(lat.) a. m. kétszer annyi.
(lat.) a. m. egy a kettő közül.
termékeny 120 km.-nyi síkság az Elbe mellett Buxtehude és Stade között, melynek lakói öltözetben és szokásokban a hollandiakra emlékeztetnek. Főhelye Jork (l. o.). A vidék termékeit, főképen gyümölcsét, Hamburgba, Holsteinba és a hannoverai városokba szállítja; sok lovat és vágómarhát visznek Hamburgba és Angliába.
l. Fenség.
(has, venter). Tágabb értelemben az egész hasat nevezhetni A.-nek. Ezt nagyjában fent a hasat a mellüregtöl elválasztó rekeszizom (diafragma, l. o.), elül s oldalt a hasfalak, hátul a gerincoszlop, lent pedig a medence határolja. Az egész hasat egy oly egyenes vonal, amely a legalsó bordákat haránt irányban egybeköti, valamint egy másik ily egyenes, amely a csipőket (pontosabban: a csipőcsonti felső töviseket) egybeköti, 3 tájékra: a felső, a középső és az alsó hasra (ebi-, mezo- és hipogasztriumra) osztja be; e beosztás a belső hasi életszervek helyzetének meghatározására s így betegségeknél a diagnosztizálásnál nagyfontosságu.
Az epigasztriumban (regio epigastaica, felső hasi tájék) van a gyomor, a máj és nyombél, a mellékvesék s a vesék felső vége, a nagy véredények; a mezogasztriumban (regio mesogastr. középső hastájék) a vesék, a haránt vastagbél (remese), a vékonybelek és vastagbelek egy része található; míg az alsó hasi tájon (regio hypogastr., tulajdonképen altest) a vékonybelek alsóbb részeit, a vakbelet, a bél végrészét, a telt hólyag felső részét, sőt terhes nőkben a megnagyobbodott méhet is találjuk, mig az e táj alatt levő hasmedencei (kis medencei) részében a húgy-ivarszervek és a végbél alsó része foglalnak helyet. Ezeket a nagyobb hastájékokat az orvosok más vonalak segítségével még apróbb részletekre szokták beosztani, a szervek helyzetének még pontosabb meghatározására.
alatt értendők a hasi és a medence-szervek különböző megbetegedései, amelyek érhetik a vékony-, vastag-, végbelet, a hashártyát s a nemi szerveket stb.
(növ.), l. Mályva.
Thestios leánya, Léda nénje. Midőn fia Meleagros 7 napos volt, a moirák megjósolták, hogy a gyermek, mire a tűzhelyen az ég ő hasáb elhamvadt, halott lesz. A. erre kiveszi a hasábot a tűzből és fiókba zárja, nehogy fia meghaljon. Mivel azonban Meleagros a kalydóni vadkanra való vadászat után fiutestvéreivel összevész s azokat megöli, A. a hasábot előszedi s a tűzbe dugja, mire Meleagros meghal. A. neve a 119-ik planetoidnak is.
család, magyar indigénák, kik eredetüket az állítólag Nagy károly korában élt Than grófi családtól származtatták, A német császárok hadaiban jeleskedtek, többek közt Hesso gróf I. Ottó császárnak a magyarok ellen viselt hadjáratában esett el 954-ben. Dietmár grófot (1197-ben ment a Szentföldre Lipót osztrák herceggel) nevezték el katonái ŤAlt-Thanť-nak (Öreg Than) s igy maradt meg a családon e név. Hazánk történeteben ismét A. Kristóf gróf kezd szerepelni, ki 1578-ban nyer magyar indigenátust; fia, Mihály, mint hadvezér Székesfehérvár és Esztergom alatt tünik ki, végre mint tábornagy 1638-ban hal meg. A jezsuiták számára hazánkban két rendházat alapított Iglón és Komáromban, melyekre mintegy másfélszázezer forintot költött. Unokája, Mihály János (IV.) a Muraközt kapja 1721. királyi adományul, aranygyapjas vitéz és Zalamegye főispánja lesz. A. Mihály Frigyes 1714-ben váci püspök s 1719-ben bibornok és nápolyi alkirály lett, honnan ujra váci püspökségébe tért vissza 1729-ben, s itt 1734. halt meg. Utóda a püspökségben 1735-ben az 1702-ben született A. Mihály Károly lett, ki több latin művet irt, bibornok nagybátyja udvarában nevelkedett s 1766-ban halt meg Vácon.
(ol.: Contralto, Alto; franc.: Hautecontre, lat.: Altus, Voxalta v. Contratenor), a nő vagy gyermekhangok közül a mélyebbik, melynek főereje a mell-regiszterben fekszik. A valódi A. a-tól (a mély A. pedig f től, sőt néha e vagy d-től) e" vagy f"-ig, kivételképen g"-ig terjed. Megjegyzendő, hogy a nagyobb fontosságú mell-regiszter körülbelül g-ig terjed.