Blatnica

kisközség Turóc vmegye szentmártoni-blatnicai j.-ban, (1891) 1167 tót lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral. Közelében egy meredek sziklán B. vár romjai.

Blatta

l. Csótány. - B. orientalis, l. Antihidropin.

Blau

1. Ottó Hermann, német orientálista, született Nordhausenban 1828 ápril 21., meghalt Odesszában 1879 febr. 26. Főleg a török nyelv és nyelvészet terén szerzett magának érdemeket. Mint porosz konzulnak alkalma volt éveken át török nyelvterületeken tartózkodni és nyelvvizsgálódásai eredményét főleg a Zeitschrift der Deutschen Morgenländischen Gesellschaft című folyóiratban adta közre. E folyóirat 1866-iki évfolyamában jelent meg Tutranische Wurzelforschungen c. dolgozata, melyet Budenz a Nyelvtudományi Közl. 6. kötetében beható birálat alá vett. Legnevezetesebb műve: Bosnisch- türkische Sprachdenkmäler címü kötete, melyhez az anyagot boszniai konzulkodása alatt gyüjtötte. Ez az első és egyedüli európai könyv, mely a bosnyák törökséggel foglalkozik. B. öngyilkossággal vetett véget életének.

2. B. Tina, német festőnő, szül. Bécsben 1847 nov. 15. Frühling im Prater c. festményével az 1883. párisi kiállításon dicséretet nyert; Landpartie c. képe a magyar király, Zur Frühlingszeit képe pedig a bajor régens birtokában van.

Blaubeuren

járási székh. Württemberg Donau kerületében 19 km.-re Ulmtól a sváb Alb szűk völgyében, (1890) 2930 lak., cementgyárakkal, vászonszövéssel és fehérítőkkel, a XV. századból való gót templommal. Közelében az Alb egyik meredek lejtőjének alján ered a Dunának Ulmnál torkolló kis mellékvize, a Blau a Blautopfból. Ez 40-42 m. átmérőjü és 20 m.-nyi mély vizmedence, amelyben a viz sötétkék szinü és csak nagyobb esőzések alkalmával válik zavarossá.

Blaud-féle pilulák

Ferrum carbonicumot tartalmazó gyógyszerek, ferrum sulfur. cryst. és kalium tarbon. keverékeivel készülnek, s a vaskarbonát cserebomlás utján támad a pilulákban. Feltalálójuk Blaud B. francia orvos (szül. 1774., megh. 1858). Különösen a hires Niemeyer használta szegényvérüségnél és sápadtságnál (chlorosis) kitünő eredménnyel. Előállításának legcélszerübb módja a köv.: 200 db. pilula készítéséhez végy: 30 g. viztelen vasvitriolt, 30 gr. száraz káliumkarbonátot, 5 g. arab gummit, 5 g. köz. szörpöt és 30 gr. vizet.

Blaurer

l. Blarer.

Blaustrumpf

(német, franciául Bas bleu), 1. Bas.

Blavet

1. folyó Morbihan franciaországi départementban. Côtes-du-Nordban, a B. tóból ered; a Daoulas fölvétele után 200 m. mély gránitmederben folyik tovább; átjutván Morbihanba, Pontivynél hajózhatóvá lesz. Az Atlanti-oceánnak Lorient-öblét alkotja, ahol a Scorffal gyarapszik. Hossza 145 km., belőle 75 hajózható. - 2. csatorna Honnebonttól a recollets-i zsilipig. Hossza 59 ˝ km.

Blaydon

(ejtsd: bledn), város Durham angolországi grófságban, a Tyne jobb partján, (1891) 13.371 lak., vasolvasztókkal és vasművekkel és kémiai szerek gyártásával.

Blaye

(ejtsd: ble), járási székhely és 4-ed rendü erősség Gironde franciaországi departementban, a Gironde jobb partján, (1889) 4340 lak., gyertya-, hajó- és bútorkészítéssel, jelentékeny borkereskedéssel. Erődje a szigeten épült Paté és a Gironde balpartján épült Médoc-erőddel a Gironde mentet védi. A rómaiak Blavia-ja mindig erősség volt; régi templomában, a Saint-Romainban temették el állítólag Caribert királyt (megh. 567) és Roland hőst (megh. 778). 1832 és 1833. itt tartották fogva Berry hercegnőt.


Kezdőlap

˙