(ejtsd: beller), városa Belmont countynak, Ohio északamerikai államban, az Ohio jobb partján, 9934 lakossal, nagy üveggyárakkal.
1. Ede, amerikai iró, szül. Chicopee Fallsban 1850 márc. 25. Tanult az Union Collegeben és Németországban, aztán otthon ujságiróskodott. Novellái: Six to one, a Nantucket Idyl, Dr. Heidenhoffes Process, Miss Ludington's Sister csak akkor kezdtek érdekelni az olvasó közönséget, mikor Looking backward regénye (1888) egyszerre hirneves regényiróvá tette őt. Mint irodalmi mű az a regény nem valami mintaszerü, de mint társadalmi-politikai programm már is nagy jelentőségüvé lett s ennek hatása alatt alakult meg Amerikában a nacionalisták klubja. Maga B. így nyilatkozik munkájáról: «A Looking backward fantasztikus regény formájában van irva, de a legkomolyabban kell azt venni az emberiségnek a jövőben történő ipar és társadalmi átalakulása tekintetében legalább Amerikában, amint ez az átalakulás az evolució törvényei szerint meg fog történni». B. regényét már többen parodizálták is, magyar fordításban: Visszapillantás 2000-1887. A szerző utóiratával és függelékkel (Válasz a birálókhoz). A legujabb angol kiadás után magyarítá Csernyei Gyula (Budapest 1892, ifj. Nagel O.).
2. B. Jakab, németalföldi költő, szül. Vlissingenben 1757, megh. 1786 márt. 11. Mint sütőinas föltünést keltett szép verseivel. Utrechtben Zeladnus név alatt adta ki Ifjukori dalait (Gezangen mijner jeugd), majd lelkesedéssel telt Hazafias dalait (Vaterlandsche gezangen) 1783. és 1785. a többi Gezangen-eit. B. legremekebb költeményei: Roosie (a Rózsácska), mely 1784. jelent meg.
egy felső nilusvidéki afrikai néger nép neve.
(ejtsd: bellanzsé) Hippolyte, francia festő, szül. Párisban 1800 jan. 17., megh. u. o. 1866 ápr. 12.; Gros műtermében fejlődött művésszé. A katonaélet festője volt s főképen a napoleoni háboruk egyes epizódjait örökítette meg. Kicsiny helyen nagy drámai erővel tudta megfesteni a csata sokadalmát s különösen az összeütközés pillanatait. Pompásan értett a katonaélet kedélyes oldalainak festéséhez is (a regruta bucsúja, a katona hazatérése, a bucsú, a két jó barát). Főművei: Napoleon visszatérése Elba szigetéről, a wagrami csata, Marengo, a waterlooi vértesek, a gárda meghal. A falusi, kisebb polgár és kézműves osztály életéből is sok jellemző képet festett. Több művét maga kőre rajzolta. Jó rajzolás, természetesség a felfogásban, biztos megfigyelés; ezek az ő kiváló jó tulajdonságai. Szinezése túlságosan tarka és kevéssé harmonikus. V. ö.: Adeline I.: Hippolyte B. el sori oeuvre (Páris 1879).
iparos helység Como ol. tartományban, a Como-tó partján a Val Sassina kijáratánál, 2600 lak., körülötte szép kertek és csinos házak állanak; közelében van a Pioverna folyó, 64 méternyi Orrido de B. nevü vizesése
néven emliti az Anonymus Bihart, hol a honfoglaló magyarok ellen Marótot ostrom alá fogták. A névtelennel egykoru Váradi Regestrum 81 esetben Biharnak irja. De az az egyetlen egy esetben használt B. név elegendő volt, hogy egynek vegyék Bélavárral, holott Bihar vármegyének ezt a Belényes és Jószás közt levő régi várat Bélavárnak oklevélben először csak az 1549. XII. t.-c. nevezi; a vár neve odáig s már 1290. is Fenes volt. Talán nem is vehető egynek Biharral, hanem valamiképen a morvaországi Wellehraddal tévesztették össze, ahol Márót, majd Szvatopluk cseheken, morvákon és tatokon uralkodott. A helyneveknek ilyes elcserélése a történetben nem példátlan. A honfoglalás ennek a részének elbeszélése azonban gyanítani engedi, hogy B. alatt valóban Bihart kell érteni. (Bővebbet Márki, Arad tört., I. 48-53.)
