(ejtsd: emtill), Bedford angol grófság városa, (1891) 7965 lakossal. A városhoz közel fekszik az A.-park, mely régi tölgyfáiról és szép hársfasoráról híres; Ampthillhouse, a bedfordi hercegnek székhelye.
Odo William Leopod., Russel, lord, brit diplomata, a híres William Russel tábornok legifjabb fia, szül. 1829 febr. 20., megh. Potsdamban 1884 aug. 25. Alkalmazva volt a bécsi, párisi, konstantinápolyi és washingtoni követségeknél. 1858. firenzei, 1860. pedig nápolyi követ volt. 1871. Versaillesben járt s a békealkudozásoknál a franciák érdekében - de eredménytelenül - működött. Azután berlini követ lett (1871), a berlini kongresszusnak tagja is volt (1878). Megkapta a peer méltóságot 1881.
v. Ampolna (lat.), palack vagy kanna agyagból v. üvegből.
[ÁBRA] Ampulla.
Ha palack, akkor teste gömbalakú, nyaka hosszú. A régiek ilyen edényben hordták magukkal az italt. A vértanú-ampolnák a katakombákban fordulnak elő, szintén agyagból v. üvegből vannak, a fenekükön látható vörös üledékről azt tartják, hogy a vértanuk vérének maradványa, lehet azonban, hogy vörös bornak a csapadéka. A mise-ampolnák, egy pár kanna fémből vagy üvegből, s mosdó medencéűl szolgáló mélyebb vagy laposabb tálcán állanak. Régebben szokás volt az egyiket V (vinum), a másikat A (aqua) betüvel megjelölni. Történelmileg nevezetes a szent A. (ampulla Rhemensis, la sainte ampoulle), melyet Reimsban, szent Remigius kolostorában őriztek. Ezt az A.-t Hincmarus, reimsi érsek elbeszélése szerint 496-ban, midőn a pap Klodvig frank király kereszteléséhez a szentelt olajat a nagy néptömegen át a keresztelő kúthoz nem vihette, Remigius, püspök könyörgésére egy fehér angyal hozta, krizmával telve. Franciaország valamennyi királyát, IV. Henrik kivételével, ennek olajával kenték föl. A forradalom alatt, 1794-ben, ezt az ereklyét is szétzúzták, de azután ismét összeállították annyira, hogy 1825-ben, X. Károly koronázása alkalmával használhatták.
termékeny síkság Gerona spanyolországi kerületben, l. Figueras.
(Castellan de A.), hajdan gazdag város Gerona spanyol kerületben, a Muga mellett, a tengerhez közel.
l. Csonkítás.
(helytelenül: Amru) ibn al-'Âszî, Mohammed fellépésekor a próféta ellenségeihez tartozott, csak a hidzsra 8. évében szegődött barátaihoz és ezentúl a fiatal iszlám leghíresebb hadvezérei közé tartozott. Abu Bekr alatt Szíria és Palesztina harcterén tünt ki, Omar alatt 640-42 Egyiptomot hódította meg. Mint ügyes kormányzó érdeme volt az iszlám megerősödésében a meghódított területeken. Othmán meggyilkoltatása után Mo'ávijával tartott, ki őt trónrajutása után 661. Egyiptom helytartójává nevezte ki. E méltóságban halt meg 664. Ó-Kairónak mai napig egyik nevezetessége a tőle alapított és róla elnevezett Amr-mecset, melynek azonban csak romjai maradtak. Amr nevéhez füződik az alexandriai könyvtár elégetésének meséje.
(növ.), a Spondias mangifera Pers. Malabár és Coromandel vidékén honos és ültetett fa. Gyümölcse jó szagu és ízű, ezért fogyasztják. Fájában amragyáanta van.
(Amravati). 1. Berar keletindiai tartomány egyik kerülete a 20° 25' és 21° 36 3/4' É. sz. s a 75° 151/2' és 78° 291/2' K. h. között. Kiterjedése 7144 km2 (1881) 575,328 lak., ezek között 527,467 hindu, 41.118 mohammedán. Terményei: köles, búza, len, dohány, hüvelyes vetemények és a cukor, főképen pedig igen jó minőségű pamut. -2. Az ugyanily nevű kerület fővárosa, (1881) 23,550 lak., akik közt 17,675 hindu és 4725 mohammedán.
vár Innsbruck mellett, l. Ambras.