Argout

Antoine Maurice Apollinaire, gróf, a francia bank kormányzója és miniszter, szül. 1782 aug. 22. régi és vagyonos családból La-Toul-duPin közelében, Isere dép.-ban. Meghalt 1858 január 15-én. 1812-ben a rajnai hajózás vezérigazgatója lett. A restauráció idejében buzgó royalista volt, 1815-ben az alsó pirenéi departement prefektusa lett. 1819-ben pedig pairré nevezték ki. Az 1830 jul. 27. és 28-iki események után Lajos Fülöp szolgálatába szegődött, ki őt 1830-tól 1834-ig egymásután tengerészeti, igazságügyi, kereskedelmi, közmunka, külügyi, belügyi és vallásügyi miniszterré nevezte ki. Ez állásaiban védelmezte a pairek előtt X. Károly és családja száműzetésének jogosultságát és erélyesen nyilatkozott az egyesületi jog megszorítása mellett. 1836 szept. 6-án, a Broglie-miniszterium bukása után, megint átvette a francia bank kormányzóságát, mely állásban számos érdemet szerzett. Az 1851-iki államcsíny után a «Commission consultative» tagja, a pénzügyi osztály elnöke, Páris hatósági bizottságának tagja és a Seine-departement főtanácsosa lett, 1852-ben pedig III. Napoleon császár szenátorrá nevezte ki őt. (Nouv. Biogr. Générale III. 136. 1.)

Arguelles

Ágoston, spanyol államférfiú, szül. Ribadesellában Asturiában 1776 aug. 28., megh. Madridban 1844 márc. 23. Jogot hallgatott Oviedoban, s utóbb Madridban az Interpretacion de lengnas osztályában kapott alkalmazást. A kormány fontos ügyekben küldte Portugáliába és Londonba. 1808. a hazafiakhoz csatlakozott s Cadizban a cortes tagja lett. Ő szerkesztette azt a híres jelentést, melyet az alkotmány tervezetének kidolgozásával megbizott bizottság tett (1812). Ékesszólásáért d divino-nak nevezték. Midőn VII. Ferdinánd visszatértével az abszolutisztikus reakció megindult. A. több elvtársával együtt fogságba került s a király által tiz évi fegyházra itéltetett. Embertelen bánásmódban részesült, mig végre az 1820. forradalom neki is meghozta a szabadságot. A király belügyminiszterré tette; de már 1821 márc. 1. visszalépett s mint a mérsékelt párt vezére az 1811. alkotmány buzgó védője lett. Mikor a király 1823. francia intervenció folytán az alkotmányt fölfüggesztette, A. Angolországba menekült, ahonnan csak az 1832-ki közbocsánat kihirdetése után térhetett vissza. Több ízben a cortesbe választották, mely őt az elnöki székbe emelte. Miniszterséget vállalni nem akart. 1837. az új szenátus tagja lett s midőn Mária Krisztina a megtámadott kormányzóságot letette ez állásra Espartero mellett A.-nak volt a legtöbb kilátása. A cortes 1841 jul. 10. Izabella királynő gyámjává tette, de A. már 1843. leköszönt e hivataláról. (Baumgarten, Gesch. Spaniens II.)

Arguin

öböl sziget és zátony Afrika nyugati oldalán a Blanco- és Mirik-fok között. 3 szigettel, melyeknek legnagyobbika az A. nevet viseli. A. puszta és lakatlan; 1452-ben fedezték föl a portugálok; 1638-ban a hollandoké, 1678-ban a franciáké lett, kik önkényt otthagyták; névleg még most is francia birtok; közelében élénk a halászat.

Argulidae

(állat), az evezőlábú rákok (Copepoda) rendjében a kopoltyúfarkú rákok (Branchiura) alrendjének egyetlencsaládja melynél egyik csáppár és egy v. két állkapcsi lábpár kapaszkodó szervvé módosult; állkapcsai hosszú, kitolható szúrókészülékké alakultak s ez egy csőben pihen; fejtora födővé lapult négy evező lába van és potroha egész hosszában ketté osztott, lapított, úszóforma; a nősténynek petezacskói nincsenek. Élősködők, még pedig kizárólag a halakon s ezeknek bőrén futkosnak. Vérrel táplálkoznak. Egyesek állandó élősködők, nőstényeik tömlőformákká módosulnak, mások ellenben az ivarzás idején elhagyják a halakat. Mintegy 18 faja ismeretes 2 nemből amelyből egyesek kizárólag tengeri halakon, mások ellenben édesvizieken élősködnek. A mi halainkon az A. faliaceus L. élősködik, mely 5-6 mm. hosszú s különösen a pontyokat zaklatja.

