Almeh

(arab), ebből: 'álimeh, összerántva a. m. tudós, ügyes nő, többese: 'aválim. Igy nevezik Egyiptomban a vándorló táncosnőket, kik ének és hangszerek kiséretében szoktak közpiacokon fellépni. Magánházakban és mulatságokon is gyakran szerepelnek.

Almeida

város Portugáliában Beira tartományban, Guarda kerülétben, fontos határerősség Spanyolország felé, (1878) 20101.1762. várát elfoglalták a spanyolok, de újra visszaadták a portugáloknak. Mikor a franciák, Ney vezérlete alatt, 1810 jul. 24. a Coán át Portugáliába akartak nyomulni, Cox angol tábornok vitézül védte Masséna tábornagy ellen és csak akkor hódolt meg, mikor egy bomba legnagyobb lőportárainak egyikét fölrobbantotta. Mikor a franciák Portugáliából kivonultak, az 1811 máj. 3-án és 4-én Masséna és Wellington között vívott véres ütközetek után, A. francia parancsnoka, Brenier tábornok, az erődítmények legnagyobb részét a levegőbe röpítette; az angolok azonban ujra fölépítették.

Almeida

1. Dom Francesco d'A., portugál hadvezér, ki az Abrantes grófi családból származott. A mórok ellen, kivált Granada elfoglalása alkalmával annyira kitünt, hogy L Emánuel portugál király 1505-ben Keletindia alkirályává nevezte ki. Ő alapította meg Portugália uralmát Keletindiábán, melynek kikötőiből a velencei és egyiptomi kereskedőket kizárta. Midőn fiát Lourenço-t az egyiptomi szultán 1507-ben megverte s a harcban maga a fiatal A. is elesett: A. bosszuálló hadjáratra készült. Ekkor érkezett Albuquerque Alfonz (1507), kit a király utódjává nevezett ki. A. azonban mindaddig el nem ismerte, míg az egyiptomi hajóhadat Din mellett tönkre nem tette (1509 febr. 3.) s fiát ily módon meg nem bosszulta. 1509 dec. 19-én letette hivatalát; de hazáját többé viszont nem látta, mert a Jóremény fokánál 1510 márc. 1-én a benszülöttek ellen vívott harcban elesett. (Peschel, Zeitalt. d. Entdeckungen, 2. kiad.)

2. A. Emánuel, jezsuita, szül. Vizeuban 1580., meghalt Goában 1640. 1622 34-ig az abissziniai szultán udvarában élt. Művei: Etiópia története (Coimbra, 1650), és: Történeti levelek (Róma, 1629).

3. A. Miklós Tolentino, de, portugál költő, szül. Lisszabonban 1741., megh. u. o. 1811. Szatiráit, melyekben a napi élet szokásait ostorozta, könnyedség és természetesség jellemezték. Egy sikerült szatirája miniszteri-titkári hivatalt szerzett neki. Költeményei «Obras poeticas» cím alatt 2 kötetben több kiadást értek, legutóbb Lisszabonban 1861.

Almeida-Garett

Joáo Baptista de Silva Leitáo, Visconde de, portugál költő, szül. Oportoban 1799 febr. 4., megh. Lisszabonban 1854 dec. 10. Jogot tanult s már tanuló korában irogatott, több epikus verssel és «Xerxes», «Lucrecia» s «Mesope» c. drámákkal téve kisérletet. A «Retrato de Venus» c. kedves, de az akkori ortodoxia felfogása szerint sikamlós tankölteménye miatt, amelyben a festészetet dicsőítette, magára vonta a figyelmet. «Catáo» c. tragédiája (1820) a portugál irodalom legjelesebb művei közé tartozik. 1823-ban a reakció által számüzetvén, Angliába, 1824. Havreba ment, 1826. hazatért, de 1828. Doni Miguel börtönre vettette. Ezután ujra Angliába menekült, 1832. pedig Terceirába ment, ahonnan Dom Pedroval tért vissza, aki a belügyminiszteri tárcát bízta reá. 1834-36. ügyvivő volt Brüsszelben, később pedig a cortes tagja. A. szabadította fel a portugál irodalmat a pszeudo-klasszicizmus nyüge alól s a romanticizmus és népköltészet kultiválásával uj életet öntött belé. Ó teremtette meg a nemzeti szinészetet is, amelynek egy ideig főintendánsa volt. Művei (költemények, elbeszélések, színművek) halála után jelentek meg «Obras» cím alatt 25 kötetben (Lisszabon 1854-77). V. ö. Gomez de Amorins, «Garret, Memorias biographicas» (1-3. köt., Lisszabon 1881-88).

