Belleville

(ejtsd: bellvily), 1. több francia hely neve; legjelentékenyebb: B.-sur-Saőne, Rhőne départementban, járási székhely, a Saőne és Ardiere összefolyása közelében, 3169 lak., selyem- és gyapotfonókkal, hordókészítéssel, a beaujolais-i borok piaca; római régiségekkel, szép román izlésü templommal. 2. Páris (l. ott) 20. arrodissementja. 3. Saint-Clair grófság székhelye Illinois északamerikai államban, 25 km.-re Saint-Louistól, hullámos síkságon, 15.361 lak., vasöntőkkel, élénk, gabonakereskedéssel. 4. Hastings grófság székhelye Ontario tartományban, Dominion of Canadában, az Ontario-tó Quinté nevü kanyargós, keskeny öblénél, 9516 lak.. az 1857. alapított AIbert University-vel, élénk fakereskedéssel. A Moira folyó, amely itt ömlik a tóba, számos fürészmalmot hajt.

Bellevue

(ejtsd: benvű, mint az olasz belvedere, azt jelenti szép kilátás), több fejedelmi kastély neve. A legjelentékenyebbek: 1. Páris közelében a St.-Cloud és Meudon közt elhúzódó hegyháton, amelyet rendkivüli pompával Pompadour marquise építtetett; XV. Lajos későbben a maga számára vette meg. A francia forradalom alatt nagyobb részét földulták. Helyén B. helység épült, Meudontól 2 km.-re több vízgyógyintézettel, számos nyaralóval. Az 1842. nagy vasúti szerencsétlenség emlékére, amelynél Dumont d'Urville is megöletett, épült a Notre-Dame-des Flammes nevü kápolna. 2. Porosz királyi kastély Berlin közelében, a Spree partján; 1786-90 közt épült. 3. Terjedelmes kastély Kaaselben, ahol 1811-13. Jerőme király lakott; most a katonai parancsnokság és a szépművészetek akadémiája vannak benne. 4. Kis kastély a Sedanból Donchérybe vezető országúton, ahol 1870 szept. 2. a sedani kapituláció után III. Napoleon és Vilmos porosz király találkoztak.

Belley

(ejtsd: bellé), járási székhely Ain départementban, szőllőkkel beültetett két domb között 4 km.-re a Rhőnetól és 1 km.-re a Turantól, 6160 l., mousseline- és indiennekészítéssel, szőllő- és szarvasgombatenyésztéssel. Közelében találni a legjobb franciaországi litografiai köveket. Püspöki székhely. B. a rómaiak korából való; a középkorban Belica vagy Bellica volt a neve. 1385. egészen leégett. VIII. Amadeus, Savoie hercege, Brosse és Bugey suzerain ura ujra fölépíttette. 1601. véglegesen Franciaországhoz került.

Bell-féle törvény

a Bell Károly (l. o.) által felfedezett törvény, mely szerint a két gerincagyi gyök közül, - melyekből a gerinccsatornából kitérő minden ideg a gerincvelőben veszi eredetét - a mellső centrifugális, a hátsó centripetális impulzusokat vezető idegrostokból áll; a mellső gerincagyi gyökök tehát csak a központból nyert impulzusokat vezetik a periferia felé, a hátsó gyökök rostjai ellenkezőleg környi végüket ért behatás folytán bennök támasztott izgalmakat vezetnek az agyidegrendszerhez.

Belli

1. József Joákim, római népies költő, szül. Rómában 1791 szept. 10., megh. u. o. 1863 dec 21. Több ezerre menő szonettjeiben nagy kincs van lerakva; ő maga egy nagy drámának nevezi azokat s krónikáját képezik a pápai uralom utolsó időszakának, tele szellemmel és szatirával. Nyomtatásban nem jelent meg mind s közülök 800 a fia által 1865. Rómában kiadott Poesie inéditeben jelent meg, 200 pedig a Morandi által kiadott Sonetti satirice in dialetto romanesco c. gyüjteményben. - 2. B. Valerio (melléknevén Vincento), kőmetsző, szül. Vicenzában 1468., meghalt u. o. 1546. Munkái: Szekrényke hegyi kristályból (Firenzében). Egy másik hasonló szekrényke (ez a berlini műiparmuzeumban). Kiváló művész volt, de csak kevés munkája maradt fenn.

