Anthrax

l. Lépfene.

Anthrenus

Geoffr. (állat). Bogárnem, mely a Dermestidák családjába tartozik. Az ide tartozó fajok közt a prémeknek, a természetrajzi gyüjteményeknek nagy ellenségei vannak. A kifejlődött bogarak lapos, kerek testüek és jobbára 2-3 mm. hosszuak. Csápjuk bunkós. Ha megérintjük őket, vagy megrázzuk azt a tárgyat, melyen tartózkodnak, akkor a földre esnek és egy ideig holtnak tetetik magukat, miközben lábukat a testük alsó részén levő megfelelő barázdákba úgy visszahúzzák, hogy a laikus szem könnyen lábatlanoknak nézhetné őket. Álcáikon a szőr a test vége felé sokkal sűrübb és hosszabb, mint a mellső részeken. Álca állapotban állati holt anyagokból, tollból, szőrből, hulladékból, rovarhullákból stb. élnek. Közönségesebb fajok: 1. Anthrenus scrophularioe L. A kifejlődött bogarat virágokon találjuk, néha igen nagy mennyiségben. Igy például házak közelében álló almafák virágjában, továbbá Spiroea-bokrok virágján stb. majdnem minden kertben közönséges. Szárnyfedői feketék, fehéres hullámvonalakkal, találkozásuk vonalán pirosak. Hosszasága 3 mm., szélessége 2 mm. Álcája verébfészkekben, kamrákban, padlásokon tartózkodik és tollakból meg egyéb hulladékokból él. - 2. A. museorum L. 2.5 mm. hosszú. Szárnyfedői barnák, 3 fehéres-szürke, hullámos keresztsávval. Előmellkasán fenn, a hátsó széle közelében 3 szintén szürkés folt van. Ez a faj a természetrajzi gyüjteményekben, továbbá prémes ruhafélékben élősködik, hol álcája néha óriási károkat okoz. Ennek elkerülése végett naftalint használnak, melynek szaga a bogarakat távoltartja a még nem fertőzött tárgyaktól; de ha álcáik belevették már magukat valamibe, a naftalintól el nem pusztulnak. A fertőzött bundákat, kitömött állatokat gyakrabban kell porolni, vagy pedig jól elzárható rekeszben szénkéneggázok behatásának kitenni. A kitömött állatokat arzénvegyületekkel (arzénsav, arzénsavas nátron) szokták impregnálni, amit úgy is el lehet érni, hogy az egész tárgyat (esetleg itatós papirral körülkötve), olyan homokba helyezik, melyet arzénsavnak vagy arzénsavas nátronnak vizben való oldatával öntözték meg. - 3. A. verbasci L. (varius F.). Felül piszkossárga szintén 3 fehéres hullámos sávval. Ez is előfordul a gyüjteményekben. - 4. A. pimpinelloe F. Az A. scrophularioe-hoz hasonlít, csakhogy szárnyfedőinek felső felén egy széles, hullámos, fehér sáv huzódik egyik oldalától a másikig, mely a szárnyfedők külső szélén a legszélesebb. Ez a faj is található rovargyüjteményekben.

Anthriscus

Hoffm. (növ.), l. Turbolya.

Anthropogenesis

(gör,) a. m. emberszármazás (l. ott).

Anthropoid

v. Anthropomorph (gör.) a. m. emberszabásu lény.

Anthropomorpha

(állat), l. Emberszabásu majmok.

Anthurium

Schott (növ.), a kontyvirágfélék génusza, Amerika tropikus őserdeinek lakosa, mintegy 200 fajjal, egy része fákon élő tehernövény. Szára részint törpe, részint egyenes, vagy felfutó, levele szép sötétzöld, vagy tarka, bőrnemü, egyszerü vagy újjasan, vagy ölbefogottan szabdalt, virágbuzogánya hengerded, virágburka rövid, bogyója 2-4 magú. Schott 180 fajt irt le, 40 faj növényházak diszharasztnövénye, azért szobák díszítésére is ajánlatos. A mexikói A. Scherzerianum Schott bíborpiros és soká díszlő virágburokja és buzogánya miatt kedvelt cserepes teremnövény. Képét l. a harasztnövények II. és terem-növények I. tábláján.

Anthus

Bechst. (állat). Az árcsőrü éneklőmadarak billegénycsaládjába tartozó madárnem. L. Pipiske.

Anthyllis

L. (növ.), l. Nyúlhere.

Anthyr

(Anthor, Anthur), a monda szerint a vandálok és herulok első királya, egy amazon fia; részt vett Nagy Sándor ázsiai hadjáratában és ennek halála után a mai Mecklenburgba került, hol több várost alapított. Egy másik A. a vendek királya volt a keleti tengernél, Kr. u. a II. században.


Kezdőlap

˙