l. Etiópia.
Plin. (aidiopiz Diosc., növ.), a szerecsenek országából került régi orvosi növény, állítólag a nálunk is gyakori, s főleg a vasutakat követő Salvia Aethiopis L. lenne.
(gör., kém.), finom eloszlásu, sötét szinü vegyületek régibb gyógyszerészi neve. Ilyenek voltak: Ae. martialis, mely úgy készült, hogy ferriés ferroszulfát oldatához fölös ammoniát elegyítettek, mire kocsonyás csapadék keletkezett. Az elegyet felforralván, a csapadék porszerüvé vált, melyet a kimosás és összegyüjtés után megszáritottak. Az így előállt fekete por, összetételére nézve ferri-ferrooxid. Ae. mineralis v. mercurialis higany és kén összedörzsölése utján készül; amorf higanyszulfid.
(növ.) a. m. növényszerecsen, l. Fucus.
Fischer Emil kémikus által 1881-ben előállitott vegyület, mely akkor keletkezik, ha a hydroxycoffeinben a hydroxylcsoport hidrogénjét az aethylgyök által helyettesítjük. Selyemfényű finom tűalaku, kissé penészszagu kristályok. Élettani hatása több tekintetben eltér a coffeinétől; a húgyhajtó hatást csak nagy mérgező dózisai gyakorolják, e mellett kifejezett bódító hatása van. Leginkább ídegzsábak és féloldali fejfájás ellen adják.
az aktinometernek (l. o.) egyik neme.
L. (növ.), l. Ádáz.
és összetételei, l. Etil.
(gör. aitiologia), Ae.-mondák, melyek valamely természeti tárgy, tünemény, vagy az előbbi valamely tulajdonságának okát, eredetét, számazását magyarázzák. Különösen nagyon gyakoriakazállatok és növények feltünőbb tulajdonságait, kiválóbb-ismertető jeleit, az emberhez, v. az istenekhez való viszonyukból magyarázó Ae.-mondák, melyek egy része a keresztény vallás hatása következtében népies legendákká alakult s a ker. vallás alakjait szerepelteti ott, ahol régebben valamely pogány istenség állott a monda középpontjában. Ilyenek p. a gabonaszemek alakjára, a kalász eredetére, némely madarak hangjára stb. vonatkozó Krisztus-legendák, minők a magyar népnél is igen járatosak s többnyire analog szláv, germán és román mondákkal párhuzamosak. Közös vonásuk e legendáknak, hogy a természeti tárgyaknak az emberre kiválóan hasznos tulajdonságait valamely jóindulatu felsőbb lény áldásának, a kártékonyakat és vészthozókat pedig v. valamely egyáltalában ellenséges, kaján szellem ártó beavatkozásának, v. pedig a különben jóakaratu, de az emberek gonoszságán méltó haragra lobbant istenség (szellem, szent, tündér stb.) átkának, büntetésének tulajdonítják. A. a legprimitivebb népek hagyományos elbeszélései és világfelfogását jellemzö vélekedései között is nagyobb számban akadnak, s a művelődésalacsonyabb fokánugyanazon szolgálatot teljesítik a tünemények és jelenségek okát fürkészö ember értelmi tárházában, mint a magasb fejlődési fokra jutott ember analog kérdéseivel szemben a szüntelen táguló ismeretkörrel együtt fejlődő tudományos elméletek és magyarázatok. Növénytani értelemben, a növénypatologiának az az ága, amely a növénybetegségek okait kutatja. Orvostani szempontból, l. Kóroktan.
görög festő, valószinüleg a kis-ázsiai iskolából való, Nagy Sándor kortársa; hitessé ama képe által vált, amely a királyt és Roxanát menyegzői ruhában ábrázolja;. Lucian szerint Raffael és Soddoma is feldolgozták ezt a tárgyat.