(Budisov), város Morvaországban, Sternberg kerületben, a Bautsch partján, (1890) 4018 lak., dohánygyárral, vászonszövéssel.
(vendül Budysin), azelőtt Felső-Lausitz, most B. kerület fővárosa Szászországban, a Spree jobb partján, egy magaslaton, (1890) 21,516 lak.; különbözö iskolákkal, jelentékeny gyapjuiparral, dohány-, szesz-, gép- és papirgyárakkal. A régi falak maradványaitól körülvett ó városból és a régi sáncok helyén alakított, szép sétaterek által elválasztott, külvárosokból áll. Régibb épületei közt jelentékenyebbek: az Ortenburg kastély, amelyet I. Mátyás magyar király 1486-ban építtetetett föl ujra, a szép városháza; ujabbak a kaszárnyák, hatósági épületek és iskolák. A Fleischmarkton áll I. János György választófejedelem emlékszobra (1867-ből). B. a szlávok városa volt; a X. században került a németek uralma alá; Lausitz-al együtt Mátyás király birtokában is volt. Ujabb időben történelmi nevezetességüvé az az ütközet tette, amelyben 1813 május 20. és 21. Napoleon az egyesült porosz-orosz hadsereget teljesen megverte.
Les- (ejtsd: lé-bó), falu Bouches-du-Rhône l'francia départementban. Mellette egykor egy magas, meredek hegyen, Arlestól 18 km.-nyire, hatalmas vár állott, amelynek bárói az arelati királyság történetében fontos szerepet játszottak; 1245-ben azonban meghódoltak Anjou Károlynak. Az erődöt 1631-ben lerombolták, de már ekkor a lábánál állott B. város; jelentőségét azonban a francia forradalomban elvesztette és most alig van 400 lakosa. Az erőd romjai máig is fennállanak.
természetes timföldhidrát, mely gyakran vashidroxidot is tartalmaz. Az ásvány kagylós törésü, sima felületű, de nem képlékeny. Aluminiumvegyületek előállítására és tűzálló agyaggal keverve tűzálló agyagáruk gyártására hasznáják, mivel a B. igen tűzálló. Előfordul Baux vidékén (Dél-Franciaországban) és a wocheini völgyben (Krajnában), honnan neve is származik. L. Wocheinit.
(lat.), rövidítése ennek: bonis auspiciis, vagy bonis avibus, azaz: jó jellel, jó kilátással.
Eusebio báró, piemonti tábornok, szül. Bercelliben 1790., megh. Torinóban 1854 ápr. 30. Katonai kiképeztetését a st.-cyri katonai iskolában nyerte. Résztvett Napoleon összes hadjárataiban Páris bevételéig (1814). Azután piemonti szolgálatba lépett a 1840. báróvá, 1847. Alessandria kormányzójává lett. Az 1848-iki osztrák-piemonti háboruban az első hadtest parancsnoka volt. Működésében szeszélyes és tudatlan királya (Károly Albert) gyakran akadályozta őt. A goitoi győzelem, melyet a piemontiak nagy túlerő ellen vívtak ki, B. műve volt; ezért tábornokká nevezték ki. Rövid ideig hadügyminiszter is volt (1849). Mint a gyalogság felügyelője, a hadsereget a krimi hadjáratra gondosan előkészité. Albertino által készitett szobra Torinóban áll. Műve: Relazione delle operazioni militari della campagna del 1848 (Torino 1848).
nagyközség Temesmegyének kubini járásában. (1891) 5988 szerb lak., nagy (12,052 hektár) határral, postahivatallal és postatakarékpénztárral.
1. Bajorország latin neve. - B.-szobor Münchenben, melyet Schwanthaler szobrász mintázott s Miller Ferdinand öntött ércbe. A szobor 20.5 m. magas női alakot ábrázol, mely 9.5 m. magas talapzaton áll. A szobor belsejében lépcső vezet fel a fejig, hol 8 személy elfér. Kolosszális méreteit csak a Bandel által alkotott Arminius-szobor és a new-yorki szabadság szobor mulják felül. A szobrot, mely I. Lajos király parancsából készült 1850. leplezték le.
Bavai (ejtsd: bávé), járási főhely Nord francia départementban, a Hongneau partján, (1886) 1837 lak., vaskohókkal, rézöntőkkel, márványbányával. A régi Bagacum, a nerviek fővárosa, a rómaiak idejében belga Galliának legkiválóbb helye volt. Attila 451. lerombolta és igy fontosságát elvesztette.
sziget Jáva és Borneo közt; területe 165 km2, meglehetősen termékeny; olyan kis fajtáju lovai vannak, hogy csak gyermekek ülhetik meg. Mintegy 30,000 lakosa a jávai Szurebaja holland tartomány alattvalói. Főhelye: Szangkapura.