Ame-no

Kami a japániak főistensége a szintoizmus korában.

Amenomania

(lat.), emelkedett, vig hangulattal, mint fő- és jellegző tünettel járó elmezavar. Az emelkedett hangulat karöltve jár öntúlbecslési, nagyzási téveszmékkel, fokozott egészség és erő érzetével, és néha kellemes káprázatokkal.

Amenophis

több ti-egyiptomi király neve a XVIII. dinasztiából: III. A. Ammon-Ranak Thébében pompás templomot (romjai Lukszornál) épített s a Nílus balpartján a két óriási Memnonszobrot emelte. - IV. A. arról nevezetes, hogy az uralkodó vallási rendszer helyébe a nap kizárólagos tiszteletét akarta behozni. Ammon s a többi istenek neveit és képeit az összes emlékekről kiirtatta, elhagyta Thébét s Közép-Egyiptomban új, pompás székhelyet épittetett. Halála után azonban összes újításaít mellózték, sőt nevét is kitörölték a kírályok lajstromából, az új várost pedig feldúlták.

Amenorrhoea

a nők havi tisztulásának hiánya, l. Hónapszám.

A mensa

(lat.) a. m. az asztaltól (elvált). A. mensa et thoro a. m. ágytól és asztaltól való elválás.

Amenthes

az egyiptomiaknál az alvilág, a görögök Hádese; Anubis a lelkeket, melyek madarak alakjában a szájon át hagyják el a testet, Oziris trónja elé vezeti, ki 42 birával együtt uralkodik az elhunytakon.

Amentia

(lat.) azt jelenti: értelmi hiány. Az elmokórtanban olyan hevenyésen fejlődött elmezavart jelent, mely fátyolozott öntudattal, nagy izgatottsággal, teljes zavartsággal, és eleven, de folyton változó érzéki káprázatokkal jár. Az A. gyógyítható elmebaj, de sok esetben rövid pár hét mulva halállal végződik. Fejlődésének oka többnyire hosszabb lefolyásu testi bajok, nagy anyagi küzdelmek, nagyobb vérveszteségek, vagy szülés folytán keletkező nagyobbfoku szellemi és testi kimerülés. A. activa, őrültség, együgyüség, butaság; A. occulta, títkos, rejtett téboly; A. partiahs, részleges, helyhez kötött őrültség; A. passiva, butaság, tompaelmüség; A. senilis, az aggkornak elmegyengesége.

Amer

és Beni-Amer, «Amer fiai», valaha a Szahara hatalmas törzse, nomád népség, mely állattenyésztéssel és földmíveléssel foglalkozik; mohammedán vallásu.

Amerbach

János, svájci nyomdász, szül. Reitlingenben a XV. század közepén, megh, 1528-ban. Mint baseli nyomdász 1480-ban a könyvnyomdászat javítása körül nagy érdemeket szerzett. A sajtójából kikerült művek közül Ágoston műveinek kiadása egyik legfőbb dicsősége. Fia, A. Bonifacius és unokája, A. Vazul még üzték a nyomdászmesterséget s mindketten híres jogtudósok is voltak.

American River

(ejtsd: emeriken rivver) a. m. amerikai folyó, folyó Kaliforniában, Sacramento alatt ömlik a Sacramento folyóba.


Kezdőlap

˙