János Ferenc, francia iró, szül. Párisban, 1786 máj. 12., megh. 1868 aug. 22. Mint a szajnai prefektura osztályfőnökét az 1848-ban forradalom következtében nyugdijazták. De hivataloskodása ideje alatt is roppant irói munkásságot fejtett ki, előbb mint a Gazette de France, a Journal de Paris, a Constitutionnel és (1833-tól fogva) a Journal des Débats dolgozótársa, azután mint nagyobb munkák szerzője, milyenek: Tableau de genre et d' histoire (Páris 1828); La cour et la ville sous Louis XIV, Louis XV et Louis XVI (1829); kiadta Mme Campan emlékiratait (1823) és műveit, gróf Loménie de Brienne emlékiratait (1828), bevezetésül egy tanulmánnyal a XVII. század erkölcseiről és szokásairól; további kiadványai Saint-Albin Berville-lel együtt: Collection de memoires relatifs á la Révolution française (1.822. 47 köt.) és egyedül: Bibliotheque des mémoires relatifs au XVIII. siecle (1846-1864, 29 köt.).
2. B. Tivadar, nevezetes francia drámairó, szül. Párisban, 1823., megh. u. o. 1877 okt. 16. Eleinte hosszabb ideig földrajzi munkálatokkal foglalkozott a francia közokt. ministériumban, de szabad óráit már korán drámai munkálkodásnak szentelte s 1843-ban a Palais Royai szinpadán előadott első darabja Rosiere, et nourrice, mindjárt sikert aratott. Azután, már ismert drámairókkal társulva, 50-nél több, jórészben tetszést aratott szinműveivel gazdagította a francia szinpadot. Legnagyobb sikere volt a Filles de marbres-nek (Thibousttal, 1853), mely Dumas Kaméliás hölgyének pendantja és magyar szinpadokon is ismeretes volt, valamint B. mesterművének, Les faux bons hommes-nak (Capenduvel, 1856), mely a második császárság egyik legerősebb drámai erkölcsrajza. Szatirikus ereje többi darabjaiban is nyilatkozik, s a modern francia drámák raisonneur-je, ki a darab erkölcsi tételeit és tanulságait hirdeti, az ő Desgenais-jétől származik. Legismertebb művei: L'héritage de M. Plumet (Capenduvel, 1858); Cendrillon (1859); Le feu au couvent (1860, egy felv.) Ford. Feleki Miklós (Budapest, 1877. Külföldi szinműtár 4.); Le démon du jeu (vigjáték, Crisafullival, 1863); Les jocrisses de l'amour (bohózat, Thibousttal, 1865); Malheur aux vaincus (a császárság alatt betiltott színmű), La comtesse de Sommerive (vigj., 1872).
(franc., ejtsd: barrjer), lóversenyeknél gát, továbbá vasrugókkal ellátott sorompó, különösen kapu előtt, azonkivül vasrácsozatu kaput is jelent, mely vm. vár bemenetelét elzárja s amely előtt rendszerint sorompóőr szokott állni; annyit is jelent, mint korlát, mely valamihez való hozzáférést gátol meg, p. egy közhelynek cölöpökön nyugvó kerítése, stb. Pisztolypárbajnál azt a helyet jelöli, melynél tovább a bajvivók egyikének sem szabad előremenni. Átvitt értelemben egy város szélét (ott, hol a vámsorompó vonala huzódik) is értik alatta.
vagy magyarosan korlátzátonyok, azok a szirt-zátonyok, amelyek a forróövi tengerekben hosszan sorakoznak korlát gyanánt a partok előtt, vagy kerítésként a szigetek körül. A korall-szirtzátonyoknak legközönségesebb nemei ezek. A legnagyobb enemü korallzátony a Great Barrier Reef, amely Ausztrália ÉK-i partja előtt Uj-Guineáig huzódik s a hajózást nagyon nehezíti.
Antal Gyula olasz iró szül. Genuában, 1836. Az Olaszország egységesítését célzó harcoknak egyik tevékeny bajnoka volt, úgy karddal, mint tollal. Elbeszélései és regényei nagyon népszerüvé tették Olaszországban; igen kedvesen, üdén tudja meséit elmondani, de excentricitásai, lélektani valószinütlenségei nagyban csorbítják művei értékét. Hirlapirói munkássága mellett próbálkozott a szinmű terén, valamint egy-két politikai tartalmu tanulmánnyal is. Mintegy harminc regénye közül legnagyobb sikert a Capitan Dodero, a Val d'Olivi és a L'Olmo e l'Edero cimüek arattak.
város Joachimsthal csehországi kerületi kapiténységban, az Érchegység magas rései közt, (1890) 2157 lak., akik csipkét és keztyü ket készítenek.
Justo Ruffino, a guatemalai köztársaság elnöke, szül. San-Lorenzóban 1835 jul. 17., megh. 1885 ápr. 1. Atyja Carrara elnöksége alatt fogságba került, mire B. 1855. Mexikóba menekült, honnan több izben tört be hazájába, mig végre 1871. ellenfeleit sikerült megbuktatnia. Granados elnöksége alatt a hadsereg fővezére, 1873. pedig a köztársaság elnöke lett. Korlátlanul s kegyetlenül uralkodott. Közép-Amerikának öt köztársaságát mindenáron egy szövetséggé akarta egyesíteni: Hondurast megnyerte, de Salvador, Nicaragua és Costa Rica ellene támadtak. Tervét keresztül vinni mm tudta. A dolog háborura került, melyben B. Chelchuapa mellett elesett.
régi francia hormérték, melyet Bordeaux vidékén még most is használnak. Megfelel 228 liternek. 4 B. = 1 tonneau (hordó).
Igy nevezik a bennszülöttek az orángutangot (Pthecus satyrus Geoffr.) L. Orángutang.
(ang.), ügyvéd, aki a biróság előtt a feleket képviselheti, l. Barreau.
l. Bar.