Almeidea

St. Hill. (növ.), a dioszmafélék családjában brazilisi fák és cserjék.

Almelo

város Németalföldön, Overyssel tartományban, a Vechte mellett, jelentékeny lenszövéssel (évenként körülbelül 14,000 vég gyolcsot visz ki), (1888) 8201 lak.

Almeloveen

Jan, németalföldi festő és rézmetsző, szül. 1614 körül; kitünő metszetéket adott ki Saftleeven és saját rajzol után.

Almendingen

Lajos Harscher, jogtudós szül. 1766, megh. 1827; jogtanár és államhivatalnok. Az elmélet terén sok műve közül legnevezetesebb a polgári per metafizikája címü nagy 10 kötetes műve. Gyakorlati tevékenységének fénypontja az anhalt-bernburgi ház öregebb és ifjabb ága közt keletkezett pernek vezetése, melyben a porosz törvényhozásnak éles kritikája egy évi börtönbüntetésre szóló elitéltetését vonta maga után. A dillenburgi biróság a berlini kamarabiróság ítéletének végrehajtását megtagadta ugyan, de A. kénytelen volt nyugdljba menni.

Almendralejo

(ejtd: -écho), kerületi város a spanyol Badajoz tartományban, Meridától délre 30 km.-nyire, termékeny sikságon, (1887) 12,206 lak. Itt találták meg 1847-ben Theodosius császár ezüst diskusát (jelenleg a madridi tört. akadémiában).

Almeria

Spanyolország egyik tartománya, az egykori Andaluzia királyságnak K-i, tengerparti része. É és Ny felé Granadával, ÉK felé Murciával, K és D felé a Földközi-tengerrel határos. Területe 8703 km2. Hegyes tartomány. Főhegysége a Sierra Nevada, melynek K-i része körül csoportosulnak többi hegységei. A tengerpartnál és a parti folyóknál, amelyek közül az Almanzora, Rio Almeria és Rio Grande a legnagyobbak, terjedelmesebb sikságok is vannak. A partvidék a szubtropikus égöv alá tartozik. Lakossága (1887) 339,383 lélek volt; körülbelül 40 jut egy km-re. A bányászat és a vele összefüggő kohóipar (csupán Garruchánál 13 kohó van) főképen ezüsttartalmú és tiszta ólmot szolgáltat (kivitele több, mint 300,000 métermázsa). Azonkivül rezet, gálmát, mangánt, vasat és kénkövet termel. A., a megerősített székváros, közvétlenül a tengerparton épült, a hasonló nevű öböl hátterében, egy mór várkastéllyal koronázott sziklás hegyhát tövében és egészen az afrikai városokhoz hasonló. Almeriának 1887-ben 36,200 lakosa volt. Vannak cukorfinomítói, posztógyárai; kereskedelme élénk. A. kikötőjét, amelyet kikötőgátak épitésével jobb karba helyeztek, 1883-ban 1522 hajó, (többnyire gőzös,) hagyta el, melyeknek a rakománya leginkább esparto, szőllő, mandola, füge, ezüsttartalmú és tiszta ólom, gálma és barnavaskő volt. Van Almeriának új vízvezetéke, van papi szemináriuma. Püspöknek és a kormányzónak székhelye a város. Asszonyai híresek szépségükről A város közelében nagy ólomkohók vannak és ásványforrások fürdőintézetekkel (Alhama la Seca és Alhamilla). Az ókorban Almeriának Portus Magnus volt a neve. 400 évig volt a mórok birtokában. Akkor körülbelül 150,000 lakosa volt. 1147-ben arragoniai VI. Alfonz foglalta vissza és akkor állították helyre a IX. században megszünt püspökségét.


Kezdőlap

˙