(növ.), l. Légporozta virág.
(gör.), a lég leirása.
Igy nevezte el Buys-Ballot a holland tengerparton általa alkalmazott szélviharjelző póznákat (1860-ban). Rendeltetésük: a hajósokat a közelgő viharra figyelmeztetni. Magas póznára alkalmazott harántkarból áll a jelző, melynek észak felé mutató fele pirosra, déli fele fehérre van festve, s mely tetszés szerinti mértékben lehajlítható a horizon felé. Működtetésének szabály a, hogy várható szélcsendben a kar vízszintes; ellenben annál viharosabb és veszélyesebb időre számíthatni, minél magasabban áll a kar déli (fehér) fele. A viharjelzést az angolok és franciák törvényileg szerveztek és ujabban a hamburgi «Seewarte» a Keleti-tenger mentében viharjelző állomások egész hálózatát tartja fenn, melyeknek működése a tengermelléki lakosság ítélete szerint igen hasznosnak bizonyul, amennyiben sok kárnak és szerencsétlenségnek veszi elejét. Az Egyesült-Államok hasonló nemü intézménye e téren a legtökéletesebb.
(gör.) a. m. meteorkő.
(pneumatika, gör.), a légnemü testek (gázok) mechanikája, a fizikának az a része, mely az általános mechanika törvényeit a légnemü testekre alkalmazza. Az A., az érők hatásának eredmény ét tekintve, két részre oszlik: aërodinamikára és aerosztatikára. Az aerodinamika a gázakra ható erőket és az ezektől előidézett mozgásokat tárgyalja; leirja továbbá azokat a készülékeket, melyekkel e mozgások törvényei kisérletileg igazolhatók, és a gépeket, amelyek segítségével e mozgások gyakorlatilag érvényesíthetők. Az A. legfontosabb tétele a kiömlés törvénye, mely szerint valamely elzárt edényből egy nyiláson kiömlő gáz sebessége a gáz és a külső térben levő levegő nyomás különbségének négyzetgyökével egyenes, fajsúlyának négyzetgyökével pedig fordított viszonyban van, úgy hogy a kiömlési sebesség 2-szer, 3-szor, 4-szer stb. nagyobb, ha a nyomás-különbség 4-szer, 9-szer, 16-szor stb. akkora; és egyenlő nyomás alatt álló, de különböző fajsúlyu gáz 2-szer, 3-szor, 4-szer stb. nagyobb sebességgel ömlik ki, ha a fajsúly 4-szer, 9-szer, 16-szor stb. kisebb. E törvényből következtethető, hogy a légüres térbe kiáramló levegő sebessége mintegy 400 m. másodpercenkint; ha tehát egy kilőtt golyó legalább is másodpercenkénti 400 m. sebességgel mozog, úgy közvetlenül a golyó mögött légüres tér támad. Valamely cső nyilása fölött elrohanó gáz (vagy levegő) a nyilásra szivólag hat, azaz a csőben levő levegőt vagy folyadékot magával ragadja. A kéménynek tetejére forgó sisakot alkalmaznak, hogy a rajta átáramló szél a kémény levegőjét mintegy kiszivattyuzza és így erősebb léghuzatot idézzen elő. E jelenségen alapulnak továbbá az injektorok, a víz- és illatszerporlók és a különböző belélegző (inhaláló) készülékek. A légnemü testek összegyüjtésére és tovamozdítására szolgálnak: a gáztartó (gazométer), fujtató és szellőztető (ventilátor). A mozgó levegő (szél) munkaképessége (energiája) gyakorlatilag érvényesül a szélmalmok és a vitorlás járóművek mozgatásában. A légnemüek a bennük mozgó testek mozgása ellenében bizonyos ellenállást fejtenek ki; amely ellenállás a mozgó test sebességének négyzetével növekszik. A mely test 2-szer, 3-szor nagyobb sebességgel mozog a levegőben, 4-szer, 9-szer akkora ellenállásra talál. Csendes időben a levegő ellenállását nem érezzük, de érezhetővé lesz, ha gyorsan haladó járóművön vagyunk, v. ha szél ellenében haladunk. A levegő ellenállásán alapszik az ejtőernyő (l. o.). A légnemü testek két csoportra oszthatók: 1. a szorosabb értelemben vett légekv. gázakra, 2. a gőzökv. párákra. Az előbbiek csak igen nehezen folyósíthatók, pl. a levegő, oxigén, hidrogén stb., az utóbbiak azonban csekélyebb mérvü lehűtés v. nyomás folytán már cseppfolyósak lesznek, pl. a vízgőz.
