Nor. (növ.), l. Raszamalafa.
(lat.) a. m. a magasabb. P. A.-val foglalkozni a. m. magát a magasabb tanulmányoknak szentelni. Altioris indaginis a. m. komolyabb, magasabb kutatást igénylő, fontos.
l. Olimpia.
(Alti-Ser, hat-város vidéke), a khinai Thian-San-Nanlu (Kelet-Turkesztán) tartomány török-tatár neve. L. Turkesztán.
azok az énekesnők, akiknek althangjuk van és az alt-szólamot éneklik.
a közös hadsereg és a honvédség valamint a csendőrség katonaállományába tartozó, rangosztályba nem sorozott tisztesek, továbbá a foglárok, törzsőrmesterek, s a műszaki segédszemélyzetet képező műmesterek (katonai földrazi intézetben, hadmérnöki igazgatóságoknál stb.). Az altisztek az őrvezetők és a közkatonák közvetlen előljárói vagy följebbvalói, akikkel élnek s akikkel folytonosan érintkeznek, amiért is azoknak nem csak oktatói, de katonai nevelői is.
Altiszti iskolákat, a közös hadseregben télen a századoknál szerveznek s azokban a századparancsnok és az ez által egyes tantárgyak előadására vezényelt alantos tiszték, hadapródok, esetleg arra képes altisztek is, a század altisztjeit és az altiszti rendfokozatba való kiképzésre alkalmas közkatonákat az altiszti hatáskörben teendők végrehajtására szükséges ismeretekre oktatják. Ha a századok létszáma igen csekély, akkor két vagy több század együtt szervez egy iskolát.
A honvédségnél az ujonckiképzés után az altiszti rendfokozatokra kiképezhetőknek vélt honvédeket zászlóaljanként gyüjtik össze és elméleti, valamint gyakorlati uton az altiszti teendők ellátására szükséges ismeretekben oktatják. Tanítókul a zászlóalj tisztjeit és hadapródait alkalmazzák.
Altiszti rend fokozat öt van: az 1-sőbe tartoznak a hadapród-tiszthelyettesek s a segédorvoshelyettesek; a 2-ikba a törzsőrmesterek s a foglárok; a 3-ikba az őrmesterek, tűzmesterek, tábori távirászok, számvevő altisztek (őrmesterek), puskaművesek, gyógykovácsok és mesterek, a vadász-zászlóalj-kürtösök, az ezredtrombitások s az ezredkürtösök; a 4-ikbe: a szakaszvezetők, törzsvezetők, az l. o. orvosnövendékek, az I. o. gyógyszerész- és állatorvosi segédek, a gyógykovácsok, puskművesek stb., az 5-ikbe: a tizedesek, alvadászok, lövegirányzók, zászlóalj-dobosok és kürtösök, század és ütegtrombitások stb.
Altiszti rendfokozatjelek a közös hadseregnél valamint a honvédségnél és csendőrségél a gallérra varrt fehér posztócsillagok és sárga selyem csíkok; az altiszti rendfokozatok szerint van kettős csík 3 csillaggal, egyes csík 3 csillaggal, pusztán csak 3, 2 és 1 csillag. Ezenkivül az altisztek oldal fegyvereiken selyemből vagy gyapjuból készített kardbojtot és a diszöltözethez tartozó csákójukon egy- vagy két-csíku paszományt viselnek.
(lat.) szolgalom, melynél fogva a szolgalmas épület felebb nem emelhető. Altius tollendi jus, (lat.), a jog, hogy tekintettel a szomszéd házra, magasabban lehessen építeni, amennyiben ez ellentétben áll a «servitus altius non tollendi» elvével.
elszászi kerületi város, az ugyanilyen nevü járás (28 község 17,037 I.) székhelye az Ill mellett, 3441 lak. Szép katolikus temploma a régi (XIII. századból való) helyén 1845-ben román-bizanti stilben épült, van régészeti muzeuma, árvaháza, hires téglagyára, gyapotfonója s több más gyára.
meredek, csonka hegykup a Tannus hegységben, 790 m magas, délkeletre Feldbergtől.
l. Kulcs.