(lat.) a. m. háború, viszály; Bellum omnium contra omnes, valamennyi embernek harca valamennyi ember ellen, Hobbes angol filozofus hires kifejezése, mellyel az emberiségnek az államkötelékek keletkezése előtti időkben való társadalmi állapotát jellemezte; belli domique, háboruban és békében.
1. tartomány Olaszoország É-i részében; Tirol, továbbá Udine, Treviso és Vicenza tartományok közt. Területe 3170 km2. Nagyobb részét a dél-tiroli Dolomit-Alpok ágai takarják; ezekben a Marmolata (3324 m.), az Antelao (3263 m.) a legmagasabbak. A Piave és mellékfolyói: a Boite, Mae és Cordevole öntözik. A tartomány gazdag vas-, réz- és ólomércekben meg kénes forrásokban. É-i része csak állattenyésztésre alkalmas; fájával a lakosok élénk kereskedést üznek. A lakosok száma 184.140. Hét kerületre oszlik, ezek: B., Agerdo, Auronzo, feltre, Fonzaso, Longarone és Piave di Cadore. - 2. B. tartomány fővárosa, püspöki székhely a Piave partján, 15.660 lak., szép székesegyházzal, és 13 más templommal a (Santo Stefanoban Tizian egy oltárképe), kristálytiszta vizet szolgáltató vizvezetékkel, márvány szökőkutakkal, 1815. épült diadalkapuval; kénes forrással; selyem- és bőriparral, szalmafonókkal; bor-, gyümölcs- és élénk fakereskedéssel B. az ókori Belunum longobard, később frank hercegség székhelye volt. 1404-1797. Velence uralma alatt állott; 1797-1805., azután 1814-59. Ausztriához tartozott. Victor, Napoleon egyik hadvezére, róla kapta a B. hercege cimét.
kisközség Trencsén vármegye illavai j.-ban, 2398 tót lak., vasuti állomás, posta- és táviróhivatal, postatakarékpénztár. Lakói közt sok a mesterember, főleg a fazekas. Serfőzője, sok jó gyümölcse s jó agyaga van. Szegényes épületei közül a gr. Königsegg-féle kastély válik ki. Fél órányira a hegyek alatt 264 m. magasságban 3 forrásban sós kénviz és vasas glaubersós kénes savanyuviz fakad, melyet azonban eddig csak kenderáztatásra használnak.
(Bélye), kisközség Baranya vm. baranyavári j.-ban, a Dráva torkolatához közel, 1265 magyar és német lak., postaállomás és postatakarékpénztárral; Albrecht főhercegnek hites, nagy uradalma van itt, melynek terjedelme 62.710 ha.; ebből szántóföld 12.341 ha., rét 5074 ha., legelő 7631 ha., kert 43 ha., komlókert 46 ha., szőllő 36 ha., erdő 19.092 ha.; terméketlen 5463 ha. Az uradalom igen jól be van rendezve; a komlótermesztést 1865 óta szép sikerrel üzik; 1 hektáron 170-188 kg. komló terem. Az uradalom földje azelőtt nagyrészt mocsaras volt, de 1794. a Karasica folyót szabályozták s azóta a mocsarak nagy része kiszáradt; dombvidéke a szőllőtermelésre igen alkalmas. Van itt nagy gulya s jelentékeny tehenészet (900 tehén). Midőn a törököket kiüzték (1697), az uradalom a magyar koronára szállott, majd Jenő savoyai herceg kapta meg s halála után a kir. kamara vette át. Most Albrecht főherceg tulajdona. Dia Herrschaft B. (Bécs 1883).
város Cordova spanyol tartományban, a Guadiato balpartján, mór kastély romjaival koszoruzott, meredek lejtőjü domb alján; 12.403 lak., közelében gazdag szénbányákkal, réz- és vasércekkel.
