Belchen

a Fekete-erdőben, e hegység második legnagyobb csúcsa (1415 m.) a Münstervölgy kijáratánál, szép kilátással.

Belcher

(ejtsd: belcser) Eduárd, sir, angol hajós, született 1799., meghalt Londonban 1877. 1825. Beechey kapitánnyal volt, 1836-42. körülutazta a földet 1843-48. parti térképezést végzett az Indiai-óceánban mely alkalommal borneói kalózok veszélyesen megsebesítették. Ő vezette 1852-54. a Franklin fölkeresésére küldött expediciót, amely nagy vidéket kutatott át eredménytelenül. Visszavonulásakor öt hajója közül négyet a jégben hagyott, amiért hadi törvényszék elé állították. Fölmentése után 1864. ellenadmirál, 1866. aladmirál lett. Művei: Narrative of a voyage round the world (London 1843, 2 köt.); Voyage of the Samarang to the eastarn archipelago (1848, 2 köt.) The last of the arctic voyages (1855, 2 köt.); The great equatorial current, misnamed Gulfstream (1871).

Belchite

(ejtsd: belcsite), kerületi székhely Saragossa spanyol tartományban, az Aquas-Vivas közelében, 3328 lak 1809 jun. 18. Suchet francia vezér itt a spanyolokon győzedelmeskedett.

Belcikovski

Adám, lengy el iró szül. Krakóban 1839. 1866. a varsói egyetemen a lengyel irodalom tanára lett, 1868. ugyanilyen minőségben Krakóba ment át, ahol 1870. akadémikussá választották. Számos történeti szomorújátékot irt, amelyek közül felemlítendők: Adam Tarlo (1869), Hunyady (1870) stb. Becsesek irodalomtörténeti művei: Romantika przed Mickiewiczem, Conrad Wallenrod, A lengyel költészet a XIX. században, Brodzinski Kázmér, Kochanowski János stb. Összegyüjtött irodalomtörténeti művei 1886. jelenfek meg V arsóban.

Belcredi

Rikárd gróf, osztrák államférfi, a Szent István-rend nagykeresztese, született 1823 február 12-én, tanulmányait részint Prágában, részint Bécsben végezte, nemsokára azután znaimi kerületi kapitány lett. 1860. a cseh tartományi gyülés majd a birodalmi tanács képviselőjévé választatott, hol a klerikális és feudális párt mellett nagy buzgalmat fejtett ki. Mindazonáltal Schmerling kinevezte Csehország helytartójává. Mikor Schmerling bukása után B. lett a belügyminiszter, ki önállóság híjjával, a papi és feudális párt fővezetőjének, Eszterházy Móric gr.-nak puszta eszközéve vált: kezdetét vette a hirhedt alkotmány felfüggesztési politika, melynek főcélja az volt, hogy a magyarok befolyását és a szabadelvü német elemet elnyomja. E cél felé, valamint az abszolutizmus és konkordátum uralmára törekedett az a párt, melynek B. is hive volt, a hatalom és jezsuitizmus minden eszközeivel, de egyszersmind nagyuri könnyelmüséggel, mint ez már az ugynevezett junkerek sajátja. Az 1866. háboru alatt, melynek kitöréséhez B. politikája is hozzájárult, a háboruszülte viszonyokat, nevezetesen az ostromi állapotot céljai elérésére akarta felhasználni. Mi niszteri tárcájához a béke megkötése után, a közelégedetlenség dacára, annyira ragaszkodott, hogy még Beust kiegyezési politikája alatt is megmaradt miniszternek, mig végre a Magyarországgal való kiegyezés létrejöttével megbukott s 1870 febr. kénytelen volt visszalépni. A klerikális-feudális párt ujabb győzelme után Taaffe alatt (1881) B. a legfelsőbb biróság elnöke s egyszersmind az urak házának tagja lett, melyben 1881 óta napjainkig pártja érdekében minden fontosabb kérdésben felszólalt. A dualizmusnak és mindennemü szabadelvü reformnak elszánt ellenfele.

Bélcsap

az ácsmunkában vizszintes gerendák összekötésekor, különösen gerendák kiváltásánál, alkalmazzák.

Bélcsatorna

1. Bél.

Bélcsavarodás

(volvulus); betegség, mely akkor áll elő, ha a bél hossz- vagy haránttengelye körül csavarodik. A szabadabban mozgó bélrészletekben fordul elő s létrejöttének feltételeit a bél heves perisztaltikus mozgásai és a petyhüdt hasfal képezik. A baj makacs székrekedéssel kezdődik, melyet hányás, a has nagy foku érzékenysége és hasfájdalom követ, ha ehhez nemsokára sárgás bélsárszagu béltartalom kihányása csatlakozik, akkor az esetek nagy számában nehány nap mulva beáll a halál.

Belcse

Régi magyar személynév, mely valószinüleg megfelel a mai «bölcs» szavunknak. Előfordul Belche alakban a XIII. század elején, mint az aradi várjobbágyok egyik centuriója, ki társaival együtt, élükön Basu hadnaggyal, Miklós nádor-ispán előtt bepörölte a csanádnembeli Gervasiust az aradi várhoz tartozó Bessenyő föld miatt. Mivel Miklós 1213-14, 1219-23. és 1226. volt nádor, ezen pörösködésnek ezen évek valamelyikében kellett történni. (Vár. Reg. 158. Endlichernél 682. l.)

Belcsev

bolgár pénzügy miniszter; ki 1892 március 28. Szófiában bérelt orgyilkosoknak esett áldozatul. B. 1890 óta állott a pénzügyminisztérium élén, politikai szerepet azonban nem játszott. A gyilkosok különben nem is ő ellen fordíták golyóikat, hanem kisérője, Sztambulov miniszterelnök ellen, kit azonban az esti homályban elhibáztak.

A bolgár kormány azonnal a legszigorubb vizsgálatot indította, de a tulajdonképeni gyilkosok (Naiarov-ot, ki jelenleg az odesszai egyetem hallgatója és Tufekcsiev-et terheli leginkább a gyanu) mégis átszöktek orosz területre. A vizsgálóbirónak sikerült azonban több olyan egyént kinyomozni, ki a merényletről tudott és kiről kiderült, hogy Ferdinánd fejedelem ellen is terveztek merényletet. Ezek közül négy, t. i. Karagulov A., Milanov, Popov és Georgiev 1892 jul 27 Szófiában felakasztatott. Az orosz sajtó e kivégzéseket a legélesebben elitélte, az orosz kormány pedig a gyilkosokat nem szolgáltatta ki a bolgár rendőrségnek. Panitza őrnagy és a Belcsev-gyilkosok kivégzése óta Oroszország egyáltalában szakított Koburg Ferdinánd fejedelemmel. A bolgár kormány pedig önvédelmi célból, de még viszonzásképen is megvette Jacobson-tól, a volt bukaresti orosz dragomantól Hitrovo orosz követ titkos leveleit és jelentéseit, melyekből kiderült, hogy Hitrovo maga bérelte fel a gyilkosokat és hogy Arisztov, az odesszai szláv társulat titkára és az orosz külügyminiszterium vezetői szinten be voltak avatva a dologba. Siskin, Giers külügyi miniszter helyettese, tagadta ugyan a Szlobodában közzétett oklevelek hitelességét, Hitrovo-t mindazonáltal a cár Bukarestből visszahivta és Japánba küldte büntetesül. Legujabban a B.-pörre vonatkozó oklevelek németül meg is jelentek: Leonov, Geheime Dokumente der russischen Politik in Bulgarien 1891-92 (Berlin 1833).


Kezdőlap

˙