Bazin

(ejtsd: Bazen), 1. Ferenc Aman, kiváló francia orvos, szül. Bassenville 1796. megh. 1865. Csak 29 éves korában kezdett orvosi tanulmányokkal foglalkozni. Előbb droguista üzletben tanuló majd Angolországban tanító volt. Doktorrá 1833. lett. Az 1832. és 35. kolerajárvány után a természettudományokkal kezdett foglalkozni és 1839. évben a bordeauxi egyetemen tanárrá neveztetett ki; 1843. a bordeauxi tébolydának főorvosa lett. Ezután orvosi gyakorlatán kivül a központi idegrendszer finomabb bonctani szerkezetének kutatásával foglalkozott. Munkái: Recherchez sur la structuredes organes respiratoires des animaux vertébrés. Histologie du tissu musculaire et élastique, et histologie de la capsule pulmonaire stb.

2. B. Ferenc Emmanuel József, zeneszerző, szül. Marseilleben 1816 szept. 4., megh. 1878 jul. 2. Elvégezte a párisi konzervatoriumot s 1840. a Luyse de Montfort c, zeneszerzeményével a római ösztöndijat nyerte. Elment tehát Olaszországba, ahol három évig tanult. Visszatérése után kinevezték a konzervatoriumhoz eleinte a solfeggio, azután pedig az összhangzat tanárává. Zenealkotásai közül felemlítendők: Le trompette de M. le prince (1846), melyet számos komikus opera követett; Mailtre Pathelin (1856) és Le voyage en Chine (1865) cimü operáját kellemes pikáns melodiák jellemzik. Ez utóbbit Budapesten is adták. Tankönyvének cime Cours d'harmonie théoretique et pratique. 1871-ben B. a zeneszerzés tanárává lőn. A szépművészetek akadémiája Carafa helyébe tagjává választotta.

3. B. Jakab Rigomer, franc. demokrata és közjogi iró, szül. Le Mansban 1771., megh. 1820 jan. 20. A forradalom alapelveiért szívvel-lélekkel szállott síkra, de a rémuralom ellen összeesküvést támasztott szülővárosában. AB.-istákat, Garnier konventbiztos szám szerint 11-et, kik erőszakoskodásai ellen kikeltek, fogságra vetette és Párisba küldötte. Szabadságukat csak thermidor 9-ike után nyerték vissza. Maga B. ez idő óta mint hirlapiró és mint tanító működött az igazi demokratikus köztársaság érdekében. 1812. Mallet tábornokkal, ki összeesküvést szőtt Napoleon császár ellen, összeköttetésbe lépett, amiért ismét börtönbe került s végre Hamban internáltatott. A száz nap alatt Napoleonhoz csatlakozott s Orléansban kiáltványt adott ki, melyben a franciákat az idegen seregek ellen általános felkelésre szólította. Később ismét Le Mansba költözött, hol különösen demokratikus röpiratok irásával foglalkozott. 1820 elején egy fiatal tiszttel összekoccanása volt és az ebből folyó párbajban életét veszté. Röpiratain kivül melyek Lym és Suité du Lym cim alatt jelentek meg. B. egyéb műveket is irt. Megemlítendők: Jacqueline d'Olzbourg (1803) c. melodrámája, Charlemagne c. szomorujátéka (Le Mans 1807); Lettres françaises (1807); Lettres philosophiques (1814): Seide, novella (1816); Voltaire et Rousseau, conte si l'on veut (1817).

Bazin de Raucou

(ejtsd: bazen d'róku) Anais, francia történetiró, szül. Párisban 1797 jan. 26., megh. 1850. 1818-ban ügyvéd lett, de aztán a történelmi tudományokra adta magát. Munkái: Éloge historique de Chrétien Guillaume Lamoignon de Malesherbes (Pár. 1831). La cour de Marie de Médicis. Mémoires d' un cadet de Gascogne 1615-18 (1830); L'époque sans nom. Esquisses de Paris en 1830-1833 (1833, 2 köt.); Histoire de France sous Louis XIII. (1837, 2 kiad. 1846, 4 köt., melyet az akadémia 1840-ben a Gobert-dijjal jutalmazott meg); Histoire de France sous le ministere du cardinal Mazarin ( I 842, 2 köt.) Notes historiques sur la vie de Moliere (2. kiad. 1851); Études d'histoire et de biographie (1844).

