Berlistye

kisk. Krassó-Szörény vm. jámi j.-ban, (1891) 1191 oláh lak.

Berloque

vagy berloque (franc., ejtsd: berlok és brelok), a harc- vagy a hadgyakorlat beszüntetésére adott dob- vagy trombitajel; 1. Lefuvás - azonkivül - fémből, elefántcsontból stb. készült apró csecsebecse, amelyet többnyire óraláncokra szokás akasztani.

Bérlő

haszonbérlő, árendás mezőgazdasági értélemben vm. más tulajdonában levő földbirtoknak a haszonélvezője, mely haszonélvezetért bizonyos előre megállapított bért fizet. A B. jogviszonyát a bérlethez részben törvények, főkép azonban a haszonbéri szerződés szabályozzák. Aszerint amint a B. bérletét közvetlenül a birtokostól vagy egy B.-től vette át, fő-illetőleg albérlőnek hivják.

Bérmálás

a kat. egyház tanítása szerint, a hét szentség között a második, és rendeltetése, hogy a már megkeresztelt ember a B. szentségében malasztsegélyével hitében megerősíttessék. Krisztus igérete (Ján. VII. 37, 39) és a szentirás több helye, igy: Ap. Csel. VIII. 1-17; XIX. 1. II. Korint. I. 21-22.; Ephes. I. 13-14. Zsidókh. VI. 2-6. bizonyítják, hogy már az apostolok is gyakorolták a B.-t. Az ős keresztény egyházban a B. szentségét rögtön a keresztség után adták fel és ez a szokás a gör. kat. egyházban mind máig fennáll. A római egyházban azonban e két szentséget szétválasztották és a B. szentségét csupán a betöltött hetedik életév után engedik felvenni. Ami kiszolgáltatását illeti, a püspök kiterjesztvén a megbérmálandók fölött kezeit, rájuk a Szentlélek malasztját esdi le és azután mindegyikre rátevén kezeit (a gör. egyházban e kézföltétel elmarad) homlokát balzsammal vegyített krizmával keresztalakban megkeni a következő szavak kiséretében: Signo te signo crusis et confirmo te chrisemate salutis, in nomine Pa † tris et Fi † lii et Spiritus † jSancti; magyarul a. m.: Megjelöllek a kereszt jelével és megerősítlek az üdvösség krizmájával az Atyának és Fiunak és Szentléleknek nevében. Azután a püspök gyöngéden arcul üti a megbérmálandót, részint emlékeztetésül Krisztus kinszenvedésére, részint figyelmeztetésül, hogy a megbérmált ezentul legyen kész híréért bármi szenvedést, bármi gyalázatot eltűrni, jutalma leend ama béke, amellyel a püspök a megbérmáltat az arcul ütés alkalmával üdvözli: Pax tectum. A B. szentségének kiszolgáltatója a püspök, átruházható azonban e hatalom az áldozó papokra is. A gör. egyházban a püspökök és papok szolgáltatják ki e szentséget. A B.-hoz bérmaszülők kellenek. A protestánsok konfirmációja nem szentség, hanem csupán külső vallástétel a hitről, tehát lényegesen elüt a katolikusok B.-a szentségétől.

Bermejo

(vagy Vermejo), folyó Argentinában, a Paraguay mellékfolyója. Két forráspatakból ered Tarija boliviai tartományban, az Andokban. Oran alatt, Las Juntasnál fölveszi a legnagyobb mellékvizét, a San Franciscot és a d. szél 27° alatt torkollik. Egész hossza körülbelül 1800 km., amelyből 1200 km.-nyi hosszu úton Esquina Grandeig gőzösök is járnak.

Bérmentesítés

(franko), szállító intézeteknél használt kifejezés, annak megjelölésére, hogy a szállítási díjat valamely küldeményért már a feladáskor lefizetik, miáltal a küldemény utja mintegy szabaddá lesz, illetve cimzettje a fizetéstől fel van mentve. Kiválóan a postánál használják, ahol bérmentes levél, csomag stb. alatt olyan küldeményt értenek, melynek postai vitéldíját (frankodij) többnyire postai értékjegyek alkalmazásával ((l. Levéljegyek) már a feladó lefizette, ellentétben a bérmentetlen levéllel stb., melynek postai vitel diját (portódij) kézbesítéskor a cimzett fizeti. Minthogy a bérmentetlen postai küldemények kezelése, nyilvántartása stb. több munkával jár, mint a bérmenteseké, a nemzetközi postai szabályok szolgálattechnikai és leszámolási nehézségek elkerülése végett és mert különben is a feladónak többnyire módjában áll az előlegezett viteldijat a cimzettől utánvétellel beszedni (l. Postai utánvétel), a bérmentesítés lehető általánosítása felé hajlanak, ugy hogy a legtöbb postai küldeményfaj kötelező bérmentesítés (frankokényszer) alá esik.

