Madagaszkár fővárosa.
1. az ó-korban város Troasban, az adramitténi tengeröböl mellett, hol Aineas hajóra szállt; ma Antandro.
2. A., Agthaoklés szirakúzai zsarnoknak ép oly gyáva, mint kegyetlen testvére; megverte a kártágóiakat, akik Hamilkar alatt Szirakúzát ostromolták.
(gör.), oly gyógyszerek, melyekkel a nemi ösztönt általában elnyomni, különösen pedig a hímvessző merevedéseit meggátolni vagy megszüntetni lehet. Erre szükség van akkor, ha vagy elmebetegségek, gerincvelőbetegségnek folyamán túlzott a nemi ösztön, vagy ha a férfihúgycső bántalmainál fájdalmasak a merevedések. Régen nagy hírben állott mint ilyen szer, a kámfor nagyobb adagokban (camphora per nares, castras odore mares). A szerzetesek a középkorban apró zsákocskákban hordották maguknál, hogy szüzességi fogadalmukat könnyebben megtarthassák. Kis adaga a kámfornak nem használ, nagy adag pedig, mely használhatna, veszedelmes tüneteket idézhet elő. Sokkal célszerűbbek az ú. n. szedativ gyógyszerek, milyenek a savak, klorálhidrát, paraldehid, brómkálium, morfin kis adagai; némelyek a lupulint, mások a szalicilsavat és szalicilsavas nátriumot dicsérik. Legjobban célhoz mégis a helyes életrend vezethet.
(rövidítve ebből: Antara), híres arab hős és költő az iszlámelőtti időből. Apja Seddád az arab Absz-törzsből; anyja fekete rabszolganő volt s ezért a törzsbeliek A.- t nem akarták magukkal egyrangunak elismerni, de végre mégis kénytelenek voltak vele, miután A. a törzs becsületét sokszor megvédelmezte s hősiességének és lovagiasságának sok jelét adta. Költeményei, melyek leginkább a maga és törzsének dicsőségét magasztalják, legteljesebben vannak meg Ahlwardt gyüjteményeiben (Diwans of the six ancient arabic poets Lond. 1870); közöttük legnagyobb hirre tett szert A. Mu'allaka (l. o.) költeménye. Megh. 600 körül. Az arab nép köztudatában A. a sivatag hőseinek legtartalmasabb képviselőjeként szerepel; életéhez és kalandjaihoz a népmondák és mesék nagy koszoruja füződött, melyből a bonyodalmakban és epizódokban dúsgazdag 'Antar-regény (Szirat A.) fejlődött; e regény egyes részei a mesemondók (Meddah, l. o.) kedvelt tárgyai. Ujabban a regény többször nyomtatásban is megjelent a keleten (a 1286 kairói kiadás 32 kötetben a legteljesebb). Egyes részeiből vannak fordítások is; angolra Hamilton (Bedoueen romance 4 köt. London 1820), franciára: Marcel Devic (Les aventures d'A. Pár. 1878) fordította; bő kivonat német nyelven Hammer-Purgstalltól: Jahrbücher der Literatur-ban (Bécs 1819). V. ö. Thorbecke, A. ein vorislamischer Dichter (Lipcse. 1867).
a Scorpii, elsőrendü vörös fényü csillag a skorpió csillagzatban, mely nevét (Mars ellenére) a Mars bolygóéra emlékeztető fényétől nyerte. Szép példánya a III. a. tipusu állócsillagoknak, melyeknek spektrumát feltünő vastag abszorpciós sávolyok jellemzik.
(gör.), csillagászati műszó, mely a medve csillaggal ellentétes égtájt, tehát a déli sarkvidéket jelenti. L. még Arktikus.
latin előljáró, a. m. előtt; sok összetétele van.
(gör.). A klasszikus görög építészetben A. elnevezés alatt egy fal homloknézetét értették. Ha p. egy templom hosszu oldalfala a transzverzális homlokzatfallal találkozván, ez előtt még egy kisebb vagy nagyobb kiugrást alkotott, ott A. képződött. Az A. homloknézete pillérforma alakítást nyert, és igy van anté-pillérfő, anté-bázis stb. A görög templomok egyik faját az olyan templom képezi, melynél az oldalfalak erősen kiugró anté-i közé két oszlop van beiktatva, s igy a homlokzatfal előtt egy oszlopos, a két végén csukott tornác képződik.
(lat.) a. m. megelőzőleg megtörtént dolgok.
(latin) a. m. «helybenhagyás előtt», fogalmazványokra irják utasításképen, hogy a fogalmazvány, helybenhagyása végett való előterjesztése előtt más előadónak adassék át, hogy ez tudomásul vegye, v. megjegyzését reávezesse, v. az ő ügykörébe tartozó fogalmazvánnyal kiegészítse.