Bem

Károly, a budapesti orsz. rabbiképző-intézet r. tanára, szül. Mágócson Baranya vmegyében, 1853 ápr. 7., középiskoláit Pécsett, egyetemi tanulmányait a budapesti egyetemen végezte. 1878 óta az orsz. rabbiképzőintézet főgimnáziumában mint a matematika és természettudományok r. tanára működik. A szaklapokban közölt dolgozatain kivül több fizikai iskolakönyvet írt.

Beira

Portugália egyik tartománya; határai voltak: a Douro, Spanyolország, a Tajo és az Atlanti-oceán; 23,942 km2 területe B. Alta (magasr), B. Baixa (alacsony) és B. Mar-ra (tengermelléki), oszlott. B. Alta helyét ma Vizen és Guarda, B. Baixáét Castello Branco, B. Marét pedig Aveiro és Coimbra kerületek foglalják el. (L. ezeket.)

Beiram

l. Bairam.

Beirás

(inscriptio), a régibb magyar magánjog szerint fekvő birtoknak ideiglenes, vagy örökös átruházása személyes érdemek és hű szolgálatok elismerése és jutalmazása céljából. A B. ezért érdemdijazásnak is neveztetett. Az ideiglenes B. ugy történt, mint a fekvő javak elzálogosítása és pedig vagy meghatározott időre, p. 32 évre, vagy bizonytalan időre, p. az érdemdijazó, avagy az érdemdijazott elhunytáig, s az igy inskribált jószágot az érdemdijazó a beirt összegnek lefizetése mellett visszaválthatta, addig pedig az érdemdijazott birtokosa és kiszélesbített jogkörü haszonélvezője (zálogbirtokosa) volt az inskribált jószágnak. A beirt összeg vagy csupán az volt, amit az érdem dijazásául szántak, vagy ehhez hozzájárult még az érdemdijazott által az érdemdijazó részére fizetett pénzösszeg: Az első esetben a beirás tisztának, az utóbbi esetben pedig vegyesnek neveztetett. Az ideiglenesen inskribált birtok visszaváltása most már csak azon korlátok között történhetik, melyeket az 1852. évi nov. 29-én kibocsátott ősiségi nyilt parancs a zálogos birtokra (l. Zálogbirtok) vonatkozóan megállapít; jövőre nézve hasonló dijazási szerződésnek nem lehet hatálya, ha általa tulajdonképen zálogszerződés elburkolása céloztatik. - Az örökös B. egy neme volt az örökvallásnak (l. o.), amennyiben általa a fekvő birtok vissza nem vonható tulajdona ruháztatott át. A B. tárgyát ugy ősi mint szerzeményi vagyon képezhette. Ha azonban adományos jószág forgott kérdésben: a B. nem válhatott az u. n. királyi jog sérelmére és az adományos magszakadása vagy hűtlensége esetén hatályát vesztette (l. Adományrendszer). - A jogrendszernek ujabbi átalakulásával, melynek következtében a tulajdonos rendelkezési jogosultságának a javak természetéből eredő korlátozásai elestek, a B. intézménye elvesztette gyakorlati jelentőségét.

Beireis

Gottfried Kristóf, német különc polihisztor, szül. Mühlhausenben 1730 márc. 2., megh. 1809 szept. 18. Helmstedtben, hol a kirurgia egyetemi tanára volt. Titokban tartott vegyészeti találmányaival sok pénzt szerzett, melyen mindenféle természettudományi eszközöket, festményeket érmeket ritkaságokat stb. gyüjtött. Tudós ember és jeles orvos volt. Életét megirta Heister (1860).

