Báré

kisközség Kolozs vmegye mocsi járásában 661 lak. A Kolozs vmegyében dúló oláhság megfékezésére 1848 okt. 10-én 200 honvéd és 50 hunyadi huszár indult ki Kolozsvárról, kik B. mellett reácsaptak a Batternai és Simunics tribunusoktól vezetett oláh tömegre. Rövid csetepaté után az oláhság szétfutott vagy letette a fegyvert. A tribunosokat is elfogták és Kolozsvártt kivégezték. V. ö. Kossuth Hirlapja 1848 okt. 19.

Barea

(ámbári nyelven a. m. rabszolga). Az abissziniai felföld egyik néptörzsének neve. A B.-k nem a néger fajhoz tartoznak; orrhátuk görbe, hajuk gyakran a rőtbe játszik, testalkatuk szikár. Adót fizetnek Egyiptomnak és Abissziniának. Belső kormányzatuk független és valóban demokratikus, mert mindegyik B. egymással egyenlő, a személyi szabadság csupán csak e községek érdekeinek van alárendelve; a községekben a vének tanácsa dönt, amelynek senki sem mond ellent. - A vérbosszu divatos. A gyilkos a halálbüntetést kivándorlással kerülheti el, de bizonyos idő mulva csekély bírsággal is kiegyenlítheti bűntettét. A B.-k ma már nagyrészt mohammedánok, de mindamellett a korán tételeit nem igen követik; csak egy istenben hisznek és tisztelik a prófétát; nem imádják az istent, akinek az emberi dolgokba befolyást nem tulajdonítanak; sem mecsetjeik (imaházaik), sem isteni tiszteletük nincsenek.

Barebone-parlament

(ejtsd: bérbón). E gunynévvel illették a royalisták és a puritánok egyéb ellenfelei a Cromwell által 1653 jul. 4. egybehivott «kongregáció»-t vagy «kis parlament»-et, melyre Cromwell a föloszlatott csonka (rump-) parlament törvényhozói teendőit bizta. Másfél száz tagja között több jeles és derék angol férfiuval találkozunk, de a türelmetlen és radikális többség minduntalan ájtatoskodó és szenteskedő anabaptisták-, puritánokból és independensekből állott, kiknek tipikus képviselője Barebone bőrgyáros volt. A «kis parlament» nem igen igazolta a beléje helyezett reményeket, egy csomó radikalis és keresztülvihetetlen törvényt hozott. Többi között eltörülték a tizedet és azt mondták ki, hogy a lelkészek a községek könyöradományaival beérjék. E testület léptette életbe a polgári házasságot is. Rövid idő alatt nemcsak az anglikános papság, hanem a jogászok meg a földbirtokosok is megsokalták a rengeteg új és mindent fölforgató törvényhozást, úgy hogy a várakozásaiban csalódott Cromwell is szabadulni óhajtott e tulzóktól. A B.-et végre saját tagjai oszlatták szét a furfangos kisebbség ugyanis 1653 dec. 12. ügyes fortéllyal kimondta a «gyülekezet» föloszlatását és visszaszolgáltatta a pecsétet Cromwell kezeibe. l. Cromwell és l. Nagy-Britannia.

Báreceg

lengyel eredetü sörleves, mely vízben savanyodott árpalisztből, husléből és savanykás zöldségekből készül.

Barége

(ejtsd: barézs) könnyü, átlátszó fátyolszövet; előbb a pirénei hegység Barége nevü völgyében, Luzben csupán háziiparszerüen űzték a készítését és pamutszálakból készült pórias díszítményül használták, a szövőgépek tökéletesbítésével azonban finom nyers selyem- és pamutfonalakkal való készítményekben is utánozták Párisban, utóbb Nimesben, hol legjutányosabb áron kapható, mert cérnafonalakat is kevernek belé. A félpamutos B. legkelendőbb. A magyarországi szerb vászon megközelíti a B.- t.

Baréges

(ejtsd: barézs), fürdőhely Hautes-Pyrénées francia départementban, a zord Bastan-völgyben; körülbelül 80 házból áll, melyeknek lakói télen a közeli helységekben laknak; elmenekülnek a gyakori, veszedelmes lavinák elől. B. 1243 m. magasságban fekszik; 31-45° meleg kénes fürdői Franciaországban a legerősebbek; csúz- és bőrbajok ellen használják; évenkint 1000-1200 vendég látogatja. A kirándulások főhelyei: a Pic du Midi de Bigorre (2877 m.), a Pic d'Ayré (2418 m.), a Labas-Blancs (2630 m.) és a Glaire-völgy tavai. B.-t 1674 óta látogatják sűrübben, mióta XIV. Lajos fia, Maine hercege ott gyógyulást talált.

Bareilli

(Bareilly), jelentékeny város az ugyanilyen nevü distriktusban (ter. 7842 km2, 1.030.936 lak.), Rohilkand brit tartományban, India északi részében, Delhitől 245 km.-nyire, erdős, kellemes vidéken, (1881) 121,680 hindu s mohammedán lak.; az indiai iparágak virágoznak benne, kereskedelme elég élénk; különösen fontos katonai állomás. 1814 óta angol birtok.

Bárek-Álláh

a. m. isten áldása, így nevezi magát egy a Szahara-puszta nyugati részében lakó afrikai arab törzs.

Barent

v. Barents Vilmos, hires németalföldi tengerész. 1594. két hajóval indult el Amsterdamból az északkeleti sarkvidéki átjárás fölkeresésére, amelyen át Khinába reméltek eljutni. Jul. 10. elérte Novaja-Zemlját, amelynek Ny-i és É-i partja mentén a Jég-fokig jutott ahol a jég föltartóztatta. 1596. ujra eljutott a szigetcsoport ÉK-i sarkáig, de megint föltartóztatta a jég és ott kellett telelnie. Minthogy befagyott hajója 1597 tavaszán nem szabadult ki, emberei jun. közepén két nyilt csónakon szálltak ki a tengerre és a Lappföldre menekültek, ahol németalföldi hajókat találtak. B. negyedmagával a kegyetlen tél áldozatává lett. Azóta Novaja-Zemlja ÉK-i részét csak a legújabb időben keresték föl ujra Johannesen és Karlsen norvég hajósok és az utóbbi 1871. B.-téli szállását még egészen jó állapotban találta, valamint az ott hagyott eszközöket és könyveket is, amelyek majd 300 esztendei ottlét után kerültek ujra vissza a jégsivatagból. B. tiszteletére nevezik B.-tengernek a Jeges-tengernek azt a részét, amely Novaja-Zemlja, a Ferenc József föld és a Spitzberg szigetek között van.

Barentsz

Dirk, hollandi festő, szül. Amsterdamban 1534., megh. u. o. 1592. Joove Barend (süket Barend) festő fia volt, 1555 után Teodoro Bernardo néven Velencében Tizián tanítványa lett. 1562-ben visszatért Amsterdamba s ott maradt élte végéig. Olaszországi tartózkodása dacára megtartotta nemzeti sajátságait. Csak 2 teljesen hiteles festményét ismerjük, egyik a goudai muzeumban levő szárnyas oltár, a másik egy nagy, rendkívül eleven szinezetü lövészkép az amsterdami városházán. B.-től származik az a mondás, hogy a fizetés szerint arany-, ezüst- vagy rézecsettel fest.


Kezdőlap

˙