Bélavár

hajdan erősség Bihar vármegyében, Belényeshez közel: B.-t (hajdan fenesi vár) állítólag IV. Béla még mint herceg és a tiszántúli részek ura építteté vadászkastélyul, valószinübb azonban, hogy II. Béla építteté; Bunyitay Vince szerint Vince nagyváradi püspök az 1211. év körül építteté, s bizonyos, hogy a XIII. század végéig a nagyváradi püspökök tulajdonát képezte. B. védbástyája volt a Belényes körül virágzó bányászatnak, azért püspökeink nagy sulyt fektettek fentartására. Lóránt erdélyi vajda 1294. ostrom alá fogta, de nem tudta bevenni; 1531. itt gyültek össze a jobb érzelmü hazafiak, a polgárháboru megszüntetése iránt tanácskozandók. 1599. Nyári Pál nagyváradi kapitány ostromát diadalmasan kiállotta. Romjai még ma is nagyszerüek. V. ö. K. Nagy Sándor: Biharország (Nagyvárad 1884. I. 248-254.). Bunyitay Vince: A nagyváradi püsökség története I. 105 II. 313.

Bélavára

Csik vm.-ben a Hargitahegység Bélhavas nevü csúcsa egyik szikláján a néphit szerint létezett vár, ahova állítólag a hunok menekültek

Belbeiss

(Felbesz), járási székhely Alsó-Egyiptomban, a Nilus-deltavidék K-i szélén, 7309 lak. Régebben megerősített hely volt a Sziriába vezető ut védelmére.

Belbek

kis folyó Krim félszigeten; a Jaila hegység ÉNy-i lejtőjén ered; 65 km. hosszu folyás után Szebasztopoltól É-ra a Fekete-tengerbe torkol.

Bélbetürődés

(invaginatio, intussusceptio) áll elő, ha egy béldarab többnyire az alsó béldarabba betolódik, úgy hogy ilyenkor a betürődés helyén 3 bélréteg van. Rendesen a vékonybél türődik a vakbélbe, de néha a felhágó és haránt remese is betürődik a leszálló remesébe, ugy hogy néha a betürődött rész a végbélvizsgálatnál ujjal elérhetaő. Előfordul mint önálló, szerfelett veszélyes megbetegedés a gyermekeknél az első életévben erős és hosszas hasmenések után, továbbá daganatoknál, melyek a belet maguk után vonják, valamin az alhas erős rázkódásánál. Gyógyszerül megkisérlették e baj ellen belsőleg a szinhigany nagy mennyiségét, levegő-klistélyt, nagy mennyiségi hideg viz beöntést, a fájdalmas helyre jeges borogatást és piócát, opiumot, sőt végső esetben a has metszést.

Bélbolyhok

l. Bél.

Bélbor

(Gyergyó-B.), kisközség Csik vmegy gyergyótölgyesi J.-ban, 1123 oláh és magyar lak.; hazánk legmagasabb fekvésü községe 1250 m. magasságban, számos kihasználatlan és meg nem vizsgált savanyuforrással, melyek a borszékiekhez hasonlítanak.

Bélbőr

(növ. epithelium), a növények belső üres helyeit belülről bevonó vékonyka és gyenge bőrképlet, p. a gyümölcsök belsején (endocarpium).

Belcari

Feo, olasz iró, szül. Firenzében 1410 febr. 10., megh. 1484 aug. 16. Számos katolikus szellemü munkát irt, melyek közül főkép a Vita del beato Giovanni Colombini c. egyszerü és nemes stilusánál fogva nagyon becses. Fontosak miszteriumjátékai is (Sacre Rappresentazioni). Összes prózai műveit Gigli adta ki. (Róma 1843-1844.)

Belcastell

(ejtsd: kasztell) János Baptista Gaston Gábor Lajos de Lacoste, francia politikus, szül. Toulouseban 1821 okt. 26., megh. 1890 jan. hóban. Feltünt vallásos és monarkista magatartásával. 1876. szenátor lett s 1877. a francia kamara feloszlatása mellett szavazott. Az 1879. választásoknál megbukott s a politikától visszavonult. Munkái közül felemlítendők: Iles Canaries el la vallée d'Orotava (1862), (Question romaine au point de vue de la liberté du monde (Toulouse 1867), Ce que garde le Vatican (1871), La Monarchie chrétienne (1885).


Kezdőlap

˙