Argumentum

(lat.), ok, erősség, bizonyíték, de okadatolás is; az A. oly igazság, melyből valamit leszármaztatunk, valamit igaznak mutatunk ki. Maga ez az eljárás neveztetik argumentationak, bizonyításnak, okoskodásnak, megokolásnak, gondolatainknak sorozatának valamely igazzság leszármaztatására. A. ad hominem, oly okadat, melynek valami közvetetlen vonatkozása van ahhoz az emberhez, akivel éppen vitatkozunk. A. a connsensu gentium-nak oly okadat neveztetik, mely az emberek általános megegyezéséből vmely tétel dolgában veszi fegyvereit. A. baculinum v. l a baculo a bottal való bizonyíték, melynek értelmét nem kell bővebben magyarázni. A.-nak középkori latin nyelvben vmely darab bevezetését is nevezték, melyben a darab tartalmát és célját magyarázták v. jelezték. Franciául a rövid tartalomjegyzéket még ma is argument-nak nevezik. A matematikában a. m. független változó (l. Függvény). Ily értelemben táblázatos munkáknál (p. logaritmus-tábláknál) A.-oknak nevezik annak a változónak értékeit, melyhez a megfelelő függvényértékeket a tábla tartalmazza. P. a szög trigonometriai függvényeinek logaritmusait tartalmazó táblában a szögnek értékei az argumentumok. A csillagászatban rendesen ív, melytől vmely más (többnyire periodusos) mennyiség függ. Igy p. vmely bolygó szélességi A.-a a bolygó helye és pályájának felszálló csomója között fekvő ív, mert ettől függ a szélessége.

Argun

1. a tunguzok Ergone v. Ergune-ja, az Amur egyik forrásfolyója, Kerulen v. Kerlon név alatt ered Mongolországban, K-re folyik a Gobi sivatag északi szélén, 920 km.-nyi futás után a Dalai-tóba ömlik. Ebből már A. név alatt folyik ki (l. Amur). 2. A., folyó az orosz Kankázus tartományban; 146 km. hosszú, a Szunsába torkol. lik. 3. A. kerület az orosz Kaukázus tartomány. ban az Argun folyótól kapta nevét. A kerület területe 2816,5 km., lakosainak száma 36,288, kik földműveléssel és bortermeléssel foglalkoznak. A kerületi előljáróság székhelye Szatoj vagy Szatojevszka-Szloboda falu.

Arguri

(Aghuri), egykor nagy és szép falu Orosz-Örményországban az Ararat északi lejtőjén, 660 m. magasan, e vidék legrégibb lakott helysége, melyet a monda szerint még Noé alapított: 1840 jul. 2-án a felette fekvő szt. Jakab kolostorral együtt földrengés döntötte romba.

Argus

l Argos Panoptés.

Argus-páva

(Argus giganteus). A páva és a. fácán között helyet foglaló madár, miért is Argus fácánnak is nevezik. Malakka és Szumatra szigetekben sűrű erdőkben él, hol magvakkal, rügyekkel és rovarokkal táplálkozik. Szinezete, különösen a kakasé, gyönyörű. Hangját egész nap hallatja s ez így szól: «Vaú-vaú», innét a malajiak Uaú-nak nevezik. Nagyon ravasz, kitünő hallásu madár; meglőni nagyon nehéz. Európába először 1780-ban hozatott be; 10-15 évvel ezelőtt párját 3000 frankkal fizették de mivel nagyon költséges állat, most már nem keresik. Gondos ápolás mellett hosszabb ideig is elél a fogságban, így a hamburgi állatkertben egy A. 4 esztendőt ért el.

Argusszemek

a gyanakvólag feszült éberségnek képes kifejezése a görög Argos-mondából.


Kezdőlap

˙