kisközség, Krassó vármegyének bégai j.-ban, (1891) 689 oláh lak.
l.Imre (homoród-almási), orvos, szül. Kolozsvárt, 1799:, megh. 1854-ben. Orvosi tanulmányait a bécsi egyetemen végezte, 1822-ben lett orvos, amikor is visszatért Kolozsvárra. Itt nagy tevékenységet fejtett ki az éppen pusztító pestisjárvány alkalmából, miért a fejedelem arany éremmel jutalmazta. Kolozsváron főorvos volt, mikor meghalt. Munkája: Dissertatio inaug. medica de hydrope ventricolorum cerebre acuto, Bécs 1822.
2. B. István. homoród-almási, 1831-től Pestmegye főorvosa, szül. Nagy-Ajtán, a Székelyföldön, 1805., megh. Kis-Kőrösön 1865 dec. 11. Főnemes székely család sarja, arany-érdempénz tulajdonosa. Természettudományi és növénytani művei: Természetirati értekezés a három természetország lényei rokonságáról és párhuzamos kifejlődéséről (Pest 1833), - Növénytan I. rész (Pest 1841, többi része nem jelent meg). Mind a kettőben mint merész nyelvujító tünik fel, de vannak tanulságos helyei és hasznavehető műszavai is.
város Sziciliában, Caltanisetta tartományban, Piazza Armerinától 9 km.-re, (1881) 9091 lak.
város Brit-Indiában, Kalkutta tartományban, a Hughli folyó mellett, 26 km.-re Kalkuttától, 9590 lak., India alkirályának pompás palotájával.
Lajos Mátyás, francia püspök és teologiai író, szül. 1746 ápr. 26., megh. 1816 jun. 6. Hajlamot érezvén magában a papi pályára, fölvétette magát a Saint-Sulpice papnöveldébe, hol társai közől kitünvén, Luynes bibornok magával vitte őt Rómába. Innen visszatérve, archidiakonussá lett, a forradalom kezdetén pedig mint Tours pűspöke szerepel, de mivel az alkotmányra az esküt letenni vonakodott; nemcsak püspökségétől fosztották meg, hanem hazájából is menekülni kényszerült. A Brumaire 18. esemény után egyike volt azon 45 püspöknek, kik, hogy a konkordátum megkötését elősegítsék, beadták lemondásukat. A forradalom viharának elmulta után visszatért Franciaországba, hol az első konzul szivesen fogadta s csakhamar meauxi püspökké, Tours püspökének halála után pedig ide, régi püspökségére nevezte ki. Napoleon sokszor felhasználta az ügyes ember szolgálatát ki a közvetitő szerepét játszotta közte és a pápa között, s elismerése jeléü birodalmi gróffá és szenátorrá nevezte ki. 1814-ben Josephine császárné felett ő tartotta a gyászbeszédet. Napoleon bukásával ujból elveszté püspökségét. Barral egyház-irodalmi munkásságának termékei: Sentiments de M. l'éveque de Troyes. Véritable état de la question de la promesse de fidélité a la constitution, demandée aux pretes. Fragments relatifs a l'histoire ecclésiastique du dixneuvieme siecle. Défense des libertés de l'Eglise gallicane, et de l'assemblée du clergé de France tenue en 1782.
(ejtsd: bárránko) de las angustias. Palma szigetén mély hegyszakadék, amely bejáratul szolgál az 1700 m. mély, beszakadt kráterhez, a Calderához (a m. üst), ezért álalában B.-nak neveznek a vulkáni hegységekben minden hasonló alaku és valami kráterhez vezető hegyszakadékot. - B. neve a Kanári szigetcsoporthoz tartozó Palma vulkáni sziget mély völgyének, illetőleg hegytorkának melyet a vulkán-kráternek erózió okozta fokozatos beomlása idézett elő. Átvitt értelemben barranco névvel jelezik a dinamikai geologiában az olyan vulkánt, melynek eredeti alakját a víz eróziója erősen megváltoztatta. Rokon értelmű vele a Caldera, mely Palmán ugyancsak erózióokozta katlanforma völgynek a neve.
Jónás báró, francia paleontologus és geologus, szül. Saugues-ben (Haute Loire) 1799., megh. Frohsdorfban, Csehországban, 1883 okt. 5. Tanulmányait Parisban végezte s 1830. mint mérnök, Chambord grófnál mint nevelő működött, mely idő óta állandó tartózkodási helye Prága volt. Egész életét a csehországi szilur tanulmányozásának szentelte. Klasszikus munkájában: Systeme silurien du centre de la Boheme (Paris et Prague 1852-79); a Trilobitokat is részletesen tárgyalja. Nagyobb munkái: Representation des colonies de la Boheme dans le basin silurien du nord-ouest de la France (Paris, 1853); Colonie dans le basin silurien de la Boheme (Paris, 1860); Défense des colonies (Prague et Paris, 1861-70).
viztartalmu foszfát ásvány (vas- aluminium-hidrofoszfát), rokon a strengittel, csakhogy ebben nincsen timföld. Egyedüli termőhelye Csehországban van Cerhovic (Przibramtól ÉNy-ra), ahol szilurhomokkő repedéseiben fordul elő gömbös zöldes halmazokban, sugaras, rostos, néha sárgás - szürkeszínü, áttetsző, kissé viaszfényü. Barrande geologus tiszteletére nevezték el B.-nak.
Kolumbia dél-amerikai államnak egyik legfontosabb kereskedő-városa, a Magdolna folyó egyik baloldali ágánál, Cartagenától 120 km.-re, 25,000 lak.; a Magdolna-folyón fölfelé, Hondáig járó gőzhajók innen indulnak ki. B. vasuti állomás. 1629. alapíttatott és most az egész Magdolna-menti kereskedelem falai közt egyesül.
Vince, spanyol iró, szül. Badajozban 1838 márc. 24. 1848 óta Madridban él mint iró. Mint államférfi és politikus is tevékeny. Különféle műveiből kiemelendők: Diccionario biográfico de hombres célebres extremenos, Aparato bibliográfico para la historia de Estremadura (3 köt. 1880), továbbá a következő novellák: Siempre tarde, Juan de Padilla, Narsa Ciones extremenos: van egy politiko-szatirikus regénye is: Vieja a los infiernos del sufragio universal.