Barátka

(Sylvia atricapilla L.), az árcsőrű (Subulirostres) éneklő madarak rendjébe, a fülemülék (Sylviidae) családjába tartozó madárfaj. Háta sötétszürke, olajsárgába játszó, hasa világosszürke. A hím fejének teteje fekete, a nőstényé és a fiatalé barna; lábai ólomszürkék. Hossza 15 cm., szárnyhossza 6.5 cm. Hazánkban a sűrű csalitokban nem ritka. Vándormadár, mely áprilisban jön hozzánk és október elején elhagy. Laza fészket rak, melyben 4-5 barna tojás található május közepén, a hím nem sokat törődik fészeklakó fiaival, míg a nőstény megragadó gyöngédséggel viseli gondjukat. Egyike a legjobb és legszebb éneklő madarainknak. Különösen eső után énekel. Rovarok, pókok, apró csigák teszik a táplálékát. Fogságban gyakran tartják s hangyatojással, lisztkukaccal és más effélékkel táplálják. A fogságban sok elvész. L. még Fülemülefélék.

Barát-Lehota

kisközség Trencsénm. trencséni j.-ban, (1891) 567 tót lakossal; nagy dolomit-bányája, szódavíz és egyéb pezsgőitalok gyártásához jó minőségű anyagot szolgáltat, melyet Nagy-Chocholnán megőrölnek s vasúton Bécsbe és Galíciába szállítanak.

Barátleves

potykából és csukából készült halleves, melyet úgy készítenek, hogy a nevezett halakat szálkáiktól megfosztják, forró vajba, petrezselyem-zöldje és paprika közé teszik, azután liszttel, sóslével és egy kevés tejföllel megabálják.

Barátmagu

népies elnevezés szerint az a dinnye, melynek a magva sárgásbarna.

Barátos

kisközség Háromszékmegyének orbai járásában, (1891) 893 magyar lakossal, a Kovászna mellett, marhatenyésztéssel; vasúti állomás, távíróhivatal.

Barátparéj

(növ.), Benkő így nevezi a sp inatia oleracea-t vagyis spenótot. (L. o.)

Barátság

(eszt.), a szerelem után egyik legnemesebb, legboldogítóbb, legfontosabb érzelme és hajlama az emberi szívnek. Az ókorban dicsőítették, melynek művészete Orostest és Pyladest, Damont és Phintiast és még sok ily, baráti párt örökített meg. A B. elméletét Plátó, Aristoteles és Cicero részletesen kifejtették. Megújították a barátság eszményét az újkori remekírók. Lessing és Mendelssohn, Goethe és Schiller maguk is a legbensőbb szellemi B.-ban éltek. Posa és Don Carlos, Egmont és Ferdinánd remek utánzásai a hellén B. eszménynek.

Barátság-szigetek

l. Tonga-szigetek.

Baráttánc

l. Magyar táncok.

Baratteria

(olasz.). Eredeti értelme a. m. az igazság áruba bocsátása; ugyanaz a fogalom, melyet a római jog a crimen repetundarum, azaz megvesztegetés néven ismer. Tengerjogi műnyelven a B. marittima kifejezés a latt azokat a büntetendő cselekményeket (jelesül sikkasztást, csalást, okirathamisítást, hűtlen kezelést) értik, melyeket a hajó kapitánya v. személyzete a hajó, a rakomány tulajdonosa s általában mindazok kárára elkövethet; kik a hájóskapitánnyal szerződésre léptek. Mások a fogalmat kiterjesztik a hajóskapitány és hajószemélyzetnek a hajó v. rakomány tulajdonosa kárára elkövetett minden szándékos vagy akár csak gondatlan cselekményeire is. Büntetőjogilag a B. nem önálló büntetendő cselekmény, hanem minősítő körülmény. A B.- nak tengeri biztosításnál van jelentősége. Némely, p. a német s belga keresk. törvény szerint a biztosító a B.-ért felelős, a nálunk érvényes Code de Commerce 353. §-a szerint ellenben nem, hacsak a biztosítási szerződésben az ellenkező kikötve nincs.


Kezdőlap

˙