Arculütés

tenyérrel mért csapás az arcra, ami több népnél egyúttal szimbolikus cselekedet bizonyos ünnepek alkalmával. 1 rómaiak A.-sel tettek ö rabszolgákat szabad emberekké. A középkorban, legfőképen a német udvaroknál az apródokat A.-sel nyilvánították harcra megtermettnek. e szavak mellett: «Ezt még türd el tőlem. de mástól többé soha». A határbejárások alkalmával régebben a fiukat minden határkő mellett arcul ütötték, hogy ilykép jól az emlékökbe vésődjék a hely. A katolikus templomokban bérmáláskor a püspök gyengéden megüti a bérmált arcát e szavakkal: Pax tecum! (Béke véled.)

Arcus

(lat.) sinus, cosinus. tangens, cotanges secans. cosecans, sinus, cosinus versus lásd Körmérési számok. A. az építészetben iv, ívezet. A. triumphalis. diadalív. L. Iv. A. senilis (aggkori öv), öreg emberek szaruhártyája szélében fejlődő elszürkülés, mely fölül és alul legszélesebb; a szürke gyűrü külső széle nem ér egészen a szaruhártya széléig. hanem ezen belül marad, a belső széle sem terjed a közép felé. azért a látást nem rontja, de bágyadtabbá teszi a tekintetet. Öregkori jelenség, nem pedig gyógyítani való haj. Görögös neve gerontoxon.

Arcvéd

a sisaknak az a részé, amely az arcot védte; a magyarok s egyáltalában a keleti népek sisakjain az arc közepe előtt álló acélrúd képezett arcvédőt, míg a nyugati népeknél le- és feltolható rácsozat védte az arcot.

Arcvonal

(ném. Frontlinie: fr. fronte). az a vonal, amelyen vm. csapat első sorának harcosai egymás mellett állnak: továbbá az a vonal is, amelyet valamely csapat- v. sereg-felállításnál valamennyi az elsö sorban levő csapatnak vagy seregrésznek élein át képzelhetünk. Arcos csata (Frontalschlacht), oly csata, amelyben a két ellenfél sem átszárnyalást, sem átkarolást, sem megkerülést meg nem kisérel.

Arcvonalak

Az arc és fej egyes pontjait egybe kötő. vonalak. Az arc hosszanti vonala az arc. illetőleg az egész fej hosszát merő vonal. amely a homlokcsont felső Végétől egészen az állcsúcsig vonható, s amely az egész test 1/10 részét teszi. Az n. n. f amper-féle arcszögöt (angulus faciei Camperi) két irányvonal határozza meg. Ezeknek egyikét a hallószerv külső nyilása közepétől az orrüreg fenekén (élőn az orrcimpa alá) vezetett vízszintes vonal jelzi, míg a másikát oly függélyes, amelyet a homlok közepétől a felső állcsontnak metszőfogakat tartalmazó medréhez húzunk. E szög 65-85° közt szokott Változni egyes egyéneken, s a derékszöget rendesen nem éri el: a fehér bőrü embereken átlag 85°, a négereken pedig 70°, sót fiatal négereken csak 67°. Az olyan koponyákat, amelyen a (Camper-féle szög 80°-nál több: ortógnátnak, egyenesen álló állcsontuaknak, az olyanokat pedig, amelyeken az 80°alatt marad: prognátnak, kiálló, előreálló állcsontuaknak szokták nevezni. Ezen arcszögviszonyok az emberfajok megbirálására fontosak, sőt kisebb-nagyobb foku szellemi tehetségre is következtettek már belőle. A görög istenek antik szobrain a 90°-ot is meghaladó arcszögeket észlelhetünk: ezt szobrászaik részint azért tették, hogy a szobrok szemei árnyékba essenek. részint plasztikai szempontoktól vezéreltetve. Az orangon csak 58°-ot tesz ki az arcszög, a mandrillon 42-50°-ot, a nyúlon csakis 30°-ot, míg a lovon 23°-ot. Az antropologusok a koponyán és arcon még:ok más vonalat és szöget szoktak mérni és tekintetbe venni.

Arczsába

(Prosopalgia. Ticdoulonreux. Fothergill-betegség). A háromosztásu ideg (n. trigeminus) bántalma. Ez az arcra kiterjedő, rohamok alakjában jelentkező erős fájdalom. melyet sűrü könyezés, nyálkiválás és az orr nyálkahártyájának fokozott elválasztása kisér. Megkülönböztetünk: 1. homloki zsábát (neuralgia frontalis s. supraorbitalis), ha a bántalom a háromosztatú idegnek első ágára szorítkozik, 2, állfeletti zsábát (neuralgia supramaxillaris), és 3. állalatti zsábát (neuralgia inframaxillaris), midőn a fájdalom az idegnek második illetve harmadik ágából indul ki. Az ideg kilépési pontjai. nyomásra fájdalmasak. A bántalmat okozhatják v koponyacsontok és a csonthártya betegségei. fogszú. a középfül, a homloki és az orrüreg bántalmai: ilyenkor az alapbajnak kezelésétől várhatunk sikert. A váltóláz által okozott zsába khininre gyógyúl. Előáll a baj néha meghűlésre avagy hiszteriára is. Gyógyszereink: a villamosság (állandó és megszakított áram), Fowler-oldat, amilnitrit és számos egyéb anyag. Néha az idegnek átmetszése jár sikerrel. ha már sok mindenféle szer hasztalannak bizonyúlt.

Ard

(héber), Benjamin egy sarjadéka.

Ard

növénynevek mellett Arduino Péter (szül. (Caprinoban Verona mellett 1728 julius 18., meghalt 1805 ápril 13. Pádovában, mint a mezőgazdaság egyetemi tanára) nevének rövidítése:

Arda

folyó Európai Törökországban. a Rhodope-hegységben ered s átfolyik a hasonnevű völgyön keleti irányban. Drinápoly mellett ömlik a Maricába. 192 km. hosszu: Alsó folyásában hajózható.

Ardahan

(Ardaan); 1. kerület az orosz Transrkaukáziában, ennek keleti részében 5491,3 km2 területtel s 43,643 nagyobbára török, kurd, görög és orosz lak. -2. A., város az orosz Transzkaukáziában Karsz kormányzóságban, a Kur felső folyásánál, 1982 m. magasságban, 844 lakossal kik a zord éghajlat miatt többnyire földalatti házakban laknak. A berlini szerződés értelmében (1878 jul. 13.) végleg az oroszok hatalmába kerüilt.


Kezdőlap

˙