Apologia Confessionis

Melanchtonnak védőirata az ágostai hitvallás védelmére (1531). Az ágostaiaknak szimbolikus könyve.

Apologizmus

(gör., lat. permissio), ironikus előzékenység a beszédben, midőn a szónok az ellenfélnek is meghagy vagy felajánl holmi kis igazságot, aminek az úgy sem veheti sok hasznát.

Apoluzia

(gör., a. m. «lemosás»). A legrégibb görög egyházban a szent olaj lemosása a kereszteltek homlokáról és melléről. E lemosás husvét után való vasárnapon ment végbe.

Apomorfin

A morfinból előállított alkaloida. Morfint beforrasztott üvegcsövekben, tömény-sósavval több órán át 150°-on hevítenek. Ilyenkor a morfiin 1 molekula vizet veszít és A.-ná alakul.

C17H19O3N = C17H17O2N+H2O

morfin apomorfin

Leginkább a sósavas A. használatos, mely színtelen vagy kissé szürkés tűalaku kristálykákból áll. Vizben könnyen oldódik; az oldat oxidáció folytán nemsokára megzöldül, a keletkező zöld oxidált apomorfin-tól. Savak az oxidációt lassítják, lúgok elősegítik. Salétromsavtól vérvörös színüvé válik, az ammoniás ezüst-nitrát oldatot redukálja, vizes oldatából az alkalibikarbonátok fehér apomorfint választanak le, amely azonban csakhamar megzöldül. Erős méreg; heves hányást idéz elő. Gyógyszerül használják; a m. gyógyszerkönyvben hivatalos.

Apomorphinum hydrochloricum

(orv. tekintetben). Hánytató orvosszer, mely a nyúltvelőben elhelyezett hányóközpont izgatása által hányást hoz létre. Egyedüli hánytató, melyet bőr alá is fecskendezhetünk. Ez előnye miatt különösen oly betegeknél ajánlatos, kik gyógyszert bevenni nem akarnak (őrültek); használják még oly esetekben is, mikor a gyomor izgatását kerülni óhajtják. Kisebb dózisban mint köptetőt is használják, mikor a lélekzőutak elválasztásának szaporítása által hat előnyösen, felhigítván a beteges váladékot, s könnyebbítvén annak felköhögését és kivetését.

Aponeurózis

(gör.), valamely izom bőnyéje, amely fehér inrostokból és kötőszövetből áll, s erősebb takaróhártyát képez az izmok fölött. Ilyen van p. a tenyéren (A. palmaris) és a talpon (A. plantaris). Aponeurográfia = bőnyék leirása; galea aponeurotica = bőnyés fejsisak, a koponyát a bőr alatt sisak- vagy fejkötőszerüen takaró feszes szövetü bőnye.

Aponogeton

Thunb. (növ.), a Naiasfélék génusza, 23 fajú Ázsia, Afrika és Ausztrália mérsékelt és forró vidékein előforduló vizi növény. (Limnogeton Edgew.), fűzérszerüen elhelyezkedő sziromnemü hegyelevelekkel, fehér virágokkal és csillámló levelekkel. Az A. distachyus Thunb. Jóreménység foka körül él, füzére kétágú; levele hosszas tojásdad; az A. monostachyus L. egyfüzérü, levele tojáskerek. Aquariumba nagyon ajánlatos. Magvukat mindjárt megérés után iszapos, agyagos-homokos földbe ültetjük, s a cserepet viz (12-18° R.) és üveg alá tesszük. A fiatal növényke egyszerü átültetés után lassankint megszokja az alacsony hőmérséket; l. Vízi, növények s ott a képét is.

Apoplexia

l. Gutaütés. Apoplexia; cerebri, l. Gutaütés. Apoplexia cordis, l. Szivszélhüdés.

Apopsychia

(apsychia, gör,), elavult, kifejezése a hosszasabban tartó aléltságnak, öntudatlanságnak.

Apor

(altorjai), grófi, bárói és nemesi család, mely Erdélyben virágzott. Eredetét a hitelében tönkre tett székely krónika visszaviszi Opourig a székelyek rabonbánjáig, ki Bálványos-várat építtette az ősi pogányvallás tiszteletének föntartására a Székelyföldön. Magyarországban már 1220-ban találkozunk az Opor névvel, a Szent-földre menő II. András kiséretében; 1283-ban már Erdélynek is volt egy Apor (Opour) nevü vajdája s állítólag az a László erdélyi vajda is, aki Ottó királytól 1307-ben a koronát elvette s őt magát elzáratta, szintén Apor családbeli volt.

[ÁBRA] Apor-család címere.

Azt az Apor Balázst is, aki 1311-ben tett végrendeletet s kit azután a Nyulak szigetén temettek el, szintén az ő testvérének mondják némelyek. Apor István a Kézdiszék követe volt az agyagfalvi gyülésen1506-ban. A család egyik ivadéka, Adrás oda hagyta bálványosi sasfészkét s lejött Torjára lakni. Andrásnak nejétől Lázár Borbálától tiz gyermeke volt. Ezek közül való: Lázár, Kézdiszék alkirálybirája, kit 1661-ben Kemény János fogságba vetett. Testvére István 1666-ban alcsiki alkirálybiró volt, utóbb Csík-Gyergyó- és Kászonszék főkirály-birája, főkormányszéki tanácsos, kincstárnok és hadvezér Erdély leggazdagabb embere I. Apafi Mihály idejében. Végrendeletében csupán jótékony célokra 120,000 frtot (mai pénzünk szerint majdnem egy millió frtot) hagyott. Az Apor-család legnevezetesebb tagja volt István testvéröccsének Jánosnak fia: Apor Péter (l. o.) az iró. Péter fiától, Lászlótól származott A. István, tordai főispán éskincstárnok (megh. 1794); ennek fia, Lázár itélőmester, belső titkos tanácsos. Fiai közül A. Károly 1848 előtt kir. Tábl. Ülnök, utóbb kir. Kamarás és a marosvásárhelyi kir. Tábla elnöke.


Kezdőlap

˙