a beuchen-olajban glicerid alakjában előforduló zsirsav; közelebbről nem ismerik.
Alsó-Egyiptom tartománya a Nilus rosettai ága és a Libiai-sivatag közt. Területe: 10,780 km., 398,856 lak. A Mahmudie-csatorna szeli át. Főhelye: Damanhur.
mely csak apró szemekben, mintegy behintve fordul elő az
érkőzetben.
(besät, fr. semé, ang. powdered) van egy cimerpajzs, ha mindenütt, vagy valamely nagyobb címeralak mellett, tetszés szerinti számban valamely kisebb cimeralakot olyképen alkalmazunk, hogy azok közül a szélsőknek egyes részletei, a pajzs karimájában elvesznek. Megjegyzendő hogy az ily behintésre használt kis cimeralakok cölöpösen csak minden második vizszintes sorban állanak egymás felett.
l. Szákáláv.
(Biszutun), falu persa Kurdisztánban a Kerkhak folyó felső völgyében 8-9 óra járatra Kermansahtól. A nyomorult kis falut a szomszédságában levő antik műemlékek teszik nevezetessé. E helyet a görög irók Bagisztanak hívták. Egy patak mellett É-nak vezető nton 1160 m. magas, messziről látható sziklafal emelkedik. Ezt Dárius Hystaspes 100 méter magasban símára csiszoltatta; ezután pedig óriási bas-reliefekben és feliratokban örökítette meg uralkodása első szakának eseményeit. A nagy feliratok ékirásba vannak foglalva és három nyelven megírva (persa, méd és assziriai); egyedül a persa szöveg 400 sorból áll.
a szabadságolt tartalékos katonának tényleges szolgálatra való beidézése.
okmány, mellyel a nem ténylegesen szolgáló katona tényleges szolgálat teljesítésére beidéztetik.
Ernő földr. író, szül. 1830. Gothában. megh. ugyanott 1884. 1856. a hires gothai Perthes-féle intézetbe lépett, ahol a Petermann-féle Mittheilungen egyik főmunkatársa, majd szerkesztője volt. Ott már 1872. tudományosan kimutatta, hogy a Lualaba voltaképen a Kongó felső folyása. 1877. Stanley győződött meg legelőször B. e nézetének helyes voltáról, holott első utazása alkalmával éppen B. ellen nyilatkozott. B. 1866. a Geogr. Jahrbuch-ot alapította, 1872 óta attól elkülönítve mint a Mittheilungen pótfüzeteit bocsátotta közre(Wagner Hermannal) Die Bevölkerung der Erde c. dolgozatait és 1876 óta ő szerkesztette a gothai Hofkalender statisztikai részét.
Aphra, szépségéről, szellemességéről és kalandjairól hires angol költőnő, Johnson szurinami kormányzó leánya, valószinüleg Londonban született 1644., megh. 1689. Nyugatindiában nevelkedett, megismerkedett Oronoko amerikai herceggel, s ezt egy regényben irta le, azután egyideig Antwerpenben élt, mint II. Károly angol király titkos ágense; férjhez menve B. hollandi kereskedőhöz, Londonba költözött s ott a szellemes, de rakoncátlan társaságok ismert alakja volt bár komolyabb emberekkel is ismerős volt. Ő benne mintegy megtestesült kora elegáns frivolsága. Költeményeit friss könnyedség jellemzi. Elbeszélései közt (Histories and novels, London 1696) legérdekesebb az Oronoko hercegről szóló. Szindarabjai (Plays, London, 1702) szellemesek, de invenciójuk nem eredeti. Műveit ujabban 1871. adták ki Londonban, 6 kötetben. (V. ö. Cibber Th., Lives of the poets of Great Britain, London 1753.)