(ejtsd: óle-), város Romsdal amt-ban Norvégia nyugati partján. Kis szigeteken áll gáttal védett kikötője körül A Storfjord fő kereskedőhelye, (1890) 8415 lak. Halászata nevezetes.
(gör.), a görögöknél és rómaiaknál (mint Veritas) az igazmondás megszemélyesítése, kit fehér öltözetben szoktak ábrázolni.
az ásatag harasztok közé tartozó növénynem; számos faja az Alsó-Jurában (liasz) fordul elő. A magyarországi liasz-széntelepek feküjében szintén gyakori. A nevezetesebb lelőhelyek, Krassó-Szörénymegyében: Román-Resica, honnét igen szép növénylenyomatok kerülnek ki, Baranyamegyében: Pécs-Váralja.
L. (növ.), a Haemodorum-félék génusza, 8 fajjal Észak-Amerikában s Ázsia keleti és délkeleti részén. Az A. nervosa Roxb. keletindiai, meg az A. Guineénsis L. nyugatafrikai fajokból kötélnek stb. való rostot kapni.
glecser Svájcban, Wallis kantonban; a Jungfrau déli oldalán ereszkedik le a Rhône völgyébe. Európa legnagyobb glecserje (csaknem 20 km. hosszú). Hátán vezet az út a Jungfrauhoz, amely onnan jelentéktelen hókúpnak látszik. Három nagy jeges hó-medence (Grosser Aletschfirn, Jungfraufirn, Ewigschneefeld) táplálja, a jégfolyamot, amely méltóságos ívben ereszkedik le a völgybe és Nagy A. néven van megkülönböztetve a jobbfelől hozzája csatlakozó Középső- és Felső-Aletschglecsertől. A glecser keleti szegélyén 2367 m. magasságban van a Merjelen-tó, amely csatornában folyik le a Viescher-glecser felé. Az A. vizét a rohanó Massa viszi a Rhôneba (Natersen felül). Az ÉNy-ra eső Aletschhorn (4198 m.) nagyszerű hópiramis, magasságára nézve a berni Alpesek második csúcsa; Tuckett F. F. angol utazó mászta meg először 1859 juniusában az Äggischhorn felől (l. Finsteraarhorn). Jelenleg rendesen a Bellalp-vendéglő felől másszák meg, amely az A. délnyugati aljában van 2052 m. magasságban. V. ö. Bonaparte Roland, Le glacier de l'Aletsch. Páris 1889.
tesszáliai uralkodócsalád, mely származását a Heraklida Aleuásra vezette vissza. Az A. a persa háboruk idején elárulták Görögországot s a persákkal tartottak, később, midőn Phere zsarnokai megszorították hatalmukat, Thebehez és Macedoniához folyamodtak.
L., a kutyatejfélékhez tartozó növénygénusz; forró Ázsiában és Ausztráliában tenyésző fa. Az A. triloba Forst. 9-10 m. magas Ázsia, Ausztrália, sőt Amerika szigetein (Antillák stb.) is ültetik. Levele nagy, osztatlan v. 3-4 karéju, s fehéresen szőrös. Apró fehér virágai az ágak csúcsán csoportosulnak, gyümölcse húsos, gömbölyded, olajszínü zöld, magva kis dióhoz hasonlít, Polinézia népe általában világítónak használja. Alkotórésze 22,6% nitrogéntartalmú, 6,8% nitrogéntelen anyag és 62% kövér olaj. Ezt kisajtolják s mint bankul-, kekune-. kukuiolaj v. pedig tengeri dióolaj jut a kereskedésbe. Élvezhető, nem hat drasztikusan, mint gyakran állítják; a levegőn megszárad, a festők is használják. A sajtolás törkölyével jószágot etetnek, s trágyának is jó., Az A. cordata Müll. (Dryandra cordata Thunb.-tungfa) kövér olajával (khinai faolaj) Khinában és Japánban faműveket szokás befesteni, firnájsz helyett. Orvosságnak is használják.
(gör.), az áldozatlisztből való jövendőmondás.
(növ.), l. Proteinszemcsék és sikér.
(gör.), Buland által szerkesztett készülék a buza-liszt megvizsgálására; egyetlen hengerből áll, amelyben egy ramács könnyen tologatható. A megvizsgálandó lisztből mosással kivonják a keményítő-lisztet, a nyirkos pépet a készülékbe teszik, ezt 150°-ra felhevítik, mialatt a pép annál jobban szétterjed, mentől szívósabb. A szétterjedés mennyiségét egy számjelző mutatja. A készüléket Sellnik javította.