Rud. (állat), a szivóférgek (Trematoda) rendjébe s a mételyfélék (Distomidae) családjába tartozó élősködő féregnem. Testének mindkét végén szivókorong van, melyek közül a hátulsó igen nagy; garatja izmos, bélcsatornája ruganyos vizedényrendszere sok reszketőszervvel bir. Sok fajánál nemzedékváltozást ismerünk. Hátulsó szívókorongjukkal szívják oda magukat. Fajai: emlősállatokban, madarakban, csúszómászókban és halakban élősködnek. Ezek közül az A. conicum különösen tavasszal igen gyakori a kérődző állatok gyomrában. Az A. subclavatum mint lárva a Cyclas cornea nevü kis édesvizi kagylóban él, mint Cercaria-lárva a Planorbis nitidus nevü vízicsiga külső bőrén és végre mint ivarérett állat a kecskebékában (Rana esculenta) s más békákban.
jura-korszakbeli, a kloakások (monotremata) rendjébe tartozó ásatag emlős állat, melynek egyedüli állkapocsmaradványát Angolországban a stonesfieldi doggerben találták (A. Prevosti Cuv.).
Eck. et Zeyh. (növ.), dél-afrikai cserjék, a vitorlás viráguak között.
Poseidón neje, Néreus leánya, a tenger királynéja, későbbi költőknél maga a tenger. A Poseidón elől menekülőt egy delfin elfogta s elvitte az isten karjai közé, miért a csillagok között kapott helyet. Fia Tritón. Poseidónnal együtt tisztelték a görögök s Telesiás szobrásztól Ténos szigetén 9 rőfnyi magas szobra volt. A szóban a trizó, trüzó = mormolni ige gyöke rejlik, ugyanaz, mely a Tritón szóban is megvan.
(lat. Amphitryo és Amphitruo, a mindenkitől zaklatott), Alkaios Tiryns királyának fia, Perseus unokája. Élektryón, Mykénai királya háboruba keveredvén a kalóz és rabló tafosziakkal, elindulása előtt országát és leányát Alkménét (l. o.) A. gondjaira bízta, miután esküvel megigértette A.-nal, hogy a leányt visszatértéig megszeplősíteni nem fogja. De A. véletlenül Élektryont még elmenetele előtt agyonütötte. Sthenelos, Élektryon öccse, ezért őt elűzte. Alkméné vele menekült, de azzal a kijelentéssel, hogy csak akkor lesz nejévé, ha a tafosziakat legyőzi. A.-nak ez sikerülvén, a háboruból hazatérve, neje ölelő karjaiba siet, de észreveszi, hogy Zeus őt már megelőzte volt. Fia Iphiklés, ki egy éjjel később született, mint ikertestvére Héraklés. A minyekkel való harcában esik el. Nászéji meglepetéseit vigjáték tárgyává tették görög kómikusok és Plautus, ujabbkori költők közül pedig Moliere («Amphitryón» 1668) és Kleist H. (darabja csak Moliere-ének szabad átdolgozása). A Moliere-féle vígjáték egy helye (III. felv. 5. jel. 89. v.) alapján az A. mai közkeletü értelme szerint szivesen vendégeskedő gazdag embert jelent.
L. (állat), a farkas kétéltüek rendjében a Perennibranchiaták alrendjébe tartozó állatnem, ángolna-forma testtel, rövid, egymástól távolálló lábakkal, elől és hátul 2-3 ujjal. Egyetlen faja az A. means L. Északamerikából; 1 m. hosszu; hátán sötétszürke, zöldesen futtatott, hasán világosabb; az iszapban tartózkodik, férgeket, lágytestüeket stb. eszik; a négerek mérgesnek tartják.
Lindl. (növ.), l. Kennedya Vent.
Ehrb. (növ.), édesvizi moszat.
Visiani (növ.), a csöves (bogácsféle) fészkesek között. Dalmácia, Hercegovina és Montenegro jellemző füve egy fajjal (A. Neumayeri Vis.).
Lart. (állat), a kutyaféle ragadozó emlősrendbe tartozó, kihalt ős állatnem, melynek koponyája és fogazata a kutyára emlékeztet, csakhogy egy szakító foggal többje volt, lábai medvealkotásuak voltak. Igy tehát átmenetet képez a kutyák és medvék közt. Több faja ismeretes (A major Blainv.; A. minor Blainv.; A. intermedius Mey. stb.) a harmadkor felső rétegeiből.