l. Neustrelitz.
Bernard, zoologus, szül. Münsterben 1824. jan. 31.; teologusnak készült, majd 1853-ban Berlinben a filologiát hallgatta, később azonban különös előszeretettel a zoologiát tanulta s 1556-ban mint kész zoologus tért vissza szülővárosába. Itt eleinte a reáliskolában tanított, majd 1859-ben az akadémián docens lett, 1869-ben pedig Eberswalde-be hivták meg az erdészeti akadémia zoologiai tanszékére. Munkái közül különösen említésre méltók: «Der Vogel und sein Leben» (Münst. 1867. 5. kiad.). «Lehrbuch der Zoologie, (Freiburg 1883. 5. kiad.); «Forstzoologie» (Berlin 1876. 4 kötet 2. kiad.).
(lat.) a. m. mély hallgatás.
város Spanyolország Castellon kerületében, 2900 lakossal s nagy bortermeléssel.
a morva-sziléziai Szudét hegység egy része, mely északnyugatra a morva lejtőkig s a freiwaldaui szorosig nyulik. Mély hasadékok által elválasztott magas, hegytömegekből s kopasz, részben mohával fedett 1300m.-nél magasabb csúcsokból áll; a legjelentékenyebbek: a nagy A. (1490 m.), a széles Janovitzi hegy (1460 m.), a kis A. (1331 m.), a Glaserberg v. Köpernikstein (1417 m.), a Hochschar (1345 m.). A nagy A. csucsáról igen szép kilátás nyilik a Kárpátokra, a Biela szük völgyére s a környező szép hegységekre.
(zene), l. Brácsa.
falu Poroszország boroszlói kerületében, 3 km.-nyire Salzbrunn fürdőtől (1890) 10,037 lakossal. Sok gyára közt jelentékeny a tükörgyára, a Thiel-féle porcellángyár (1500 munkás), a közelfekvő Karlshütte nevü vasöntő és gépgyár. Az egykori ásványfürdő a bányászat miatt tönkrement. Környékének festői pontja Wilhelmsburg. A. neve már 1357-ben előfordul Aqua antiqua név alatt.
bányatelep Krassó-Szörénymegyében, Német-Bogsán mellett.
régi orosz pénzdarab; értéke 3 kopejka, körülbelül ugyanannyi krajcár. Jelenleg nincs forgalomban.
Altzellen, l. Altenzelle.
az araboktól származó kerek agyagedény, mely párolásra és föllengítésre szolgál. Két, egymásnak átellenben levő helyen nyitott, rövid, egyenlőtlen tágasságu csövekkel van ellátva s más hasonló edényekkel a szükebb csőnek a következő edény tágabb csövébe való beillesztése által van összekötve, hogy a gőzök, midőn ily edénysoron végig mennek, tökéletesebben pároltassanak s a föllengített párák különböző magasságokból külön vétessenek fel.