Araguy

Jean Raymond Eugéne d'. francia iró, szül. Amerikában, New-Arthban 1808., francia szülőktől. Katonai pályára lépett s a francia 13. ezredben szolgált mint hadnagy. Később az irodalomra adva magát, több verses művet és regényt írt. Felemlítendők: Les Chatalgniers (népies, verses elbeszélések 1856), Les bonnes fortunes de Pierre Mendea (1857), Galienne (irány-regény 1860). Sokat írt a Revue Contemporaineba.

Aragva

(Aragoa, Aragvi, Aragui, Aragua, a régiek Aragos-a), a Kur mellékfolyója az oroszországi Kaukázusban; a Kazbek déli lejtőjén ered s völgye a főközlekedési vonal a kaukázusi Tiflisz és az európai Vladikaukáz között. 110 km. futás. után Mzehet falu mellett folyik a Kurba.

Arais

(El-Arais), város Marokkóban, l. Aris.

Araja

Ferenc, a pétervári olasz operaszinház igazgatója 1735-től 1759-ig. Szül. Nápolyban 1700., megh. Bolognában 1762. Oroszországban az olasz zeneművészet alapvetője volt.

Arak

v. arrak, szintelen v. gyengén sárgásszínü szeszes ital, mely Elő- és Hátsó-Indiában és Jávában legtöbbnyire rizsből készül. Néha egyedül csak a kókuszpálma nedvéből állítják elő; különben pedig előállításának rendes módja az, hogy a rizs keményítő lisztje forrás által cukorrá alakíttatván, ebből az alkohol lepároltatik s egy, néha kétszeres tisztítás után előáll a tiszta, szintelen és minden idegen iztől ment 50-55 százalékos A.

Arakacsa

l. Aracacha.

Arakan

(Arracan, Arrakan, Rakhaing), kerület Hátsó-Indiában, a Bengáliai-öböl keleti részében, melyet a birmanok az 1826 febr. 24-iki jandaboi békekötés alapján az angoloknak adtak át. Elterül az É. sz. 18°-21° 33', s a K. h. Gr.-től 92° 10'-94° 50' között, 37,596 km2 területtel. Ma Angol-Birma egyik tartománya. A keleti rész hegyes és erdős, 2490 m. magasságig emelkednek fel a hegyek, a part melléke és a völgyek nagyon termékenyek, de csak csekély részöket mivelik. Két évszak van: az esős évszak májustól gyakran októberig tart; októbertől áprilisig az eső nagyon ritka. A főtermények: rozs, indigó, bors, cukornád, gyümölcsök és a hajóépítesre alkalmas teakfa. A folyók jelentéktelenek, a Kuladaint kivéve. A vadállatok ugyanazok mint egész Hátsó-Indiában. Az arakán v. mag törzs az összes lakosság 3/4 részét teszi; nyelvre, származásra s külsejüket tekintve abirmanok közeli rokonai. Művelődésüket és államformájukat Indiából kapták. A legrégibb történelem mondaszerű. A Kr. u. VII. században Cejlonból vitték be A-.ba a buddhizmust. Ez oly fontos esemény volt, hogy innen kezdték számítani az éveket (639-ben Kr. u.). 900-1000 közé esik az ország virágzása kora; 1826-ban az angolok foglalták el. A lak. száma (1881) 587,818. A mai főváros Akyab (Akjab, l. o.), a régebbi pedig Mro-Haung (azelőtt Arakan vagy Dagnavadi). V. ö. Chayre: History of Burma, including Aracan (London 1883).

Arakan-Joma

hegység Hátsó-Indiának Arakan tartománya határán. Több, meg nem vizsgált láncolatban húzódik Manipurból DNy-re Tripurához, azután DK-re Észak-Arakan felé.

Arakan-templom

l. Amarapura

Arakcsejev

Andrejevics Elek gróf, orosz tábornok, született 1769. régi nemesi családból, meghalt 1834 máj. 3. 1792. mint jeles tüzértisztet a tüzérség szervezésekor figyelmébe ajánlották Pál nagyhercegnek, s 1796. Pétervár parancsnoka és vezérőrnagy lett. Tulságos szigorusága miatt sok panasz volt ellene s e miatt 1798 márciusában állását, mint tábornok, elhagyta, de 1799. ujra belépett a tényleges szolgálatba és Pétervár katonai kormányzójává, 1807. tüzér-tábornokká, 1810. pedig az államtanács tagjává lett. Kiváló érdemeket szerzett a tüzérség tökéletesítése által. Hogy megtakarításokat eszközöljön és egyúttal a puszta vidékeket gyümölcsözővé tegye, több katonai gyarmatot létesített, de a parasztokkal szemben gyakorolt kiméletlen bánásmodjával lazadásokat idézett elő, amelyeket csak vérontással lehetett megzabolázni. 1825. Miklós cár által nyugalomba küldetvén, Gruzino nevü falusi birtokára vonult vissza. Halála előtt egy évvel alapítványt tett, azzal a céllal, hogy ez 1925-ig két millió rubelre növekedvén, ezzel az összeggel I. Sándor cár legjobb életrajzát jutalmazzák.


Kezdőlap

˙