1. county Pennsylvania északamerikai államban 2650 km2 területtel, Reading főhellyel. 2. L. Berkshire.
Nándor lovag, m. kir. bányatanácsos Felsőbányán, szül. Pécsett 1813 jan. 19. A Bergund Hüttenmännische Zeitungba, a Bányászati és Kohászati Lapokba és más lapokba írt bányamívelésre vonatkozó közleményeket.
(ejtsd: börksír). 1. Grófság Anglia középső részében, nev. Buckingham, Oxford, Wilts, Southampton és Surrey grófságok közt. Területe: 8170 km2 (1891) 238436 lakossal. Mész- és krétából álló halmok vonulnak rajta végig; legmagasabb az Inkpen Beacon (308 m.); sík részeit alluvium takarja. A Temzén kívül ennek mellékfolyói: a Kennet a Lambourne-nal és az Emborne-nal, az Ock meg a Loddon öntözik. K-i részét egykor óriási étdőségek takarták; ilyen volt a windsori erdő; nagy része igen termékeny (50% szántóföld, 25% rét és legelő; 6% erdő); virágzó az állat-, különösen a sertéstenyésztés. Jelentékenyebb ipart csakis a főhelyén Redingben (l. o.) találni - 2. B., county Massachusetts É.-amerikai államban, 2880 km2 területtel és Pittsfield főhellyel.
középnagy angol sertés, melyet az óriás termetü régi közönséges berkshirei lápsertésből nápolyi és khinai sertések keresztezéséből állítottak elő; az angol kis és nagy sertések előnyeit egyesíti magában. Nagysága a nápolyi és khinai vérmennyiség szerint változik s ezért egy nagyobb és egy kisebb B.-t különböztetnek meg de a kisebbet jobban kedvelik. E sertést a legtermékenyebb angol sertések egyikének tartják s a husát és zsirját igen dicsérik.
(Bârlada), Tutova romániai kerület fővárosa Moldovában, a Szeretbe torkolló B. folyó kellemes völgyében, 26568 lak., vasuti állomás, aránylag szép utcákkal, gőzmalommal, szeszgyártással, élénk gabonakereskedéssel. A XVIII. században állítólag parasztköztársaságnak volt székhelye. 1440. a törökök fölégették.
(ásv.), kloritok, nevezetesen ortokloritok elváltozási terméke; sötét fűzöld pikkelyek lazán összeálló tömege. Szerpentin és granulit hasadékait tölti ki Csehországban, Budweis közelében Berlaubach egyik kőbányájában.
járási székhely Arnsberg porosz kerületben az Ederbe torkolló Odeborn partján, (1890) 1994 lak., fakereskedéssel, jelentékeny palabányákkal (évi termelés 7500 tonna).
a XVIII. sz.-beli pietizmus hatása alatt létrejött egészen új bibliafordítás, melyet a Sayn-Wittgenstein-Berleburg grófi család adott ki 1726-39-ig Berleburgban. E mű 7 részre oszlik s az egész mű egyfolytában tartó magyarázatokkal van ellátva, melyeken a misztikus felfogás vonul végig. Az erőtelen fordítás azonban gyöngébb Luther fordításánál. 2-ik kiadást nem ért. Példányok ritkák.
(ejtsd: -gász), portugál szigetcsoport 10-12 km.-re a Carvoeiro-foktól. Egy nagyobb szigetből, Berlengaból és az Estrellas meg Farilhoęs nevü kisebb sziget- és zátonycsoportokból áll. B. igen veszélyesek a hajósokra nézve. Berlengán egy világító torony meg régibb épületek romjai is láthatók.
1. Agost báró, német méhész, szül, Seebachban (porosz-szász tartomány) 1815. megh Münchenben 1877. Atyja halála után a családi birtokot 1837 vette át; a méhészet iránt való nagy előszeretete következtében azonnal 100 szalmakaptár felállításával kezdte meg nagyobbszabásu működését a méhészet terén. Mikor Dzierzon 1845. a méhtenyésztésre és tartásra vonatkozó elveit nyilvánosságra hozta, B. volt az, ki annak tanait elfogadta, terjesztette és részint önmaga, részint közbevétele következtében jeles tudósok segélyével tudományos irányban is kifejtette Die Biene und ihre Zucht (1860) c. jeles műve nagy elismerést vivott ki és több kiadást ért.
2 B. János Hermann báró, porosz kereskedelmi miniszter, született 1843 márc. 30. Előbb a Schwarzburg-Sondershausen hercegnek volt minisztere; 1889. főelnöke lett a rajnai tartománynak, porosz kereskedelmi miniszter pedig 1890 jan. 31. s még ugyanazon évben elnökölt a nemzetközi konferencián, mely a szociális és munkáskérdéssel foglalkozott.