(gör. Ankylops), a két szemhéj szélének egymással való összenövése, mely miatt a szemrés szükebbé válik; fölhasítással s a kötőhártyának kivarrásával lehet megszüntetni.
(gör.). Az ajkak összenövése 1. hegedés által, 2. egymással ugy, hogy a szájnyilás ezáltal kissebb lesz, vagy 3. az ajkak hegedéses odanövése a foghúshoz a szájban lefolyt fekélyesedő bajok következtében. Mindegyik esetben sebészeti operáció szükséges a baj elhárítására.
(gör.) az orvostanban a. m. «nyelvfékrövidülés», a nyelv mozgathatatlansága. Az a hibája a nyelvnek, midőn az a száj fenekével a szokottnál nagyobb területen van összenőve, s így kevésbbé mozgatható. Világrahozott lehet, midőn a nagyon rövid vagy nagyon széles nyelvfék az oka, v. lehet a száj nyálkahártyáján sebek után visszamaradt hegedések által okozva. Többnemü bajokat okoz a beszédben s a nyelésben, s azért sebészeti operációt szükségel.
(gör.) a. m. «izületi merevség». Régi elnevezése az izület mozgáshiányának, merevségének (l. Ankilózis).
(gör.), izületmerevség, mozgathatatlanság az izületben. Az A. oka az izületet alkotó részek rendellenes összenövése különböző betegségek következtében. A szerint, amint az összenövés a csontok végei között csontos természetü v. csak szalagos, lehet az A. valódi (A. vera) v. ál (A. spuria), melyet, mivel az izületben némi mozgás mégis van, megkülönböztetésül inkább contractura (zsugorodás) névvel jelölnek az orvosok. A valódi A. végső oka tehát az izület gyuladása, mely az izület csontvégeinek porcos borítékát elpusztította, s igy a csontvégek csontos összenövéséhez vezetett. Az ál-A. oka igen sokszor az izület szalagainak és az izületen kivülfekvő részeknek hegedéses összenövésében keresendő. Az A. jelentősége főleg attól függ, hogy milyen állásban van az izület, mert ez a végtag használhatóságára döntő. A könyökben behajlított s merev felső végtag, a térdben egyenesen kinyujtott s merev alsó végtag használhatóbb lesz, mint ellenkezőleg a könyökben kinyujtott, vagy a térdben behajlított merev végtagok. Igen fontos ezért az izületgyuladásoknál v. az izületekbe behatoló sérüléseknél már a gyógyításnál az A. lehetőségét szem előtt tartva a végtagot úgy elhelyezni, hogy az a gyógyulás után használható legyen; tehát a felső végtagokat könyökben behajlítva, az alsó végtagokat csipőben, térdben egyenesen kinyujtva. Ezenfelül a beteg izületeken a teljes gyógyulás beállta előtt passziv mozgásokat kell végeztetni, hogy az A. meggátoltassék. Az A. gyógyítása csak az ujabb idők vivmánya. Régebben csak lassú nyujtással gyógyították különböző mechanikai készülékekkel, gépekkel stb. v. a végtagot amputálták. E század negyvenes éveiben ajánlotta Louvrier francia sebész az A. gyógyítására az erőszakos széttépését az összenövéseknek (brisement forcé), ami a narkózis behozatala után, főleg Langenbeck B. és Lorinser ajánlatára a sebészeti gyakorlatban általánosan el van már terjedve. Hol az erőszakos kínyujtás nem alkalmazható (valódi A.), ott az összenőtt csontokon véres operáció végzendő, mellyel a csontnak egy részletét eltávolítják (Rhea Barron, Sayre stb. műtéte; resectio) s a végtagnak használatra alkalmasabb állást biztosítanak. (L. Artróplasztika.)
l. Ngan-K'ing.
1. régen Tanglim v. Anglim, eredetileg szláv erősség volt, melyet a XII. században németesítettek el; (1890) 12,907 lak. A Peene nevü kisebb tengeri hajókat is vivő folyócska mellett fekszik, 7 km.-re a tengertől, Stettin porosz kerületben; több régi templommal, gyárakkal, vasöntőkkel. V. ö. Taeglichsbeck Hermann kapitány: Die Belagerung der Stadt Anclam durch den Grossen Kurfürsten. (Stettin 1892.) - 2. A., kerület a stettini porosz kormányzóságban, ter. 660 km2, 30,696 lakossal.
az abissziniai Soa királyság fővárosa. Mintegy 3000 házával szétszórva terül el egy tekintélyes hegy nyergén és nyugati lejtőjén, a hegy csúcsán áll a királyi palota. Mintegy 15,000 lak. Nem messze nyugatra tőle fekszik Angolala, a király régebbi székhelye.
folyó Afrika nyugati szélén, Guineában, az Aranyparton.
a Magas-Tauern hegység legkeletibb hegycsoportja, a főcsúcs 3347 m. magas.