nagy és diszes kézirat, énekes könyv a XVI. század közepéről, a püspöki Batthyány-könyvtárban Gyulafehérvárt. Ez a legrégibb magyar protestáns graduale, vagyis szertartásos énekes könyv s azért még jobbára katolikus eredetü énekeket foglal magában, úgy hogy ezelőtt katolikus karkönyvnek tartották.
l. Batik.
Imre, előbb kalocsai kir. ügyész, utóbb kassai kir. főügyészi helyettes s nemsokára ugyanott kir. főügyész. Szül. 1843. A tudomány szinvonalán álló irodalmi működésénél fogva büntető jogászainknak egyik kiváló jelese. Legnevezetesebb dolgozatai a Magyar Igazságügyben jelentek meg. Említésre méltók: a Magyar Igazságügy által jutalomdíjjal kitüntetett A dolus és culpa tana; A jogos védelem; A végszükség joga: A kisérlet: A pénzbüntetés mint a hagyaték terhe. A m. t. Akadémia által 1884. jutalomra érdemesnek nyilvánított s dicséretre méltatott monografia: A kisérletés részességről. Magánjogi monografiája Az örökösödési köteles részről (a m. t. Akadémia által dicséretre méltatott pályamű).
(ejtsd: hettl), város Sussex angol grófságban, 11 km.-re Hastingstól, (1891) 3135 lak., Battleabbey romjaival; ez apátságot Hódító Vilmos alapította az Egiton nevü puszta helyen azon győzelem emlékére, amelyet itt 1066 okt. 14-én Harold fölött kivívott.
(ejtsd: -krik), város Michigan é.-amerikai államban, Calboun grófságban, a B. és Kalamazu összefolyásánál, (1889) 13,197 lak., gépgyárakkal és kőbányákkal, nagy gabonatárakkal.
(gör.) a. m. csacsogó, sok szóval semmitmondó irály.
olasz festő, l. Batoni.
nagyközség Csanád vm. battonyai j.-ban, (1891) 1852 házzal és 12,018 lak., köztük 7248 magyar, 455 tót, 1637 oláh és 2458 szerb; vallásra nézve 6392 róm. kat., 4229 gör. kel..és 886 ref. Szolgabirói székhely s államjószági ispánság, járásbiróság és adóhivatal, ipartestület, alsófoku ipariskola, takarékpénztár, 3 gőzmalom, olajtörő; vasuti állomás, posta- és táviróhivatal és postai takarékpénztárral. Határa 13,849 hektár. V. ö. B. és környéke (Gál Vilmos).
Battos, a térai Polymnéstos fia a delfli jóslat szavára Libiában Cirenet alapította, hol utódai, a Battiadák Kr. e. 631 óta több nemzedéken át uralkodtak. Unokájának, II. B.-nak uralkodása alatt a bevándorlott peloponnézusiak, krétaiak s a szigetlakók a várost annyira hatalmassá tették, hogy 570. sikerrel szállt szembe az egyiptomi király, Apries nagy seregével. Kambyses, a persák királya törte meg 525. hatalmát.
B. (mitologia) neve annak a csacska öregnek, ki nem tudta megállani, hogy meg ne szegje a barmokat lopó Hermésnek adott igéretét, hogy t. i. nem fogja elárulni a látottakat. Hermés hallgatása jutalmául egy fehér tehénnel ajándékozza meg, de később alakját változtatva B. szavahihetőségét nagyobb ajándék igérésével próbára teszi. B., ki megigérte volt, hogy néma lesz, miként a kő, mely tanúja vala Hermés lopásának, rögtön kifecseg mindent, miért büntetésül kemény kávé változik át.
(olasz. bottere a. m. ütni) annyit rész, mint ütem; a battuta (l. o.) kifejezést akkor használják, ha valamely zenedarab egy részénél colla parte (l. o.) volt előirva, s azután ismét szigoruan az ütem szerint kell a folytatást előadni. Az arioso-t vagy accompagnato-t tehát, mely a recitativot időközönként félbeszakítja, a B.-val kell jelezni. Ritmo di tre battute azt jelenti, hogy három ütem képez egy összefüggö magasabb rendü ütemet; ezen utóbbi kifejezés p. Beethoven IX. szimfoniájának scherzojában fordul elő. Szűkebb értelemben B. a leütést jelenti, azaz valamely ütemnek első részét. Az ellenpontozatban B. alatt az ugynevezett ottava B.-t értik; t. i. oktávákat, melyek azáltal támadnak, hogy két szólam egy tizedből nyolcadba halad ellenmozgásban, és pedig fokonként, p.
Ezt a haladást az olasz zeneszerzők és teoretikusok hamisnak tartották, s azért kikerülték két- és többszólamu tételekben, különösen ha a tiszta ok téve hangsúlyozott ütemrészre esett. Paleistrina: Congratülamini omnes cimü molettjában azonban elbfordul hangsulyozott ütemrészeken is. Különben a frigiai zárlatoknál nem lehet a B.-t elkerülni. Fues ((lradus ad parnassum cimü müvében) a B.-t megengedi; csak azon esetben tartja rossznak a tiszta nyolcadba lépést, ha az alsó szólam /okonként halad felfelé, a felső pedig lefelé ugrik, tehát nem fokonként halad; p.
Battyán
1. kisközség Zemplén vm. bodrogközi j.-ban, (1881) 1097 magyar lak. 2. Falu-B:, nagyközség Fehér vm. székesfehérvári j.-ban, (1891) 1057 magyar lak., vasuti állomás (Szabad-B.). 3. SzabadB., l. Szabad-B.
kis szigetcsoport Szumátra Ny-i oldalán; szigetek benne nagyobb: Kapini, Pulo-B, és Balla B. a legnagyobb, 65 km. hosszu, 15 km. széles. Az egész csoport gazdag kókuszdiófákban és ehető fecskefészkekben. B. hollandi uralom alatt áll, a Padangische Benedenlande része.