és arura-gyanta (növ.), l. Mombinszilva.
a Kr. u. IV.-ik században élt római grammatikus, összeállította azokat a szókat Vergilius-, Sallustius-, Terentius- és Ciceróból, melyek különböző szerkezettel köthetők össze. Kiadta Keil a Grammatici Latini VII. kötetében (Lipcse 1880)
l. Szállítmány-ügylet.
olyan tőzsde, mely meghatározott jogszokások alapján ugyanoly módon szolgál egy vagy több árúcikk forgalmának központjáúl, mint az értéktőzsde az értékpapirforgalomnak. A budapesti árútőzsde példáúl (mely egyelőre az értéktőzsdével egy épületben és egy helyiségben van) a v gabona- és terményüzletet ápolja. De van Hamburgban egy kávétőzsde, Saarban (Csehországban) komlótőzsde és így világszerte még számos speciális árútőzsde. Az ilyen tőzsdén kötött ügyletek árúügyletek.
l. Védjegyek oltalma.
környéke lakói Dudu-, Bjerre-, Lubali-, Nevoa-, Novelle-, Itiri- és Iturinak nevezik), a Kongónak hatalmas jobboldali mellékfolyója, 1310 km. hosszú, az Albert-Nyanzától ÉNy-ra levő hegyekben ered. Kanyargós folyására következtethetünk abból, hogy eredetétől torkolatáig egyenes vonalban nincs több, mint 520 km. Sok sellője miatt csak egyes részei hajózhatók. Legnagyobb mellékfolyója a Nepoko. A. állomást nem messze a folyó torkolatától az Association Internationale du Congo megbizásából 1884-ben alapította Hanssens belga kapitány. Stanley 1877-ben akadt a folyó torkolatára, 1883-ban Jambujáig utazta be, 1887-ben pedig, amidőn Emin pasa felkeresésére indult, az egész folyásán végig ment. Ekkor alapította a folyó partján Bodo erősséget.
folyó Magyarország északi részében, a Vág jobboldali mellékvize. Ered a Fekete- és Fehér-Árva egyesüléséből, amaz Árvamegye legészakibb határán, a Babiagura és Polica hegység aljában fakadó patakokból s főforrásának azon patakot tekintik, mely Pekelnik mellett a galiciai határon elterülő Bori mocsárból folyik ki s DNyi folyással, az árvai felföldet hasítva Jablonka mellett Usztya felé tart. A Fehér-Árva a megye nyugati szélén, Erdődka felett emelkedő Osszus hegység csermelyeiből ered s egészben véve K.-nek tartva, Lokca és Námesztó érintésével Usztyát éri el, ahol a Fekete,-Árvával egyesül. Az egyesült Árva délnyugati irányt véve fel, az Árvai-Magura és az Árva-Liptói mészhegység nyúlványai közt keskenyebb-tágabb, természeti szépségekben bővelkedő völgyben, rohamos futással siet alá s a. Sip és Kis-Fátra közti gyönyörü szoroson túl Kra lován mellett (ahol a kassa-oderbergi vasut áthidalja) a Vágba szakad; mentében Turdosin, Arvaváralja és Alsó-Kubin községek említendők. Kralovántól Usztyáig kitünő műút követi a folyó völgyét. Az Árva hossza 90 km., szélessége 25-35 méter, esése igen nagy, folyása felette rohamos, miért is a tutajozás rajta veszéllyel jár. Jelentékenyebb mellékvölgye a baloldalon az Oravica vagy Kis-Árva, s a vadrohamos Sztudenka (l. azt), a jobboldalon a Hrusztinka és a Réka (l. azt). A folyó neve oklevelekben már 1287. évben előfordul. L. Rowland Beschreibung d. Herrschaft Arva. Árvaváralja 1879. 23-28. l.
Régi magyar személynév, mely Arvád alakban is előfordul. Jelentése nem szorul magyarázatra, tekintve, hogy a legrégibb személynevek igen gyakran a születés körülményeivel voltak összefüggésben.
l. Árvaügy.
(növ.), a mai élő népies használat szerint a kisebbik v. apró csalán (Urtica urens L.) neve L. még Csanál.