(Banabicu), kisközség Torda-Aranyos vmegyének tordai járásában, (1891) 1122 lak.
(Kis-, Széphalom), kisközség Zemplénm. sátoralja-ujhelyi járásában, (1891) 254 tót és magyar lak. Fölötte emelkedik Széphalom, ahol Kazinczy Ferenc háza áll; születésének századik évfordulóját a magyar tud. akadémia 1859 okt. 27-én ünnepelte meg, s ekkor létesült a Kazinczyalap, melyből Kazinczy házát és kertjét helyreállították. B. vagy Szépbánya a IV. század végén Széphegy név alatt a kassai Knoll-család birtoka volt; Knoll Péter erdélyi püspök és testvére Miklós, Zsigmond király adományából 1390. ahhoz bizonyos földterületet csatoltak; 1430-ban B. a Knollok és az Onodi Zudar család közt pör tárgyát képezte; 1450-ben Knoll János és sógora Kolman János Palóczi László országbirónak 900 aranyforintért eladta. B. régi bányászatáról szóló tudósítások nem jutottak korunkra.
vagyis pusztító tűzeset keletkezhetik valamely bányában, akár a munkások vigyázatlansága következtében, akár pedig olyképen, hogy egyes kőzetek önmaguktól meggyulnak. S e szerint képezheti a tűz táplálékát is, vagy a kőzet maga, p. kőszén, kénkovand, vagy pedig a bányaépítmény faszerkezete. A B. főleg a kőszénbányákban igen gyakori, ahol a fejlődött széngázok a legcsekélyebb tűztől, tehát gyertya-, gyufalángtól is meggyuladhatnak és robbanásukkal ugy emberben; mint építményben borzasztó károkat okoznak. Ily helyütt tehát csakis elektromos, avagy ugynevezett biztonsági lámpások alkalmazandók. A B. nem annyira a tűz, mint inkább a füst terjedése következtében veszélyezteti a munkások életet, miért is a tűz észrevételekor azonnal az összes tárnák munkásai kihivandók és minthogy a füst a léghuzam mentén tölti meg a tárókat s az aknákon száll ki, a mentést a füst előtt, az oltást pedig az után kell eszközölni. A B. oltása főleg defenziv, amennyiben a munkások kihivása után a tűz előtt a tárnákat elfalazzák s így a tüzet elfojtják; a vízsugarakkal vagy oltószelencékkel való oltás inkább csak aknában s a faépítmény égésekor alkalmazható s csakis jó légzőkészülékek alkalmazása mellett. Hazánkban ujabban előfordult nevezetesebb B. volt a szomolnoki kénkovand-bányákban, a tokodi és várallyai kőszénbányákban (előbbiben 20, az utóbbiban 6 munkás lelte halálát), továbbá 1870 jun. havában Marosujvárt, ahol a Ferenc-akna faépítménye 34 öl mélységben meggyuladt és a tüzet a lehivott fővárosi tűzoltóság vizsugár és oltószelence segélyével oltotta el.
A bányatulajdonos a bányaüzem folytatása vagy előmozdítása végett külépületeket, műhelyeket, vagy más épületeket létesíthet vagy szerezhet, s azokat a bányatelekkönyvbe a bányamű alkatrészeiként bejegyezteti. Ezáltal a B. a bányajavak (l. o.) minőségét veszik fel.
A tőzsdén ama vállalatok részvényei és kötvényei, amelyek a bányaiparhoz valamely vonatkozásban állanak, tehát nemcsak az egyes bányavállalatok részvényei, kötvényei hanem a vas- és fémipari vállalatok papirjai is.
arra szolgál, hogy a bányában kivájt üregek beomlását megakadályozza; célja ugyanaz, mint a bányaácsolaté, s ott alkalmazzák, hol nagy nyomás ellen kell védekezni, vagy pedig az üregeket hosszabb időn át szükséges nyitva tartani. L. Ácsolat.
alatt nemcsak a bánya üregeinek nyitvatartására szükséges biztonosítást értjük, hanem az utak, tavak, vízvezetékek, gépek és épületek jó karban tartására szolgáló munkálatokat is.
a Strongilidák családjába tartozó élősködő fonálféreg. L. Anchylostomum.
rendesen csak kőszénbányákban, de néha más bányákban is fejlődő szénhidrogén gáz (C2H4), mely levegővel keveredve és gázzal érintkezve felrobban és gyakran rendkivüli károkat okoz; levegő hozzákeveredése nélkül nem robban fel, hanem kevéssé világító kékes lánggal ég el. Fajsúlya 0.559. A B. kis mennyiségben nem ártalmas, de ha a levegő 1/12 része B., akkor már gyenge robbanás történhetik; a gáz mennyiségének növekedésével növekedik a robbanások hevessége is, mely legnagyobb, ha a levegő 1/8 része gáz; 1/5 vagy 1/6 gáztartalomnál a robbanás ismét gyengébb, s ha a levegő 1/8 része B., akkor már nem robban, de a belélegzésre veszedelmes.
Ennek e feladata a hasznosítható ásványok felkeresésére, feltárására, fejtésére, Kiszállítására és további feldolgozására, valamint a kivájt üregek biztonosítására, víztől mentesítésére és jó levegővel való ellátására szolgáld költségeket a bányászati tudomány elvei szerint oly módon és olyan mértékben alkalmazni, hogy a termelt hasznos ásványok értéke ne csak fedezhesse a költségeket, hanem ezenfelül a vállalkozóknak jövedelmet is nyujthasson.