(növ.), a nyelves fészkesek egyik génusza, melynek egyetlen faja kivált Európa nyugati részén fordul elő. Fészekpikkelye kétsoros, a külső sor kurtább, mintegy külső kelyhet ábrázol, a belső gyümölcséréskor csaknem gömbölyűen záródik össze. Gyümölcse ötszögletű, mert a 10 bordája közül 5 jobban kiszögellik.
(Bekokten, Barkut), nagyközség Nagy-Küküllő vármegyének szentágotai járásában (1891) 1052 német és oláh lakossal, a Hortobágy szép völgyében, nagy határral és erdővel; van takarék- és előlegező-egyesülete.
(növ.), l. Borago.
(növ.), a galambbegy (Valerianella olitoria) erdélyies neve.
(Ovcsa), nagyközség Torontál vármegye pancsovai járásában, (1891) 1752 oláh lak.
(Alkanna Tausch, piros ökörnyelv, pirítófű, pirosítófű), az érdes levelűek génusza, vagy az atracél (Anchusa L.) algénusza, a melytől megrövidült s a hímek alatt levő torokdísze, tehát a korolla nyitott tarka, szemcsés, érdes és görbült gyümölcse, stb. különbözteti meg. Apró, durvaszőrü, többnyári füvek; szárok gyakran a földön elterül, gyökerök szép pirosra fest; mintegy 40 faja él a mediterrán vidéken. Az alkanna tinctoria L. (Buglossum tinctorium Lam.) szép kékvirágu; Európa déli részén, Kis-Ázsiában és Afrika északi részén homokos mezőkön terem. Gyökere Francia- és Spanyolországból és hazánkból, mint hengerded-, tollszár-, egész hüvelykvastagságú, többnyire görbe darabok jutnak a kereskedésbe. Az alkanna-gyökér fateste sárga, kérge ellenben sötétpiros, ráncos, réteges és lazán összefüggő. Ennek tartalma az alkannapirositó (l. o.) s olajat, likőrt, ajak- és hajkenőcsöt stb. pirosítanak vele. Más festésre s kémiai kémlőszernek is használják, ezért Európa déli részén néhol termesztik is. A virginiai fajt (A. virginica L.) hazájában hasonló célra használják. A hazai B. mint kisebb virágú fajta a déli európaitól eltérő (var. parviflora Borb., Anchusapustarum Borb.). Hazánkban alig értékesítik, nevezetes azonban, hogy pirosító természetét népies névvel helyesen megkülönböztetik. Azelőtt a keleti Lawsonia inermis L. gyökerét tartották alkannagyökérnek s az európai alkanna gyökerét álalkannának mondották.
(növ.), Baumgarten szerint a galambbegy.
(növ.), az Artemisia Pontica L. (a. m. pontusi üröm), a magyar pusztákat és erdőtlen dombos vidéket jellemző fű ne ve. L. Ü röm.
(Barashee), az alsó Ganges egyik főága; Pabnával szemközt ágazik ki, 240 km. hosszú.
(arab), l. Berát.