Beirut

tengerparti város Sziriában, ázsiai török vilajet fővárosa, 4-5 km. hosszu, a Libanontól kinyuló földnyelven, (1889) 105,400 lak., selyem- és gyapotszövéssel, arany-ezüstdrót és tarka ládák készítésével, amely utóbbiak nagy keresletnek örvendenek; különböző iskolákkal és egy csillagvizsgálóval. A város szűk, kanyargós utcái a földnyelv meredek partu közepén, falak közt épültek; körülöttük amfiteátrumszerüleg emelkedő dombokon jól épült, csinos nyaralók állanak, - tágas buja növényzettel telt kertek közt. 1885 óta, amióta vízvezetékéből jó ivóvizet kap, a Földközi tenger mellékének egyik legegészségesebb városa. Kikötője csekély biztonságot nyujt; sokszor a hajók és szárazföld között a közlekedés egészen megakad. Jobb a kikötő a Nahr-B. torkolatánál, amely folyó völgyében a régi kultura számos nyoma található. A keresztes hadjáratok idejéből fennmaradt a négyszögletü torony, mely egykor a város védelmére épült s egy templom, mely ma a főmecset. A kereskedelem nagyon élénk; főképen az európaiak kezében van; rendes postahajókat különösen a trieszti Lloyd-társaság és a franciák járatnak; ezért is B. egész Szirának fő kereskedő helye és Damaszkus kikötője, mellyel mesterséges ut köti össze. Forgalma (1888) körülbelül 73 millió frank; a kivitel főcikkei: selyem, gyapot és dohány; a bevitelé európai iparcikkek. B.-ban osztrák-magyar konzulátus is van. B. az ókori Feniciának Berytusa. A rómaiak uralma alatt Julia Augusta Felix néven iskoláiról volt hires. A keresztes háboruk korában 1110-ben I. Balduin birtokába jutott. 1187-ben Szaladin visszafoglalta. Ezentul sokáig druz emirek uralkodtak rajta, Fakler-ed-Din megerősítette. 1763-ban ottomán fennhatóság alá került; 1840-ben Ibrahim pasa foglalta el. Ezen expedició folytán az angolok bombázták és megadásra kényszeritették.

Beismerés

(bj.), a terheltnek vagy vádlottnak minden oly nyilatkozata, mellyel valamely rája nézve hátrányos körülménynek valóságát elismeri. Szorosabb értelemben a bűntett elkövetésének bevallása. A polgári és büntető ügyekben erre vonatkozólag az a lényeges különbség, hogy míg amott a B.-t jogról való rendelkezésnek szokás tekinteni, úgy hogy a B. a beismert ténykörülménynek további bizonyítását feleslegessé teszi, sőt egyenesen kizárhatja confessus pro judicato habetur - a büntető biró a B.-nek bizonyító erejét is gondosan mérlegelni tartozik. A gyakorlat bizonyítja, hogy a B. nem mindig felel meg a valóságnak. A btő jog vagy igazságszolgáltatás, melynek feladata, hogy a bünöst igenis, de csakis a bünöst büntesse, a B.-ben nem nyughatik meg mindig. Az ujabb bűnv. eljárások ezért ki szokták mondani, hogy pusztán magával a beismeréssel a nyomozást vagy vizsgálatot vezető közegnek beérni nem szabad, hanem kötelessége más bizonyítékokat is beszerezni, melyek a bünösség mellett tanuskodnak. A B. kétségkívül kiváló fontosságu s elsőrendü bizonyítási eszköz, de csak akkor, ha teljesen tiszta s külbefolyásoktól ment elhatározás képezi annak forrását. Ennek félreismerésében fekszik a középkori inquizitorius pernek sajnos tévedése, amely helyesen felismervén a B. kiváló bizonyító erejét, - confessio regina probativnum - minden igyekezetét a B. kicsikarására fordította, s ily uton a kinvallatás - tortura - intézményére jutott.