Az aerosztatika a szorosabb értelemben vett légek v. gázak egyensúlyának tana s megállapítja azokat a törvényeket, amelyek mellett a gázok, a rájuk ható erők dacára is nyugalomban maradnak. A gázokat jellemző tulajdonságok: 1. a részecskék könnyü gördülékenysége, 2. a nagymérvü összenyomhatóság, 3. a terjedékenység. Ez utóbbi tulajdonságuknál fogva lényegesen különböznek minden más halmazállapotu testtől, mert mig ezek (szilárd, cseppfolyós) állandó térfogattal birnak (1 dm3 vasnak, víznek térfogata nem változik akármilyen nagy edénybe helyezzük is), addig a gázok a rendelkezésökre álló teret, akármilyen nagy legyen is az, betölteni igyekszenek, s ezt meg is teszik., de sűrüségük rovására. 1 liternyi közönséges sűrüségü levegő betölt 10, 100 stb. literes edényt is, de sűrüsége akkor 10-szer, 100-szor stb. kisebb lesz. Éppen azért, ha a gázakat megőrizni akarjuk, ezeket minden oldalról teljesen zárt edénybe tesszük. Eme terjeszkedési törekvésüknél fogva a légnemek az edény falaira nyomást gyakorolnak, mely nyomásnak iránya az edény falára mindig merőleges és megvan a gáz belsejében is minden irányban úgy, hogy a gáz tömegébe helyezett valamely síklap, bármilyen helyzetü legyen is, mindkét oldalról merőleges irányu és egyenlő nyomás alatt áll. E nyomás nagysága, melyet a gáz feszítő erejének is neveznek, arányos a gáz sűrüségével s a nyomott felület nagyságával függ továbbá a gáz hőmérsékletétől. Minél sűrübb a gáz; v. ugyanazon sűrüség mellett minél melegebb a gáz, annál nagyobb a feszítő ereje. S mivel állandó tömeg mellett a sűrüség a térfogat kisebbedésével növekszik, növekedni kell ilyen arányban a feszítő erőnek is (Mariotte törvénye). Ugyanazon sűrüségü és hőmérsékü gáz 2-szer, 3-szor, 4-szer nagyobb felületre 2-szer 3-szor, 4-szer nagyobb nyomást fejt ki. A gázok terjeszkedési törekvése igen egyszerü kisérlettel igazolható. Ha a levegővel félig telt s jól elzárt hólyagot a légszivattyu harangja alá teszik s a levegőt a harang alól kiszivattyuzzák, a levegő ritkulásával kisebbedik a hólyagra ható külső nyomás és így az elzárt levegő ereje túlsúlyra emelkedik, a hólyagot kifeszíti, sőt szét is repeszti.
