(gör.), régi filozofiai műszó, mely kiment a használatból. A filozofusok vele az anyagnak azt a tulajdonságát jelezték, melyet ma ellentállásnak és áthatatlanságnak neveznek. Leibnitznál is az antitipia az anyag tehetetlenségi erejét jelenti.
l. Ellenszer.
l. Fül.
Brid. (növ.), lombos moh, egy fajjal hazánkban.
(lat.), teologiai műszó, mely alatt a Szentháromság ellenzőit értik. Az unitáriusokat hivják így. (L. o.)
az ó-korban város Itáliában a tyrrheni tenger partján. Környékén villák emelkedtek; Ciceronak is volt ott birtoka. Claudius és Nero A.-ban születtek.
(gör.-lat.) a. m. valamely egyesülésnek (uniónak) ellenzője.
(tör. Bar), kis szűk utczákból álló város Montenegróban, 5 km.-nyire az Adriai-tengertől, romba dőlt fellegvárral, mely a város közvetlen közelében emelkedő sziklán állt; romjai közt S. Marco oroszlánja látható. Kat. érseki szék hely, hajdan jelentős kereskedőváros, az 1877-ki ostromot még most sem heverte ki, csak valami 1500 lakosa van. A középkorban (1450 óta) a velenceiek birtokában volt, 1573-ben török kézre került; 1877 dec. 28. a montenegróiak foglalták el s a berlini béke 1878 jul. 13. ezek kezében hagyta. Montenegró legjobb kikötőhelye, bár nagy hajók nem igen jöhetnek be a kikötőbe a sekély víz miatt.
(gör.) annyi mint ellenlakók. L. Antipodok.
1. Chile köztársaság tartománya (1883 óta, előbb Boliviaé), a Csendes-óceán, a Rio Loa, a Territorio Tokopilla és Argentina között. Területén számos, 6000 m.-t meghaladó tűzhányó van, az Andok láncai között pedig a sósmocsarak egész sora található. Területe 187,000 km2, 38,941 lak. (1890). A lakosság azonban az egyre nagyobb mérvet öltő borax-, salétrom- és ezüstbányászat következtében erősen gyarapszik. A füves térség igen szegényes, a tenyészet silány, mert a talaj kevés vizet kap. - 2. 1870-ben alapított kikötőhely, A. chilei tartomány fővárosa, (1890) 7588 lak. A város gyors felvirágzását salétrom-, réz és ezüstbányáinak köszöni. A salétromot a chileiek bányászták a boliviai kormánnyal 1866 és 1874-ben kötött szerződésök értelmében; e szerződést 1879 febr. 1. a boliviai kormány visszavonta, mire A.-t chilei csapatok szállták meg s kiütött a chile-boliviai háboru. A. az 1884 ápr. 4. kötött szerződés értelmében a chileiek birtokába került.