Angermanland

(ejtsd: ongermanland), vidék északi Svédországban, az északon levő Nordmaling és Bjurholm községek kivételével Westernorrlandmegyéhez tartozik. Nagysága 19,930 km2 (1023 km2 tó), (1889) 143,832 lak. A hegyek és köves erdők miatt csak kis részben mívelhető. Főtermények: rozs, árpa, zab, burgonya és kitünő kender. A baromtenyésztés emelkedik. Az erdészet, fürészmalmok (90) és fagyártmányok igen nevezetesek. Az ország fakiviteléből 20% A.-ra esik. Természeti szépségek tekintetében Svédország leggazdagabb vidéke. Északi részein nomád lappok élnek rénszarvasnyájaikkal. A főfolyó, Angerman-elf delta szigetén, Hernőn, van Westernorrland székvárosa, Hernősand.

Angermeyer

János Albert, osztrák állatfestő (1674-1749). Legkiválóbb négy képe a schwerini gyüjteményben van.

Angermünde

1. kerület a porosz potsdami (Ukermark) kormányzóságban, (1890) 64,704 lak., 6 várossal és 71 községgel. - 2. A., a ker. fővárosa a Münde-tó mellett, (1890) 6711 lak., egy XIII. századból való szt. Mária-templommal, az ó-lutheránusok egyházával, vasöntővel.

Angerona

(v. Angeronia, Diva), Róma védőistennője, kit ajkaira illesztett ujjakkal vagy szájbekötve szoktak ábrázolni (a titokzatos hallgatás megszemélyesítéséül), s akit az Angeronalia v. Divalia-nak nevezett ünnepeken (decemb. 21-én) tisztelnek. A névnek ugyanaz a jelentése van, mint Acca Larentiáénak vagy Opsénak, s rónaistennőt jelent.

Angers

1. arrondissement a franciaországi Maine-et-Loire départementben 1559.10 km2-nyi kiterjedéssel s (1886) 174,764 lak. 89 községe van s 9 kantonra oszlik. - 2. A. (Juliomagus vagy Andecavi), Maine-et-Loire départ. és A. arrond. fővárosa, a hajózható Maine partján. A felső régi város keskeny, hosszu utcáival, régies, palával fedett fa-házaival gyönyörü ellentétet képez az alsó város szép, modern külsejével. A szt. Móric-székesegyház a XIII. század egyik legszebb építészeti emléke, bizanti stílusban, szép bejárattal és híres orgonával. A II. Fülöp Ágost alatt kezdett és szt. Lajos alatt befejezett vár 38 m. magas, meredek sziklán emelkedik 18 vastag, fekete, kerek őrtornyával; most puskapormalomul szolgái. Említésre méltók még a régi, nagy szegények háza, a három híd és René királynak szép állószobra (Dávidtól). (1886) 65,152 lak.; van ipar- és művésziskolája, több közintézete, tudományos és jótékony társulata; továbbá nyilvános könyvtára. (40,000 kötet s 1153 kézirat) és több fontos muzeuma, vitorlavászon-gyára, pamutfonója, harisnyagyárai, közelében pedig palabányája (3000 munkás), kereskedelme főleg kézműárukkal, gabonával, borral, pálinkával, ecettel, repcével, lóval stb. A. szülőhelye Anjoui René hercegnek, Menage tudósnak, Bodin J. jogtudósnak s David szobrásznak. A., az Andes v. Ande cavi nép székhelye, a római császárok idejében fontos hely volt. Az V. század óta frank uralom alatt Anjou fővárosa lett. Anjoui René herceg halála után (1480) végleg a francia koronára szállt.

Angherra

(máskép: Andserra), marokkói benszülött törzs neve. A marokkói szultán 1892 szept. 20-án a törzzsel békét kötött, melyben a törzs évenkinti 6000 fontnyi adó fizetésére és 500 katona. állítására kötelezte magát.

Anghiera

olasz grófság a Como-tó mindkét partján.

Anghiera

Péter, l. Petrus Martir.

Angiektázia

(gör.), az orvostudományban a véredények tágulása; akkor áll be, ha az edényt szűkítő izmokat hűdés éri, v. ha az azokat ellátó szimpatikus idegek működése megszünik; előidézi a. bőr pirulását. Lehet maradandó is, s az edények szerkezetének megváltozásával járó betegség, melyet az edényfal ruganyosságának, a környező szövetek ellennyomásának csökkenése vagy az edények kiürülésének akadályozása idéz elő, s melyet ütőereknél aneurysmának, vivőereknél varixnak neveznek, nyirokedényeknél pedig lymphangiektasiának (l. o.).

Angilbert

(Angelbert, Engelbert), Nagy Károly frank császár barátja és kancellárja; a császár leányával Bertával viszonya volt, melyből két fiu született, Harnid és Nithard a történész; 790-ben centulai apát lett; 814-ben halt meg és a szentek sorába iktatták, emléknapja febr. 18-a. Nagy Károly költő-körében Homéros név alatt szerepelt. Egy Nagy Károlyról szóló eposzt, mely töredékben fanmaradt, neki tulajdonítanak; latin versei közül több lirai darab maradt fenn.


Kezdőlap

˙