Baveno

falu Navara olasz tartományban, a Lago Maggiore K-i partján, (1881) 2274 lak., gránit-, rézbányákkal és környékén jó minőségű porcellánfölddel.

Bavenoi ikrek

(ásv.), l. Földpátok.

Bavier

(ejtsd: bavjé), Simon, svájci államférfiu, szül. Churban 1825 szept. 16. A müegyetemet Karlsruhéban és Stuttgartban végezte s 1845. mint mérnök telepedett le szülőföldjén, hol vasutépítéssel foglalkozott. 1857 óta Pármában is épített vonalakat és ő dolgozta ki a Splügenen át vezető vasut tervét (mely tervnek kivitele azonban napjainknak maradt feladatul). 1863. a svájci nemzeti tanács tagja lett, 1878. pedig a szövetségi tanácsba választották, ahol eleinte a pénzügyi és vámügyi osztályt, 1880 óta pedig a posta- és vasuti ügyet vezette. 1881 februárban alelnökké választották s mint ilyen elnökölt a szept. 21. Bernben tartott kongresszuson, mely a nemzetközi vasuti szállítási jog ügyében tanácskozott. 1882. Svájc elnöke lett. Hivatalos évének leteltével követnek ment Rómába. Irodalmilag is működött: Die Strassen der Schweiz (Zürich 1879).

Bavispe

(Presidio de B.), erődített város Mexikóban, Cihuahua államban, a Rio Grande de B. folyó forrásainál.

Bavius

Marcus (megh. Kr. e. 35.) és szellemi rokona Moevius, két füzfapoéta Rómában, kik Horatius és Vergilius műbirálóiként tolták föl magukat. Az ujabb gunyoros és epigrammatikai költészetben különösen B. gyakran szerepel mint az izléstelenség, rövidlátó birálgatás és rossz versfaragás képviselője.

Bavoche

bavochure (fr., ejtsd: bávos, bavosür), nem eléggé szabatosan és tisztán nyomtatott könyv vagy rézmetszet.

Bavoul

(Bamesse, Bäfniss, Bämiss), máskép Allowin, Gent védőszentje. Megh. 655. Előbb könnyelmű ifju volt, kit Szt. Amandus térített meg a szent életre. Több kegyes alapítványt tett. Emléknapja a kat. egyházban okt. 1-je.

Baxar

(angolul Buxar); város Patna elő-indiai brit tartományban, a Gangesz partján, 14,446 lak., a folyó átjáratát védelmező erőddel. Az angolok 1764-ben itt kivívott győzelme India történetében nagy fontosságu.

Baxter

v. Mai-Kussza, jelentékeny folyó Uj-Guinea D-i partján; bár torkolatánál zátonyok vannak, fölebb 500 tonnás hajók is járhatnak rajta. 1875. Mac Farlane hittérítő fedezte föl.

Baxter

1. György, miniaturfestő szül. Lewesben 1804., megh. Sydenhamben 1867. Ő volt az olajnyomás feltalálója.

2. B. Rikárd, angol lelkész, született Rowdonban (Shropshireben) 1615 nov. 12., megh. 1691. Kidderminsterben (Worcestershire) lelkészi hivatalt viselt s egyideig (1642 óta) tábori lelkész volt a parlamenti seregben. Nagy tevékenységet fejtett ki az angol egyház követői és a preszbiteriánusok egyesítése érdekében, amiért is a restauráció után 1662. elvesztette hivatalát. A türelmi parancs kiadatása után mint prédikátor Londonban élt (1672). Mint tekintélyes nonkonformista lelkész 1685. hosszabb fogságbüntetést kapott. Az evang. lelkész c. iratában felállított ideált életében lehetőleg elérni iparkodott. Leghíresebb irata: A szentek örök nyugalma. Összegyüjtött iratai 1847-ben Londonban jelentek meg (4 köt.). Róla nevezik Angliában Baxterianismus-nak az enyhébb kálvinizmust, mely elismeri ugyan, hogy az embereknek csak egy előre meghatározott - kiválasztott - száma tarthat számot az üdvözülésre, de azt, hogy egyesek már a priori elkárhozásra volnának ítélve, tagadja. Magyarul megjelent: Fölhivás a meg nem tért emberekhez, hogy megtérjenek és úgy éljenek, amint egykor haláluk napján kegyelemre kivánnak találni. Ford. Bauhofer György (Rozsnyó. Év nélkül. Kovács Mihály. 2. kiad. Budapeten 1882, Hornyánszky Viktor.)

3. B. Robert Dudley, angol nemzetgazdaságtani és politikai iró, született Doncasterban 1827., meghalt Londonban 1875 május 17. Londonban mint ügyvéd működött. Konzervativ politikai irányt vallott s pártja igazait bizonyítgatta statisztikai és pénzügyi műveiben is. Kivált a jövedelmi adó s az államadósságok kérdésével s a munkások helyzetével foglalkozott; ismeretes az a számítása is, melyet az angol nemzeti jövedelem megállapítására a jövedelmi adó alapján tett. Politikai iratai között is több a figyelemreméltó. 1866 óta a statisztikai egylet elnökségének volt tagja. Munkái: The Volunteer Movement, its Progress and Wants (1860), The Budget and the Income Tax (1860), The Franchise Returns and the Boroughs (1866), The Redistribution of Seats and the Counties (1866), Railway Extension (1866), The National Income (1868), Taxation of the United Kingdom (1869), History of English Parties and Conservatism (1870), National Debts of the vasions States of The Vorld (1871), Political Progress of the Working Classes (1871), Local Government and Taxation (1874), Recent Progress of National Debts (1874).


Kezdőlap

˙