híres görög hérosz és jós, Oiklés és Hypermnéstra fia, Alkmaión (l. o.) és Amphilochos (l. o.) apja, ki részt vett a kalydóni vadászaton, az argonauták menetén s végre a Téba ellen vívott harcban. Utóbbira neje kényszerítette, kit Polyneikés (l. o.) Harmónia aranyékével vesztegetett meg. A. ugyanis megigérte Adrástosnak esküvel, hogy mindenben a felesége, Eriphylé Adrástos testvére határozatainak aláveti magát. Igy elment Téba ellen is, jóllehet előre tudta, hogy ott vesztét leli. Mint a Téba ellen indult hét harcosnak vezére szerencsétlenül küzdvén s Periklymenos elől menekülvén, hirtelen fogatjával és kocsisával együtt a Zeus villámától meghasadt földbe sülyedt el. Mint jövendőlátó, álomfejtő hérosznak jóshelye volt Tébában, melyet azonban korán az óróposzinak hite feledtetett el. Különben Beócián kivül egész Görögországban honosodott meg tisztelete. Athénben szobra volt. A név jelentése: pap.
Naud. (növ.), a melastomaceák génusza három fajjal, Afrikának nyugati tropikus vidékén; nálunk ritka díszcserje. (A. cymosum Naud., Melastoma cymosum DC.)
Ell. (növ.), a vitorlásviráguak génusza, 7 faja Észak-Amerikában, Japánban és a Himalayán él.
Kunth (növ.), pázsitfű, egy fajjal Észak-Amerikában. Amphicarpus annyi mint «kétféle gyümölcsü».
Nees. (növ.), pázsitfű, részint az Arundo L., részint a Zenkeria Trin, pázsit szinonimja.
DC., fészkes növény a Fokföldön, egy fajjal.
Jaoka (növ.), a csenkesz génusz egyik csoportjának (Extravaginales Hack.) a képviselője, hazánkban a Kárpátok mészhavasain. Az Amphigenes v. Festuca Carpatica Dietr. a Kárpátok benszülött pázsitfüve.
a görög monda szerint az amfiktioniák alapítója, Deukalión fia.
Mart. et Zucc. (növ.), braziliai fa, a Qualea Aubl. algénusza; l. Agardhia.
Amphiaráos és Eriphylé fia ki részt vett az epigonoknak Téba ellen vívott harcában. Anyjának meggyilkolásában a monda egy verziója szerint segített Alkmaiónnak. Küzdött Trója előtt is, honnan való visszatértekor Mopsossal a közösen alapított jóshely fölött összeveszvén, páros viadalban meghalt.