A közönség érdeke mindazonáltal megkivánja, hogy a bérmentetten küldés lehetősége legalább bizonyos mérvig fentartassék és ezért a posta a közönséges levelet és levelező lapot majdnem mindenhová, a közönséges csomagot és pénzeslevelet pedig a belföldön és bizonyos külföldi viszonylatokban bérmentetlenül is elszállítja. A cimzett ily bérmentetlen küldeményekért a rendes postai viteldijon felül a nagyobb kezelési munka miatt rendesen még pótdijat, portopótlékot is fizet (l. Postai dijszabás). A bérmentetlen levelek az egész levélforgalomnak alig 1%-át teszik, mig a bérmentetlen csomagok az egész csomag-forgalomnak még mintegy 45% -ra rugnak, de számuk folyton apadt.

Bermeo

kikötő város Biscaya spanyol tartományban, 38 km.-nyire Bilbaótól, (1887) 8384 lak., akik főképen halászattal- és halkonzervek készítésével meg ezek eladásával foglalkoznak.

Bermondsey

(ejtsd: börmendsszi), része Londonnak l. o.) a Surreyben.

Bermudas-szigetek

(vagy Somer-szigetek), szigetcsoport az Atlanti-óceán Ny-i részében az É. szél. 32° 24'-32° 14' és a kel. h. 65° 11'-64° 51' Gr.-től korallzátonyon, amelyet minden oldalról mély (3600 m.) tenger környékez. A szigetcsoport ÉK-ről DNy-ra vonul el; a szárazföld legközelebbi pontja a Hatteras-fok É.-Carolinában 1000 km.-re van tőlük. A szigetek számát 365-re becsülik; a valóságban nincs több 149-nél, amelyeknek területe mintegy 50 km2. A legnagyobbak: Bermudas vagy Hamilton a nagyobbak közül valók még St.-George, Smith, St. David, Somerset, Watford, Gates és Ireland, amelyeken kivül még csak 7 vagy 8 szigeten laknak; a többi lakatlan. Bár a B.-n örök tavasz nem honol, a tél zord hidege sem érezhető; a leghidegebb hónapok közép hőmérséklete 16° C., a legmelegebbé 31°. Az eső elég gyakori; a viharok erősek, de hamar elvonulnak. A B. megteremnek mindenféle európai gabonát és zöldséget és ezek termelése a lakosság főfoglalkozása. Fáik közül legértékesebb a bermudai cédrus (Juniperus bermudiana L.), melynek fája hajóépítésre különösen alkalmas. Madarak a szárazon és halak a környékező vizekben nagy számmal élnek. Forrás a szigeteken nincs: az esővizet ciszternákban gyüjtik össze. A lakosság sűrü, száma (1890) 15884, 2/3-a szines; a halászaton és földművelésen kivül szalmafonatokat és csolnakokat készít. Bár a hajók nehezen juthatnak el a szigetek közt, azok forgalma elég élénk; 1889. az összes forgalom 300000 font sterlilnget tett ki. A bevitel tárgyai ruhanemüeken kivül hus, liszt és gabona. A B. keresett nyári üdülő és kiváló katonai fontosságu hely; az angolok, akiknek tulajdonát teszik, állandó őrséget tartanak rajta és fővárosát Hamiltont (8000 lak.) nagyon megerősítették. A szigetek élén kinevezett kormányzó áll, aki mellé 8 kinevezett tagból álló council van rendelve; ez egyszersmind a felsőház; az alsóház (assembly) 36 választott tagból áll. 1824 óta Ireland és Goaz szigetek deportáció helyei. A fővároson kívül nagyobb helységek: St.George a legjobb kikötővel és Tucker. A B.-t 1503., mások szerint 1522. vagy 1527. Bermudas Juan spanyol hajós fedezte fel. 1609, Somer George angol utazó itt hajótörést szenvedett, de itt ujabb hajót építvén magának, Virginia szigetére menekült; 1611. visszatért és gyarmatot alapított. V. ö. Godet: Bermuda, its history, geography, climate stb. (London 1860) és Stark, Bermuda guide (Boston 1888).

Bermudez

Venezuela egyik állama a Karibi-, Atlanti-tenger, meg Bolivar és Guzman Blanco közt; 83532 km2 területtel, (1888) 287979 lak., Barcelona, Cumana és Maturin területekkel. Fővárosa Barcelona.


Kezdőlap

˙