névvel azon keresztény s különösen evang. protestáns egyleti tevékenységet nevezik, mely a külső szükség enyhítése mellett egyszersmind a keresztényi és egyházias érzület megerősítésére és ujra felköltésére törekszik az egyházközségek veszélyeztetett v. már teljesen elidegenedett tagjai között. A keresztény társadalmi munkásságot B. névvel legelőször 1842. Göttingában Dr. Lücke protestáns teologus nevezté egy beszédében, melyben egyházát küzdelemre hivta tel a kereszténység kebelében még mindig előforduló pogányos gondolkozás és életmód ellen. Azonban a belmissziói tevékenység Németországban is csak 1848 óta indult meg különösebben, amikor Wittenbergában egy egyházi nagygyülés (Kirchentag) kimondta, hogy a B. elmulaszthatatlan kötelessége az egyháznak, s amikor a gyülés tagjai mindannyian kötelezték magukat emez egyházi irányu tevékenység szolgálatára. Igy alakult meg a német evaugélikus egyház belmisszióját vezető központi választmány, mely ma, fennhagyva különben a teljes cselekvési szabadságot, eszméltetőleg, irányadólag vezeti és tanáccsal látja el a németországi összes, vele érintkezésben lenni akaró belmissziói egyleteket. A B. munkásai Németországban részint képzett teologusok, részint olyan egyének, kik mint a diakonusok és diakonisszák hivatásszerüleg képeztetnek e munkatéren való forgolódásra. A diakonusokat 16 tanintézet képezi Németországon, mely intézetek között legnevezetesebb a Hamburg melletti Rauhes Haus. E diakonusok, mintegy 2000-en, működnek ma közelebbről Németországban s azután a világ minden részein menházakban, árvaházakban stb. A diakonisszákat pedig, kik ma körülbelül 5000-en vannak, mintegy 53 intézet képezi ki hivatásukra. Ez intézetek között legelső és legnevezetesebb a kaiserswerthi diakonissza-képző intézet. E diakonisszák mintegy 1500 helyen (hazánk fővárosában is a Bethesda-kórházban) kórházakban, szegények és sinlődők házaiban stb. teljesítik a ker. szeretet munkáit. A német B. munkásai egyes német városokban egyletekbe tömörülnek s az ugynevezett egyleti házakban beszélik meg közös, mindnyájukat érdeklő dolgaikat.
A B. munkásai által végzett munkákat a következő hat szempont alatt lehet legjobban előtüntetni: 1. Az elveszettek fölkeresése és az eltévelyedettek visszatérítése. Ide tartoznak: a gyermekmenházakban s a felnőttek számára való javító intézetekben végzett munkák, mely utóbbiakban, mint azilumokban gondozzák az elbocsátott fegyenceket is. Ide tartoznak még az iszákosság ellen alakult mértékletességi egyletekben s a bukott nőkről gondoskodó «Magdolna-intézetekben» végzett munkák. 2. A veszélyben forgók megóvása. E szempontból tartják fenn a belmissziói bölcsődéket, kisdedóvodákat, a mesterlegény-, munkásbeszállókat (Herberge zur Heimat), a szolgáló-beszállókat, a keresztény ifjusági szövetkezeteket. 3. A szegények és betegek ápolása. E munkakör, melyben a humanitás szelid lehelletét a vallás vigasztalásával egyesítik, az iparos- és munkásiskolák, árvaházak, különféle segélyegyletek, koldulás elleni egyletek, szegényházak, kórházak és sinlődő betegek házai, gyermek-gyógyintézetek, hülyék, nehézkórosak gyógyintézetei; siketnémák és vakok részére állított intézetek hatékony működésében nyilvánul. 4. Az atyafiak erősítése a bibliai és traktátus-terjesztő társulatok, a vasárnapi iskolák és a gyermek-istentiszteletek által végeztetik. 5 Az elszóródottak összegyűjtése. E munkát a B. az egyház azon tagjai között foganatosítja, kik elszórtan - diaspórákban lakva -, vagy az anyai kebeltől messze elszakadtan, idegen felekezetek tagjai közé beékelve élnek. Németországban a belmissziói munkát főleg a Gusztáv Adolf-egylet gyakorolja. 6. Utolsó munkaköre a belmissziónak a meghasonlottak kiengesztelése. Itt a társadalmi égető kérdések: a munkáskérdés, a lakáskérdés, a vasárnapi általános nyugalom kérdése, a cselédkérdés és a nőemancipáció kérdései merülnek fel a belmisszió munkásai előtt.
1. több francia helység neve; 2. county Ohio északamerikai államban; 1728 km2 területtel és 41.710 lakossal: 3. falu Misszuri északamerikai államban, a Misszisszippi partján, mellete 1861 nov. 7-én Grant a Polk és Pillow vezérelte konfederáltakat legyőzte.
(ejtsd: belmonté) Lajos, francia költő és publicista, szül. Montaubanban 1799 márc. 26., megh. 1879 okt. 14. Jogi tanulmányokat végzett, azután az irodalomra tért és 1829. Az Odéonban előadatta Une fęte de Néron cimü tragédiáját, mely akkor száz előadást ért, de ma már feledésbe ment. Mint publicista költő és képviselő fáradhatlanul dicsőítette és támogatta a császárságot. A császárság bukása után többé nem volt képviselő.
a birmai naftában levő parafin neve, mit desztilláció utján állítanak elő s az u. n. B.gyertyát csinálják belőle.
(növ., Enteromorpha Link), a salátamoszatok génusza. Telepje bélalaku, üres, ágas v. ágatlan csavargós cső. A viz fenekén nő, de később gyakran a vizen uszik. Mintegy 20, többnyire tengeri, kevés édesvizi faja van. Ausztráliában és Uj-Kaledoniában a nép a folyók torkolatánál több faját gyüjti és ételnek készíti. (Ent. intestinalis L.)