l. Vad.
(gör.), idétlen magzat, melynek az u. n. első kopoltyúív rendellenes össze nem forrása miatt az arc helyén nyilt ürege van. Az A. kisebb foka a farkastorok, melyet az idéz elő, hogy a felső ajaknak és szájpadoknak két fele nem egyesül.
1. Alsó (Apsa de jos), kisközség Mármarosmegyének szigeti járásában, (1891) 3998, túlnyomóan oláh, részben német és rutén lakossal, kik számos telepen megoszolva élnek. 1387 előtt a huszti várhoz tartozott, de ez évben Zsigmond király e vártól elvette és Ivánnak, Dragomir fiának adományozta Mária királynő beleegyezésével. - 2. Felső-A., Apsica (Apsa de sus), kisközség Mármarosm. szigeti járásában, (1891) 2242 oláh és német lakossal. - 3. Közép-A. (Apsa de mizslok), kisközség Mármarosmegye szigeti j.-ban (1891) 2700 oláh és német lakossal; postaállomással.
Baku orosz kormányzósághoz tartozó félsziget a Kaspi-tenger nyugati partján, a Kaukázus végső nyulványa. Különösen sárvulkánjairól folyvást égő, hatalmas nafta-forrásairól ismeretes. A tűzimádók vallásfelekezete szent helynek tartja.
a Tiszának jobboldali mellékfolyója Máramarosmegyében, annak szigeti járásában, az Apecka havas völgyeiben több forrásból ered, melyek Felső-Apsa falu mellett egyesülnek és a három Apsa falu körül kanyarodván, Körtvélyes és Hosszumező között ömlenek a Tiszába.
hindu félistennők. Valószinüleg eleinte a felhők és a lég istennői közé tartoztak. Ezt látszik igazolni nevök, melyet ap a. m. viz és szár a. m. menni, mozogni szavakból lehet legkönnyebben kimagyarázni. Szoros viszonyban álltak a Gandharvákkal. Alakjokat tetszés szerint tudják változtatni, mint a tündérek. Sokban hasonlítanak a régi görögök nimfáihoz. Eredetükről különböző tudósításokat közölnek a hindu hitregéket tartalmazó iratok. Némelyek szerint Kasjapa leányai, mások Venus módjára az ambrózia előállítása végett köpüléssel felzavart tenger hullámaiból származtatják őket. Indra és a többi istenek nagy szépségüknél fogva a vezeklők elcsábítására használják fel az A.-at és igy bűnbe ejtve azokat, elejét veszik tulságos elhatalmasodásuknak. Az ujabbkori hindu vallásos tanítás szerint, mint a mohammedán hurik, a hivőket gyönyörködtetik Indra paradicsomában. Többen a szánszkrit költészetben is szerepelnek az A. közül, így a szép Urvasi Kali-dasza hires szinművében a Vikrama és Urvasiban.
(gör.). Szorosan véve a klasszikus római építészet bazilikájának az a - legtöbbször félkörös fülkealaku - része, melyben a szószék állott.
[ÁBRA] 1. ábra. Hármas apszis.
Tágabb értelemben a templom szentélyének végződését értik alatta. Ez a végződés lehet félkörives, mint az ó-keresztény bazilikában, sokszögü, sőt oldalhajókkal és sugárkápolnákkal is ellátott, mint a román és csúcsives stilü templomokban.
[ÁBRA] 2. ábra. Az amiensi székesegyház apszisa.
Az ó-keresztény bazilikának félkörü A.-ában a fülke legvégén állt a katedra, a püspök széke, mellette körben az előkelő papságé. Az A.-ról lépcsők vezettek le a felső szentély niveaujára (l. Szentély). A román stilusban gyakran a három hajónak megfelelő három A. található, mint ezt p. (1. ábra) az 1207 körül épített lébényi templom mutatja. A csúcsíves építészet templomainak A.-a az azt övező sugárkápolnákkal nehezen megoldható, de annál festőibb hatásu alaprajzelrendezésben kulminált. Példa rá (2. ábra) az amiens-i székesegyház A.-a.
(gör.), az ellipszises bolygó és üstököspályák két legszélső pontja, a perihélium és afélium együttes neve. Összekötő egyenesük az apszisvonal, mely az ellipszis nagy tengelyével azonos. E vonal nem tartja meg állandó irányát a térben, hanem lassu forgásnak van alávetve, melynek oka a többi bolygó vonzó hatásában keresendő.
(ejtsd: att), Vaucluse francia départementban kerületi székhely a Calavon mellett, melyen a város alatt 4 km-re a rómaiak idejében épült hid vezet keresztül, igen szép és termékeny völgyben alyon-marseille-i vonalhoz csatlakozó vasuttal, régi székesegyházzal, 5940 lakossal, akik gyertyákat kalapokat, fayencet készítenek, selymet szőnek és déli gyümölcsökkel kereskednek. A város igen régi, a rómaiak lerombolták, de Julius Caesar ismét felépítette; ekkor nevezték el Apta Juliának. 1801-ig püspöki székhely volt.
Forst. (állat), a farlábu úszómadarak egyik neme. L. Pinguin.