a gyermekeknek karácsony estéjén adott ajándékok neve; rossz németséggel «krisztkindli»-nek hivják.
telep Budapest mellett az Ujpestre vivő uton, a gyógyíthatlan elmebetegek 209,385 frton 1883-ban épült országos ápoldájával, posta- és táviróhivatallal.
(Angelica L., angyelika, növ.), az ernyősek génusza, mintegy 30 fajjal, mindakét világrész északi féltekéjén. Szirma nem csorbított, kihegyezett, egyenes v. begörbült csúccsal. Gyümölcse tojásdad, a két széle szárnyalakuan szélesedik, a háta 3-bordás. Az Angelica silvestris L. 1-2 m. magas kóró, viz mellett gyakori, sőt nagyon elszaporodva, jó földben alkalmatlan is. Levele háromszor szárnyalt, a felsőbb levelek hüvelye hasasan felfuvódott; virága (jun.-aug.) fehér vagy ritkábban pirosas. Az A. montana Scheich. nagyobb gyümölcsü, s a legfelső levélkéje lefutó. Gyökerét (vad angyalfűgyökér) és magvát a baromorvosok még ma is használják. Az igazi angyalfűgyökér, l. Archangelica. Angeliceae, az ernyős növények kisebb csoportja.
szászországi ezüstpénz a XV. és XVI. sz.- ban, a címert tartó angyal után elnevezve.
Igy nevezik aquinói Szt. Tamást nagy elméje és főkép angyali élettisztaságáért. L. Aquinói Szt. Tamás.
(növ.), l. Anyagyökér.
Az az imádság, melyet a katolikus hívek vagy 300 év óta reggel, délben és este a harangszóra végezni szoktak. Áll három Üdvözlégy Máriából, melyeket a megtestesülés titkára vonatkozó rövid mondatok fűznek össze; befejezi az egyház könyörgése. A háromszoros harangozás fölhivás a hivekhez, hogy az élet küzdelmeiben lelköket egy-egy pillanatra az örökkévalóság felé fordítsák, melynek üdvéért az isteni szeretet a csodás művet alkotta: emberré lett.
A középkorban a drágakövek becses amuletek voltak. Megvoltak a hónapoknak, az angyaloknak stb. külön drágakövei. Az angyaloké a következők: Malchediel - rubin, Asmodel - topáz, Ambriel - karbunkulus (gránát); Murill - smaragd, Verchel - zafir, Humatiel - gyémánt, Zuriel - jácint, Barbiel - achát, Adnachiel - ametiszt, Humiel - berill, Gábriel - ónix, Barchiel - jászpisz.
kisközség Háromszékmegyének sepsi járásában, az Olt folyó mellett, (1891) 581 magyar ajku lakossal, kik valamennyien nemesek.
Igy nevezik a magyar forintokat és tallérokat, melyeken a koronát két lebegő angyal tartja. E pénzeket katolikus országokban amuletek helyett is használják. Az 1867 után vert magyar angyalos forintok Csehországban vannak elterjedve; füllel vannak ellátva s nyakban hordják.