Róbert. bibornok, hittudós, szül. Monte-Puloianóban 1542., megh. 1621 szept. 17. Mint 18 éves ifjut a Jézus társaságába vették fel, hol bevégezvén a bölcsészeti tanulmányokat, Mondoviban (1564-1567) mint szónoklattanár, a hittudományi tanfolyam befejezte után pedig, előbb Löwenben (1570), utóbb Rómában (1576 óta) mint hittanár működött. Ez időben írta héber nyelvtanát és De Scriptoribus ecclesiasticis c. patrologiai munkáját. Bellarmin alapos ismerője volt az összes protestáns irodalomnak. 1581. adta ki Rómában legtöbb művét a protestánsok ellen: Disputationes decontroversiis chr. fidei adversus haereticos, melyben a vitapontokat világosan fejti ki és a kat. tant nagy tudománnyal védelmezi. Ezen munkája számtalan kiadást ért és világszerte ismeretes. Valamivel későbben bocsátotta ki De translatione imperii rom. a graecis ad francos c. művét, és Flacius Illyr. ellen irt: De indulgenti is et jubilaeo értekezését. 1590 után Franciaországba küldték, hogy a hugenottákkal vitatkozzék. Ekkor már igen nagy tekintéllyel birt és ugy a társaság kebelében, mint a közegyházban fontos hivatalokat viselt. VIII. Kelemen 1599. vonakodása dacára biborral diszítette fel. E magas állás semmit sem változtatott szegényes életmódján és buzgalmát leginkább azzal mutatta ki, hogy a pápát a hiányokra és visszaélésekre őszintén figyelmeztette, mi által természetesen sok ellenséget szerzett magának. Capua érsekévé történt kineveztetését (1602) azért sokan kegyvesztésnek tartják, valószinü azonban, hogy azért távolitották el Rómából, hogy a jézsuiták (molinisták) és dömések (tomisták) között való tankülönbség megvizsgálására és méltatására befolyást ne gyakorolhasson. Távolléte alatt irta meg Kátéját olasz nyelven, melyet latinra és sok más nyelvre lefordítottak. Része volt XI. Leo megválasztásában, sőt maga is több szavazatot kapott. XI. Leo hamar bekövetkezett halála után pápává választották volna, ha megválasztása ellen erélyesen nem tiltakozik vala. V. Pált, kit megválasztottak, Bellarmint nem ereszté el többé Rómából. Felmenté őt a capuai érsekségtől, igy azután teljesen az egyházpolitikának és irodalomnak élhetett. Résztvett az első galilei perben, a szentszéknek a velencei köztársasággal való vitájában. Mathaeus Torti álnév alatt irt művében L Jakab angol királynak a katolikusok iránt való türelmetlenségét és kegyetlenségét ostorozza; De potestate S. Pontificis in rebus temporalibus a pápai hatalmat veszi védelmébe. Egyéb művei: De officio principis christiani, admonitio ad episc. Theanensem nepotem suum etc; De ascensione mentis ad Deum; De aeterna felicitate Sanctorum. V. ö. B.-s Selbstbiographie. Kiadták Döllinger és Reusch. (2. köt. 1887). Fuligati, Vita del cardinale B. (1624). Darras, Essai histor. sur le card. B. (Explication des psaumes 1856). Magyarul megjelent: Rövid keresztényi tudomány (Nagyszombatban 1744. Nyom. az Akadémia böt., Eger 1870. A püspöki iskola bet.).
a XVI. és XVII. században a Rajna vidékén gyártott barna mázu fehér cserépkorsók, melyeknek nyakán domboru művü emberi arc van, ennek szakála az edény hasáig ér. Németalföldről eljutottak Angolországba, ahol Greybeard (ősz szakáll) v. Bellarmine a nevük. Az utóbbi elnevezés állitólag Bellarmin jézsuitát akarja gúnyolni.
(Ballari, Bellari, Valahari), 1. kerület Madrasz brit-indiai presidencyben. Anantapur, Karnul disztriktusok, Haidarabad, Maiszur hűbérállamok és Darvar disztriktus között, 15.291 km2 területtel és 726.000 lak. A Ny-i Gats ágazzák be; a Thungabhadra és Hagri öntözik; főképen gabonát terem; - 2. B., az ugyanilyen nevü kerület fővárosa 500 km.-re Madrasztól, 59.770 lak. Az angolok, akik 1800 óta vannak birtokában, elsőrangu erősséggé tették.
város egykori portugál tartományban, Lisszabontól 12 km.-re, igen szép völgy bejáratánál 4000 l., vasas ásványvizforrásokkal, szép nyaralók- és kastélyokkal; innen indul ki a Lissabonból vezető Agvas Livres nevü vizvezeték.