Anti-Corn-Law-League

Ez a kereskedelem történetében nagyfontosságu egyesület az angol gabonatörvény (l. o.) eltörlésére alakult, mert az az alsóbb osztályok helyzetét súlyosan terhelte. Az egylet megalakult 1838 okt. havában és a szervező bizottság tagjai közé tartozott Bright Cobden Rikárd, aki már a manchesteri kereskedelmi kamarában sürgetett egy a gabonatörvények eltörlésére irányuló kérvényt, és kezdettől fogva az egész mozgalom vezére és az egylet lelke volt. Az egylet céljául a következőket tűzték ki: előadások és röpiratok által a közönséget a gabonatörvények hátránya felől felvilágosítani, a kérvényezés költségeit előteremteni, főleg pedig oly szervezetet teremteni, mely a tagok számánál és erélyénél fogva a kereskedelmi szabadságot kivívhatja. De dacára a kifejtett nagy tevékenységnek, az ügy az első években csak lassan haladt, és talán általában nem jut győzelemre, ha az 1845-iki burgonya-betegség nem jön segítségére. Ily körülmények között a gabonatörvények eltörlése szükségessé vált. Most tömegesen sereglettek az egylet zászlói alá a kereskedők, bankárok, népbarátok, munkások és peerek.

Bright gyűjtő beszédei, Cobden meggyőző okoskodása, Fox és Rawlins népszerü előadásai terjesztették az eszmét, mely az ujságokban, a klubbokban, a társaságban majdnem kizárólagosan foglalkoztatta az embereket. A liga által kifejtett propagandát óriási eréllyel folytatták. Előadásokat tartottak az egész országban, sok százezer példányban terjesztettek röpiratokat, a szószékről hirdették a kereskedelmi szabadság elvét, körmeneteket rendeztek és költeményekben énekelték meg a kereskedelmi szabadság evangéliomát. Manchesterben egy nagy csarnokot építettek, melyben a kereskedelmi szabadság elveit hirdették. Irlandban monstre meetingeket tartottak mindenféle színházi és drámai eszközök felhasználásával. A szónokok túlzásaikkal és képeikkel egyaránt izgatólag hatottak a szenvedélyekre, az emlékezetre és a képzelődésre. A ligának nagy politikai jelentősége is volt, mert új korszak kezdődik vele a politikai vitatkozás és küzdelem történetében. Midőn 1845-ben a parlament feloszlott, akkor már Peel is, eddig egyik legcsökönyösebb híve a régi rendszernek, meg volt ingatva. 1846 elején a gabonatörvényt tényleg eltörölték és ezzel a kereskedelmi szabadság győzelme biztosítva volt. Ennek kivívásában a gabona-törvények eltörlésére alakult ligának legnagyobb része volt. A liga történetére vonatkozólag l. Leone Levi: History of british commerce (London, 1872), Mac Carthy: History of our own Times (Tauchnitz, 1879).

Anticosti

(ejtsd: entikoszti), indus néven: Natikotik, brit sziget, a Lőrinc-folyam torkolatával szemben; területe 8150 km2. Északi partja meredek és magas, a déli ellenben lapos és zátonyos. Belsejében erdők váltakoznak mocsarakkal és kopár sziklákkal; a szigeten két kikötőt és három világító tornyot találunk; körülbelül 600 lakosa nagyobbára halászatból és medvevadászatból él. A déli parton a hajótörést szenvedőknek mentőállomása van. A szigetet 1534 egy Jacques Cartier nevű francia fedezte fel.

Anticyra

három ókori görög város neve. 1. A maliak területén az Öta hegynél, Tesszállától délre; 2. Phocis délnyugati részében a korinti tengeröböl mellett, kikötővel és egy Artemisz-temploma, ebben egy Praxitelés-féle szoborral; 3. Lokris déli partján, Kr. e. 210 óta az etoliaiaké volt. A két első vidékén a gyógyítóerejünek tartott híres, állítólag agyat tisztító burnót-gyökér (Helleborus); innen eredt az a közmondás, amellyel gyenge eszű embereket illettek: «Menj Anticyrába!»

Antidesma

L. (növ.), a kutyatejfélék génusza, mintegy 60 faja van az Óvilág meleg vidékein. A malabári A. alexiterium L. (Lenfa) háncsa, fonál- és cérnaanyagot szolgáltat, levele pedig állítólag kigyómarás ellen jó.

Antidikomarianiták

(gör.), Mária ellenei. Felekezet Arábiában a IV. században, mely azt vallotta, hogy Mária az Ur Jézust nem szüzen szülte, hanem szt. Józseffel való házas egyesülése folytán. Szt. Epiphanius mélyreható dogmatikus értekezést irt ellenük, tüzetesen megmagyarázva az ide vonatkozó szentirási helyeket. L. Epiphanius, Haer. 79.)

Antidominial elmélet

L. Egyházi vagyon.

Antidora

a gör. kat. egyházban a régi keresztények szeretetlakomájának emléke, a lelki áldozás ábrázolása. Kiosztásával azt jelenti az egyház, hogy a híveket a liturgia áldásában részesíti. Nem egyéb mint a proszfora (l. o.).

Antidotum

(gör.) a. m. ellenszer, ellenméreg. Antidotárium az orvostanban az ellenmérgekről szóló könyv. L. Ellenszer.

Antidotum universale

l. Alexifarmakon.

Antidyskratica

(alterantia, resolventia), oly szerek, melyek a testnek jólétét, táplálkozását fokozzák, anélkül, hogy az egyes szervekre való különös hatásuk emellett kimutatható volna. Régen azt hitték, hogy ezek a szerek a vér rossz minemüségét (diszkráziáját) változtatják meg; ma, bár hatásukkal tisztában nem vagyunk, mégis az egész anyagforgalom ismeretlen megváltoztatásából kell magyaráznunk a hatásukat. Ilyen szerek az arzén, a kéneső, jód, kikirics, az alkáliák szénsavas sói stb.


Kezdőlap

˙