a Rajna jobb partján, az Oden-erdő lábánál, Darmstadtól Heidelbergáig elvezető utnak (a rómaiak Platea montana-jának) neve; tágabb értelemben az utnak egész környékét is e néven nevezik. A B. vidéke kitünő borokat és gyümölcsöket terem. A természet és az emberi kéz egyesült, hogy e tájat Németország egyik legszebb vidékévé tegye.
Péter Axel, svéd államférfiu, szül. Lundban 1823 aug. 20. 1867 óta szakadatlanul tagja az országgyülésnek, hol bátor és ügyes szónok hirében áll. 1870. a belügyminisztérium vezetését vette át s ez állásában 1875-ig különösen a vasuti ügy fejlesztésében igen sokat tett. Mint képviselő mai napig is rendkivül nagy tekintélynek örvend.
(ejtsd: berg), járási székhely Nord francia départementben, a B.-ből Dunquerque-be vezető csatorna mellett, (1886) 5435 lak., kalapgyártással és olajprésekkel; élénk kereskedést űz olajjal, gabonával és szarvasmarhákkal. Könyvtára (10000 kötet) gazdag inkunábulumokban. Városháza renaissance korbeli flamand izlésben épült, képtárral, amelyben több értékes darab van a flamand iskola tagjaitól. A XVI. századból való gót izlésü székesegyházában vértanukat és apostolokat ábrázoló, rézlapokra festett, 12 érdekes kép látható. B. az aacheni békében került Franciaországhoz. 1793. az angolok sikertelenül ostromolták.
(rétorománul: Bervuogn), vad, regényes részekben gazdag, magas fekvésü völgy Graubünden svájci kantonban, az Albula-hagótól vezet lefelé; Ny-on a Piz d'Aela lánca, K-en pedig a Piz Kesch ágai határolják; 1389 m. magasban fekszik B. falu, 435 lak.; alatta terül el a Bergünerstein nagyszerü sziklahasadék; ebben csináltak sziklarepesztésekkel 1696-ban először szekérutat amely az Albula-Hágóra vezet föl.
l. Gyilkosság.
város Pfalz bajor kerületben, az Erlenbach mellett, (1890) 2253 lak., komló- és bortermeléssel, dohány-, szappangyárral, gőzfürészmalommal.
(Barhampur), két K.-indiai város neve; az egyik fővárosa Mursibabad distriktusnak, Lower-Bengalban, a Bhagirathi balpartján, 23,605 lak., a másik fővárosa Gandsam distriktusnak, Madrasz kormányzóságban, 23600 lak.
oly épület, melyet a tulajdonos a lakások bérbeadása utján értékesít.
kisközség Veszprém vm. veszprémi j.-ban, (1891) 1032 magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.
Gyula (családi nevén Moravcsik), költő, szül. Béren, Nógrád vm. 1860 jul. 31. A jogot Budapesten végezte, 1884. ügyvéd lett s azóta állandóan a fővárosban működik; mint szépirodalmi iró 1883. a Fővárosi Lapokban Dalok a természetből c. versciklussal keltett figyelmet s azóta a legtöbb szépirod. lapnak munkatársa. Fogékony kedélyről és izlésről tanuskodó költeményei 1888. jelentek meg összegyüjtve. Műfordítással is foglalkozik, igy Sully Prudhomme költészetét ő mutatta be először irodalmunkban; lefordította Mickiewicz szerelmi szonettjeit is. Fordította és bevezetéssel ellátta Constant Benjamin Adolf c. művét (1886) és Pascal Gondolatait (1890, mind a kettő az Olcsó könyvtárban). Saját nevén a vasuti jogba vágó cikkeket irt a Jogtud. Közlönybe.