Belliard

(ejtsd: belliár) AgostonDániel gróf, francia tábornok és diplomata, szül. Fontenayban 1766 márc. 23., megh. 1832 jun. 23.; a forradalom kezdetén mint önkéntes lépett a francia hadseregbe, ahol mint Dumouriez szárnysegéde az északi hadseregnél tüntette ki magát; 1795. Hochenak lett főszárnysegéde; 1796. pedig az olasz hadsereghez ment át, hol hasonlóan kitüntette magát, ugy hogy Napoleon dandárparancsnokká nevezte ki. 1798. az egyiptomi expedicióhoz csatlakozott s Dessaixvel végigküzdötte a felső-egyiptomi hadjáratot, mire Kairo kormányzójává, később hadosztályparancsnokká lett. 1808. a császárral Spanyolországba indult és Madrid kormányzójává neveztetett ki. 1805-1807-ig mint Murat hadsegéde harcolt az osztrákok, poroszok és oroszok ellen, szintugy az 1812. évi orosz háboruban. A lipcsei csatában egy golyó szétzuzta karját. Az 1814. évi craonnei ütközetben megint megsebesült, mire Napoleon a lovasság főparancsnokává nevezte ki. A császár bukása után meghódolt XVIII. Lajosnak, ki őt pairré tette. Napoleon visszaterése után B.-t küldé követül Muathoz Nápolyba. A waterlooi csata illetőleg a restauráció után XVIII. Lajos kitörlé B.-t a pairek névsorából és 1815 novemberben, azon ürügy alatt, hogy része volt a Ney megszabadítására szervezett összeesküvésben, B.-t elfogatá. 1816. azonban szabadon bocsátotta és 1819-ben a pair-i méltósággal is ujból felruházta. 1830. B. azon pairek közé tartozott, kik Laffitte elnöklete alatt a Bourbonok idősb ágát trónvesztettnek nyilatkoztatták. Fülöp Lajos, mint követet Bécsbe küldte, hogy elismertetését kieszközölje. 1831 márciusban Belgiumba indult, mint francia követ, hogy I. Lipót király trónjának megszilárdítása érdekében működjék. Ott is halt meg. Mémoires-jait (3 köt., Páris 1842) Vinet adta ki. (Grande Encyklopédie VI. 74.)

Bellicosus

(lat.) a. m. harcias.

Bellincioni

(ejted: bollincsoni) Gemma, olasz énekesnő, szül. Konstantinápolyban 1865 aug. 18-án, hol szülei mint egy vándorló szinésztársulat tagjai tartózkodtak. Atyja, B. Caesar és anyja, szül. Soroldini Carlotta oktatták a zenében és énekben. Első szinpadi kisérletét 15 éves korában tette Nápolyban, és azóta jóformán szakadatlanul énekelt olasz, spanyol és délamerikai szinpadokon. Budapesten gróf Keglevich inténdáns idejében volt két évig szerződtetve. 1893 nyáron a bécsi szinház-kiállítás idején rendezett olasz staggione-ban énekelt nagy sikerrel; ugyanez év őszén pedig Budapesten mutatta be magát, mint immár tökéletes művésznő, kinek éneke és játéka egyformán elragadja a közönséget. Kiválóbb drámai szerepei között nevezendők: Desdemona, Gioconda, Traviata. Ujabban a Sonzogno cég pályanyertes operái révén szerzett világraszóló hirnevet, mint a Parasztbecsület, a Fritz barát, Santa Lucia és Festa a Marine operában. Diadalait férjével, Stagno Róbert tenorénekessel osztja meg (szül. Palermóban 1844 okt. 10.), ki nem annyira terjedelmes, mint inkább Lamperti iskolájában kitünően kiképzett hangjával vívja ki a hallgatók tetszését.

Belling

Sebestyén Vilmos, Nagy Frigyes hites lovastábornoka, szül. Paulsdorfban (Kelet-Poroszország) 1719 febr. 15. Hősiesen harcolt Mollwitz, Hohenfriedberg és Kesselsdorf, 1749-ben pedig Prága és Kolin mellett. 1758-bon a hiressé vált fekete huszárezred parancsnoka lett. Legszebb babérjait azonban Pommern- és Mecklenburgban aratta: 5000 emberével az egész svéd sereget feltartóztatta. Portyázásai közben elfogta a fiatal Blüchert, kit a porosz hadsereg számára megnyert A bajor örökösödési háboruban (1778) annyira kitünt, hogy a fekete-sasrendet és 1000 tallérnyi fizetésjavítást kapott. V. ö. Lippe-Weissenfeld, Husarenbuch (Potsdam 1863).

Bellingham

(ejtsd -gem), helység Northumberland angol grófságban, a North Tyne partján, 45 km.-re Newcastle-upon-Tynetől 1470 lak., tőle 10 km.-re van ÉK-nek Otterbum, a chevy chase-i csata (1388) szinhelye.


Kezdőlap

˙