A törvényes bizonyítási elmélet megállapította a B. bizonyító erejének feltételeit; a bizonyítékok szabad mérlegelésének elméletén alapuló ujabb törvények ezt mellőzik, ami természetesen azt jelenti, hogy mindazok az óvatossági szabályok, melyeket a B. mérlegelésére nézve a tudomány s a törvényhozások fölállítottak, immár értéktelenek. A B. bizonyító erejének mérlegelésénél különösen a következők jönnek tekintetbe: 1. annak teljes önkéntessége, tehát a vallomást tevőre gyakorolt kényszer gyanujának is kizárása. Ezért legértékesebb az itélőbiró előtt tett B. mint amelyben a biró legjobban megnyughatik. Azon B., mely nem az itélőbiró előtt tétetett, bizonyító ereje aszerint csökken, amint más, jelesül vizsgálóbiró, - más közhivatalnok - magánszemély előtt történt. A biróságon kivüli B. elfogadása a legnagyobb óvatosságot igényli, mert különösen a magánszemélyek előtti B.-nél annak komoly volta is könnyen kétséges; 2. teljes megnyugvás abban, hogy a beismerő akarta és képes is volt az igazat vallani. A szándékosan hamis beismerésnek - melynek indító okai sokfélék lehetnek, szeretet, barátság, nyereségvágy, életuntság stb. - példái éppen nem ritkák, épp oly kevéssé, mint a jóhiszemű tévedésnek esetei. Különösen azokban az esetekben, melyekben az okozati összefüggés felismerése szakismereteket tételez fel, mikkel a beismerő nem bir; 3. a B.-nek határozottnak, kifejezettnek és világosnak kell lennie, ezért az intézett kérdéseknek egyszerü igenlése alig birhat értékkel s annál kevésbbé a hallgatólagos beismerés vagy annak minősíthető konklundens magatartás; 4. a B.-nak a kiderített s megállapított ténykörülményekkel egyeznie s azok által támogattatnia kell; 5. a B. önmagában btő itélet alapjául nem szolgálhat; ahol a bűntetteknek akár materiális, akár az emberek emlékezetében élő legalább ideális nyomai teljesen hiányzanak, a B. érdemleges való lehet ugyan, de sokkal aggályosabb, semhogy megnyugvással elfogadható lenne; 6. visszavonás esetében a B.-t támogatni alkalmas körülmények is fokozott figyelmet igényelnek; 7. az u. n. minősített B.-nél a legvégzetesebb tévedés lenne annak a vádlottat terhelő részeit elfogadni, a vádlott mellett szóló részeit pedig mellőzni. Példa: a vádlott beismeri, hogy az elhunytat ő ölte meg, de arra hivatkozik, hogy ezt jogos önvédelemben tette, s ezt a védekezését megcáfoló körülmények pedig hiányzanak. L. Terhelt kihallgatása.

B. (polg. perben). Eltérőleg a büntető pertől a) hallgatag. B-nek is van helye, ha jelesül közvetlenül következhető periratában valamelyik fél világosan és határozottan nem tagadja vagy hallgatással mellőzi az ellenfele által felhozott ténybeli állítást, kivéve, ha az állítás, vagy ténykörülmény meg van cáfolva; b) a világosan és komolyan tett biróságon kivüli B. nagyobb terjedelemben szolgálhat bizonyítékul, s az ugyanazon felek között folyamatban levő más perben tett B. is ilyennek tekintendő; c) a korlátolt vagy u. n. minősített B.-re az oszthatlanság elve feltétlenül érvényes, vagyis az ily B.-t egész terjedelmében kell elfogadni, természetesen csak annyiban, amennyiben az ellenfélnek más bizonyítékai rendelkezésre nem állanak; d) a B.-t sem visszavonni, sem módosítani nem lehet.

Beitatás

l. Cserzővargaság.

Beit-el-Fakih

(a. m. a tudós háza), város Jemenben, Dél-Arábiában, a Tehamahn, a Vörös-tengert határoló síkságon, 8 órányira a parttól; (1856) 8000 lak.; a nyilt alacsony, nagyobbára agyagházakból álló város mellett erőddel. Arábia belsejéből jövő mokka-kávé főpiaca. Nyáron a napon 60° C.-t is mutat a hőmérő.

Beitl

Rafáel, első, ki a vakok tanításával foglalkozott. Buzgalmának köszönhető a pesti vakok intézetének felállítása, melynek igazgatója volt.


Kezdőlap

˙