Antibes

(ejtsd: antib), kikötő-város a franciaországi Alpes maritimes départementban, termékeny, szép vidéken, 6461 lak., hidrográfiai iskolával, hajógyárral, nagy agyagiparral, olajkészítéssel. 470 méter hosszu móló védi a kikötőt, melybe csak kis hajók mehetnek be. A szomszédos hegyekről nagyszerű kilátás nyílik, a kikötőre, Nizzára s az alpokra. A város környékét gyümölcsös kertek, szőllőhegyek borítják. A. már régi város, s az ó-korban Antipolis név alatt mint Massilia gyarmata volt ismeretes.

Antibrachium

(gör. és lat.), az alkar; határai fent egy-két ujjnyira a kéz felé a könyökhajlattól húzott körös vonal; lent pedig a kéztő előtt az alkar csontjainak az u. n. karc nyujtványai fölött húzott szintén körben menő vonal. Elülső és hátulsó regióit (regio antibrachii antica et postica) különböztetik meg. A bőr alatt benne futnak a kar felületes idegei és véredényei, aztán a bőnye; ez alatt a kéz mozgatására való izmok és azok inai, valamint ezek között a hüvelykujjnak megfelelőleg az orsó-ütőér és ideg, a kis ujjnak megfelelőleg pedig a singütőér és ideg; valamint az alkar középrészén a közép-ideg (n. medianus), amely innét szintén a kézhez megy.

Antibulla

(lat.) a. m. ellenbulla, valamely ellenpápának bullája.

Anticaglia

(olasz, ejtsd: antikajjia), tkp. az ó-korból való minden maradvány, közönségesen azonban az A. alatt az ó-kori művészetnek kisebb emlékeit értjük, ugymint az eszközöket, ékszereket, fegyvereket stb. A franciában antiquaille a csekély értékü, érdek nélkül való régiség.

Antichambre

(francia, ejtsd: antisambr) a. m. «előszoba». A német nyelvből hozzánk került antisámbrirozni (antichambrieren) szó annyit jelent, mint a nagyok előszobájában sokat tartózkodni, vagyis kegyért csuszni-mászni.

Antichrezis

(pactum antichreticum), a zálogszerződésnek egy különös neme, melynek értelmében a hitelező a kézizálog gyümölcseit huzza kamatok fejében (mutuus pignoris usus pro credito). Az A. érdekes formája volt hazai, 1848 előtti jogunkban a fekvő javaknak kézi zálogként való elzálogosítása.

Antichton

(gör.), a Pythagoreusok kozmikus rendszerében világtest, amely még a Föld pályáján belül, ennek átellenében állva, a központi tűz körül forog. Antichtonok a. m. Antipodok.

Anticiklon

l. Ciklon.

Anticipáció

(lat.), a görög «prolépszisz» fordítása, megelőző ismeret, Epikurnál oly ismeret, mely egy még érzékeink elé nem került tárgyat ismertet meg velünk. De ezek az anticipációk is Epikur szerint előbbi érzéki ismeretekből származnak, mig a stoikusoknál hasonlítanak az a priori elvekhez. Kantnál szűkebb értelme van a szónak; csak egyetlen egy a priori elvet nevez igy, azt, hogy minden jelenségben az érzet tárgyát képező való (reale) «intenzivitással bir», amivel az érzetről valamit a tapasztalatot megelőzőleg, azt anticipálva, mondunk. Ma a szó a filozofiai nyelvben nem igen járja. - A. a pénzügyben csak később esedékes jövedelmeknek előzetes felvétele. A. a kereskedelemben (anticipált fizetés) az az előleg, melyet a bizományos árukra ezek tulajdonosának ad (A. üzlet). Anticipál a. m. előzetesen végrehajt, megtesz valamit. Antecipando, előleges-felvétel által.

Anticontagiosa

l. Desinficientia.


Kezdőlap

˙