A Földet mintegy 70-90 km. vastag levegőréteg veszi körül. E légtenger (atmoszfera) egy pillanatig sem maradna meg a Föld körül, hanem a világürben szétszóródnék, ha nem működnék egy erő, amely a levegő terjedékenységével megküzd. Ez az erő ugyanaz, amely minden szilárd és folyós testet a Földhöz köt, a nehézségerő. A nehézségerő működésének eredménye a levegő súlya és azon nyomás, amelyet a légoszlop alapjára gyakorol s amit légnyomásnak nevezünk. 1 m3 vagyis 1000 liter levegőnek súlya (0° C. és 760 mm. barométerállás mellett) 1293 g. A magasabb levegőréteg súlyával az alatta levőre nehezül s ez ismét az alantabb fekvőre, miért is a levegő sűrüsége annál nagyobb, minél mélyebben fekszik valamely réteg. A légnyomás nagyságának meghatározására Torricelli kisérlete szolgál. E kisérlet alapján tudjuk, hogy a tenger szinén 1 cm2-nyi területre e nyomás nagysága körülbelül 1 kilogramm s így egy üveglap, melynek szélessége 20 cm., hossza 30 cm., tehát területe 20 × 30 = 600 cm2, a légnyomás folytán mintegy 600 kg. nyomást szenved. Hogy e roppant nyomás dacára a törékeny lemez porrá nem zúzódik s a ránehezedő súly dacára könnyen mozgatható, csak abból magyarázható, hogy a légnyomás minden irányban: lefelé, fölfelé és oldalt egyaránt hat. A légnyomás kisérleti igazolására szolgálnak a légszivattyu, a magdeburgi féltekék stb. A gázak nyomását kifejezzük ama folyadék (víz vagy higany) oszlopnak a vizszintes felület egységére gyakorolt nyomásával, amely oszlop a gáz nyomásával egyensúlyt tart; igy a levegő nyomását rendszerint egy higanyoszlop nyomásával, vagy még egyszerübben ez oszlopnak a nyomásával arányos magasságával (barométer) mérjük: A normál légnyomás egyenlő egy 76 cm. magas higanyoszlopnak 1 cm2 felületre gyakorolt nyomásával. Mivel a higany fajsúlya 13,59 g. per cm3, az említett oszlop nyomása 13,59 × 76 = 1033 g. per cm2 tehát közelitőleg 1 kg. per cm2 és ez a normál légnyomás nagysága. A légnyomás nagysága változik a hely földrajzi szélességével, a tengerszín felett való magasságával és a légköri tüneményekkel (páraképződés, lecsapódás, szél stb.) és így nem csak különböző helyeken, de egyazon a helyen is folytonosan ingadozik. A levegö s a gázak nyomásán alapulnak: a szivattyuk, a szivó és a nyomó kút, szivornya (görbe szivó), Heron-kút, tüzi-fecskendő, szódavizes palack stb. Valamint a cseppfolyós testeknél, úgy a gázaknál is érvényesül Archimedes törvénye, mely szerint a testeknek a légben szenvedett súlyvesztesége egyenlő a helyéből kiszoritott levegő súlyával. Normál sűrüségü levegőben 1 m3 térfogatu test 1293 g.-ot veszít súlyából. Ha valamely test súlya kisebb, mint az egyenlő térfogatu levegőé, akkor az a test a sulykülönb ségnek megfelelő erővel lefelé hajtatik és függve marad abban a magasabb légrétegben, ahol súlya egyenlő a helyéből kiszoritott levegő súlyával (l. Léghajózás).
l. Léghajózás.
(gör.) Katreus leánya, Atreus felesége, kit férje a tengerbe dobatott, mert kedvesének Thyestésnek odaajándékozta Atreusnak arany juhát.
léggömb. L. Léghajózás.
l. Aeromechanika.
(légsajtó), Romershausen által szerkesztett készülék, melyet laboratóriumokban kivonatok készltésére használnak. Hengeralaku, felül nyilt fémedény, mely alul egy cső által légszivattyuval közlekedik: Az edény közepe táján egy sűrü fémszita van megerösítve; erre helyezik a porrá zuzott v. apróra tört kivonatolandó anya-. got s egy másik sűrü fémszitával leszorítják. Föléje vizet, borszeszt v. más alkalmas folyadékot öntenek. Az edény alsó részéből kiszivattyuzván a levegőt, a légnyomás a folyadékot keresztül nyomja a két szita közé szoritott anyagon s a kivonat kész.