Bazini

és Szentgyörgyi grófok, a Hunt-Pázmán génuszból eredő előkelő régi magyar család melynek első őse Tamás, a bolgárok elleni hadjáratban vitézül viselte magát s ezért 1208. Bazint királyi adományul kapta, Szt.-Györgyöt pedig ennek fia Sebős szerezte meg 1209. A család a két hely szerint két ágra, a szentgyörgyire és bazinira oszlott. A bazini ág leginkább a XV. században virágzott Zsigmond szlavoniai bán (megh. 1492.) és János erdélyi vajda (megh. 1487 táján) személyében. A család utolsó férfi-tagja Kristóf volt, aki 1557 márc. 18. halt meg. A szentgyörgyi ágból való volt Tamás országbiró (1335) és Cicelle, Rozgonyi István felesége, a galambóci hősnő (1398-1434); 1532. halt ki Eberharddal. Wertner Mór, A B. és sz.-györgyi grófok. (Turul 1891, 101.)

Bázis

(gör. franc.: base), az építészetben egy oszlopnak vagy pillérnek a talpa, l. Oszloptalp. A metrikában bevezető ütem valamely daktilusi vagy koriambusi rend előtt, ugy hogy a tulajdonképeni ritmusi rend csak a B. után kezdődik; a B. legalább és többnyire két szótagból áll (az anakruzis v. ütemelőző csak egyből) és ereszkedő ütemfaj, alapformája trochaeus, de gyakran spondeussá, daktilussá stb. módosul.

Bázisok

(aljak, lúgok). Általában mindazon vegyületek, amelyek savakat telíteni képesek és velök sókat képeznek. A tulajdonképeni bázisok a pozitív fémgyököknek vegyületei a bázisképző csoporttal. A bázisképző csoport lehet: O (OH), S, (SH), Se, (SeH), Te, (TeH).

O és (OH) csoporttal oxibázisok

S és (SH) « szulfo «

Se és (SeH) « szeleno «

Te és (TeH) « telluro «

A vizben oldható bázisok oldata lúgos kémhatásu, azaz bizonyos növényi színeket megváltoztatni képesek. Igy a vöröslakmusz oldatát megkékítik, a kurkuma sárga festekét megbarnítják., Olyan bázisokat is ösmerünk, a melyekben nem egyszerü fémgyökök, hanem összetett pozitiv gyökök szerepelnek. Ilyen összetettebb bázis jól ösmert ammoniumhidroxid (H4N) OH, amely a pozitiv ammonium gyököt tartalmazza. Magát az ammoniát is bázisnak kell tekintenünk, mert a savakat közömbösíti. Nagy számát ismerjük a szénvegyületeknek, melyek az ammoniumból v. az ammoniából származtathatók. E vegyületek ugy keletkezhetnek, ha az ammoniában a hidrogén helyét más gyökökkel különösen pozitiv) pótoljuk. Ilyenféle vegyületek az aminek és az amido származékok. De még a nitrogén is helyettesíthető a hozzá kémiailag hasonló foszforral, arzénnal v. antimonnal (foszfinek, arzinek és stibinek); e vegyületek általában gyöngébb bázisok. Ismerünk még összetettebb szénvegyületeket is, amelyek szintén bázisos sajátságuak; e vegyületek az alkaloidák. (L. o.)

Bázisos kőzet

olyan fiatalabb vagy régibb eruptiv kőzet, mely aránylag kovasavban igen szegény. Jelentőségéről bőv. l. Acidit alatt.

Bázisos sók

l. Sók.

Bázna

fürdőhely Kisküküllő vmegye dicső-szt.-mártoni j.-ban. L. Bajom 2.

Bazoche

(La B.-Gouet, ejtsd: bazos), község Eure-et-Loire francia départementban 2050 lak.; XIII. századbeli templommal, érdekes üvegfestményekkel és szószékkel.

Bazoche

l. Basoche.


Kezdőlap

˙