Antimonólom

20 -30% antimont tartalmazó ólom, melyet betük öntesére használnak.

Antimon oxidjai

Az antimonnak határozottan három oxidját ismerjük: antimon trioxid Sb2O3, antimon tetroxid Sb2O4antimon pentoxid Sb2O5. Az antimon trioxid a természetben is előfordul, mint antimonvirág, prizmás rombos kristályokban, továbbá szabályos oktaéderekben mint senarmontit (dimorf). Képződik az antimonnak levegőn való elégésekor. Az antimon oxikloridból is előállítható, ha azt lugos vizzel kimosva, a maradékot kihevítjük. Az így előállított antimon trioxid, fehér kristályos por, amely vízben alig oldódik. A hevítéskor megsárgul, de a kihüléskor ujra megfehéredik. A levegőn való erős hevítéskor oxigént vesz fel, és antimon tetroxiddá alakul. Erős bázisokkal szemben gyenge savnak bizonyult, velök az antimonossav-sókat v. antimoniteket képezi. Az antimon-tetroxid a trioxidból készül úgy, hogy ezt oxigénben erősen izzítják. Fehér por, amelyet sem megolvasztani, sem elpárologtatni nem lehet. Az antimon-pentoxid a trioxidból készül olyformán, hogy ezt több izben tömény salétromsavval megnedvesítvén, ujból megszárítjuk. Halaványsárga por, mely vizben nem oldódik, de megnedvesített kék lakmusz-papirra hintve, azon vörös foltokat hagy. Erősen izzítva oxigént veszít és antimon tetrooxiddá alakul. Vizzel 2-féle savat képez: az antimonsavat HsbO3 és a metaantimonsavat H,4Sb2O7.E savak sói közül több ismeretes.

Antimon-oxiklorid

Több A. ismeretes, melyek közül az SbOCl összetétele a legösmertebb; régebben Pulvis Algaroti néven gyógyszerül használták (l. még Algarot por).

Antimonozás

(techn).. A galván-árammal kezelt antimón-fürdőket még csak ritkán használják az iparban. Szép, fényes és nem robbanó csapadékot kapunk 20 l. viz 125 g. szénsavas káli (hamuzsir) és 60 g. porrá tört kész antimónnak oldatából. A bontás 3 volta feszültségü áramot kiván, a tárgyat cinkhez kötjük és antimónkloridnak sósav meleg oldatába mártjuk (liquor stibii chloratis); kékesbe játszó acélszürke csapadékot kapunk. L. még Csávázás és Galvanostegia.

Antimónötvények

alatt antimóniumot tartalmazó fémötvényeket értünk (l. Keményólom, Betüfém, Britanniafém, Antifrikciós fém, Réaumur ötvénye). Az antimónium a fémeket többnyire keményebbé, ridegebbé és fényesebbé teszi.

Antimon-pentaklorid

L Antimon kloridjai.

Antimon-pentoxid

l. Antimon oxidjai.

Antimon-réz-fény

(ásv.), l. Wölchit.

Antimonsavak és sói

Az antimonsavak tiszta állapotban kevéssé ismeretesek, ugyanis vizvesztés folytán könnyen oxidokká alakulnak. Sóikat azonban elég jól ismerjük. Antimonossav HsbO2, alig ismeretes; sói az antimonossavsók vagy antimonitek. Ezek közül a nátrium antimonit NaSbO2 . 3H2O, színtelen oktaéderalaku kristályokból áll, és antimon trioxidnak nátriumhidroxid oldatban való feloldása utján készül. Antimonsav HsbO3 (helyesebben metaantimonsav) alkalisóinak vizes oldatából savval való megsavanyításkor fehér csapadék alakjában leválik; levegőn szárítva HsbO3.2H2O összetételü, magasabb hőmérséken HsbO3-má alakul. Sói az antimonsavsók vagy antimonátok; ezek közül a kálium, nátrium és az ólom sói a fontosabbak. Metaantimonsav (helyesebben piroantimonsav) antimonpentakloridnak vizzel való elbontása utján készül. Sói a metaantimonsavsók vagy metaantimonátok. Ezek közül a savanyu káliumsó a K2H2Sb2O7.6H2O fontosabb, mivel a nátrium kimutatására felhasználható. Ha ugyanis nátrium sóoldathoz e só oldatát elegyítjük, a vizben alig oldható Na2H2P2O76H8O kristályos csapadék alakjában leválik.

Antimonsavas kálíum

l. Káliumantimonát.


Kezdőlap

˙