Bazaltos szövet

Az összetett kristályos kőzetek közt vannak olyanok, melyeknek anyaga első tekintetre egynemünek látszik, vagyis az elegyrészek benne oly aprók, hogy szabad szemmel igen nehezen ismerhetők fel. Az ilyen kőzetről azt szokták mondani, hogy bazaltos szövetü, mert legjobb példa az ilyen kőzetre maga a bazalt. B.-ü szokott lenni még az augit-trachit s némely melafir. L. bővebben kőzetek.

Bazalt-tégla

A keramithez hasonló kövezőtégla, melyet a schattaui téglagyár (Morvaországban Znaim mellett) készít. L. Keramit.

Bazancourt

(ejtsd: bazankur) Cézár báró, francia regényiró és katonai szakiró, szül. Párisban 1810., megh. 1865 jan. 25-én A juliusi monarkia alatt könyvtárnok volt a compiegnei kastélyban. 1854. a császári kormány a Krimbe küldte, hogy megirja a krimi hadjárat történetét. Ez ut eredménye volt először is: Cinq mois au camp devant Sébastopol (Páris 1855), azután pedig a pártatlanságánál és lelkiismeretességénél, élénk és érdekes előadásánál fogva nagy tetszéssel fogadott munka: L'expédition de Crimée, jusqu'á la prise de Sébastopol, chronique de la guerre d'Occident (1856, 2 köt.), mely egy év alatt négy kiadást ért.

Bazár

(persa) a. m. piac vagy széles utca, ahol keleti városokban az üzleti élet folyik. Arab nyelvü országokban inkább szúknak nevezik. Mindkét szó keleti helynevekben is gyakori, úgy mint nálunk a Vásár-ral összetett tulajdonnevek. a B. szót Európában is használják nagyobb épületek elnevezésére, melyeknek átjáró udvaraiban üzleti helyiségek vannak elhelyezve. L. még Árucsarnok.

Bazarád

Mihály, oláhországi vajda Róbert Károly idejében, kihez mindvégig hűséggel ragaszkodott. Farkas Tamás erdélyi vajda és Széchy Dénes, a király tanácsosa azonban birtokára áhitozván, rábeszélték a királyt, hogy ellene hadat vezessen. Róbert Károly, a nélkül, hogy ígaz oka lett volna a háborura, B. ellen indult seregével, ki hűséget és hadi költségeinek megtérítését igérte neki, ha országát megkiméli a háborútól. A Farkas és Széchytől felingerelt király B. követeit visszautasította és Oláhországba nyomult. Seregével járatlan utakon bolyongva, elesége idő előtt elfogyott s most már ő kérte B.-t, hogy országába vezesse vissza. B. el is kisérte a királyt, de a vérszemet kapott oláhok, midőn serege egy hegyszorosba ért, megtámadták és kövekkel dobálták agyon embereit. Maga Róbert Károly is csak úgy tudott menekülni, hogy ruháját Széchy nádor fiával, Dezsővel kicserélte, kit az oláhok a királynak nézve, fölkoncoltak. E kudarc után Károly nem háborgatta B.-ot birtokaiban, ki most már függetlenül kormányozta országát. Fia, B. Sándor azonban 1343. újra meghódolt Lajos királynak.

Bazard

(ejtsd: bazár) S Armand, szül. Párisban 1791 szept. 19., megh. 1832 jun. 29. Egyike volt a karbonarizmus franciaországi megalapítóinak. Előbb Szajnamegyénél viselt kisebb hivatalt, melyet azonban titkos szövetségekbe elegyedvén el kellett hagynia. A restauráció alatt a karbonárinak volt tagja, megalapította az Amis de la vérité cimű köztársasági célzatu egyletet s egy fölkelésben ís résztvett, mely azonban balul ütvén ki, B.-t in contumaciam halálra itélték. Ahogy megismerkedett Saint-Simon tanaival (l. Saint-Simon), ő és Enfantin (l. Enfantin) hozzáláttak e rendszer kiépítéséhez. Ezek mellett az eszmék mellett izgatott a Producteur (1825-27), majd a l'Organisateur (1829-1831) és a Globe (1830-1832) cimü folyóiratokban, Párisban pedig 1828. ezen szocialisztikus tanok hirdetésére fölolvasásokat kezdett meg. Ez előadásainak foglalata a s: simonisták főművében, az Exposition de la doc trine de S.-S: ban (2. kötet, 1830) található. 1831-ben Enfantin excentrikus föllépése következtében S.-Simon vallásának két főnöke, kik Chefs de la religion S.-Simonienne-nek nevezték magukat, egymástól elvált. B. azután Discussions morales, politiques et religieuses cimü röpirattal lépett föl E. ellen. E munkáját azonban bekövetkezett halála folytán már nem fejezhette be.

Bazardsik

több helység neve Bulgáriában; a legjelentékenyebbek: Hadsi Oglués Tatár-B. L. o.

Bazar-maund

keletindiai sulymérték. Lásd Maund.

Bazas

(ejtsd: bázász, a rómaiak idejében Cossio), járási főhely Gironde francia départementban, meredek sziklán, amelynél a Beuve vize foly; (1886) 5034 lak., jelentékeny bőrcserzéssel, kalapgyártással és olajprésekkel. a rosszul épült város legkiválóbb épülete a XIII. századból való székesegyház, amelynek nyugati oldala és kőtornya különösen nevezetes, Környékén van a Trou d' Enfer barlang.

Bazéd

(Mező-Bazéd), kisközség és kis fürdő Maros-Tordavm. marosi felső j.-ban, (1891) 455 oláh lakossal.


Kezdőlap

˙