angol neve a borostyánkőnek; franciául ambre.
vagy ambrafa (Liquidamber altigiana, styracifiua), Indiából s Amerikából jövő, az Amentace-ák családjához tartozó fafélék, melyek a staraxot adják, azonkivül a műasztalosságban becsült pirosas v. piros-barnás, kemény, sürü, illatos és finom faanyagot szolgáltatnak.
város Bajorország felsőpfalzi kerületében a Vils mellett (1890) 19098 lak., az ugyanily nevü kerületnek (59 község s 12,596 lak.) székhelye, sok iskolávsl, közintézettel és gyárral. Nevezetességei: a magas (97 m.) tornyu Szt. Márton templom (1421) Ruprecht őrgróf siremlékével, a gót városháza (1490) pompás termekkel és nagyszerü levéltárral, a királyi vár, I. Miksa József szobra (1824), vasércbányák kohókkal, királyi fegyvergyár bádoggyár (1000 munkással) 13 sörgyár. Északra fekszik a Mariahilfberg bucsujáró templommal és franciskánus zárdával. Régebben (1269 óta) pénzverő intézet is volt itt, s egy ideig A. volt a Felsőpfalz székhelye. 2796 aug. 24-én Károly főherceg itt verte meg a Jourdan vezetése alatt álló franciákat. A város kőfalait 1802. lerombolták, s helyükön sétatért alakítottak.
Vilmos, német genrefestő, szül. Berlinben 1822 febr. 25. Először itt tanult Herbig és Begas K. vezetése alatt, majd Francia- és Olaszországban utazott; hazatérte után mitologiai és arcképeket, de kiváló tehetséggel komoly és vig genroképeket festett, melyek főleg költői fölfogás által válnak ki. («Vigasz a hangokban»; «Az özvegy vigasza»; «A dohányzó szobaleány»; főműve: «Fölolvasás Goethe ,Werther`-éből» (1870, Berlin, nemzeti képtár).
Kristóf, német festő, az augsburgi cég tagja volt és megh. 1561 v. 1562-ben. Nehány oltárképen kivül főleg képmásokat festett, melyekben nem annyira a fölfogás mélysége, mint inkább a természethüség és széles kezelés nevezetes. Lefestette p. V. Károly császárt, Peutinger Konrádot és nejét stb., legjobb müvei azonban Sulzer Jeromos (Gotha) és Münster Sebestyén (Berlin) képmásai.
sziget brit Honduras partján, 39 km. hosszu.
(ejtsd: ambrüi), város a francia Ain departementban, 3000 lakossal.
viscount, l. Russel John.
Isnard (Valutarella Cass., növ.), a buzavirág rokona, régebben vele egyesítve is volt (Centaurea moschata L.), l. Pézsmavirág.
(ejtsd: ambér), Puis-de Dôme francia départementban egyik arrondissement (55 község 79,104 lakossal) székvárosa a papirmalmokban gazdag Dore völgyében, (1886) 8211 lak. Főnevezetessége a magas tornyu s egészen granitból készült Szent-János templom. Ismeretes a sajtja, mely a legjobb s igen keresett auvergnei sajt. Nagy kereskedelme van szalaggal, papirral és szövetekkel. A papirmunkások (mintegy 500) céhe a XV. század óta áll fenn. A. közelében vannak a talarni hideg ásványforrások.