Gábun-vidéki (Ny.-Afrika) négertörzs neve.
(Belut-dagh, Kizil-jart, a khinaiaknál: Cung-ling), a Pamir-fensik K-i oldalán DK-nek huzódó, gránitból, gnájszból és kristályos palákból álló hegylánc; legmagasabb csucsa a Tagharma (7864 m.). Létezését sokáig kétségbe vonták, de Ivanov, Puljata nézetei szerint ok nélkül.
1156. Magyarország nádora volt.
Régi magyar személynév, mely valószinüleg a Blasius (Balázs) keresztnév szláv változatából származott. Ebből eredt a Balassa Balassi családnév is. Az Árpádkorban többnyire az alsóbb osztálybelieknél volt használatban.
197 km. hosszu folyó Kamcsatka D-i részén, amely az Okhocki-tengerbe torkollik.
1. város Viterbo olaszországi tartományban 12 km.-re Orvietótól, a B. tó ÉK-i partján, bazaltsziklán, amelynek oszlopai tisztán láthatók, 2800 lak., egy régi templom (állítólag Vulturna istennőé) és vizvezeték romjaival és erőddel; B. az etruszk Volsinil, egyike az etruszk szövetséget alkotó 12 városnak. -2. 303 m. magasban fekvő tó (Lago di Bolsena), 100 km2 felülettel; vizeit a Marta vezeti le a Földközi-tengerbe; kialudt vulkánok környékezik: legnagyobb mélysége 140 m. B. Acquapendente, Orvieto stb. városok épültek körülötte. Szigetei: Bisentina és Martana.
Bolsena (Volsinii) olasz mezővárosban 1264. egy pap a szt. mise közben a kelyhet feldöntvén, vigyázatlanságát azzal akarta titkolni, hogy a leöntött vásznat (corporále) észrevétlenül félreteendő összehajtotta. A bor azonban az egész korporálén keresztül hatott és ostya alaku vérvörös foltokat hagyott hátra. E misét nevezik B.-nek s emlékét Raffael is megörökítette a Vatikán stanzáiban. A korporálét ma is őrzik az oreietoi székesegyházban.
1. Manics
sivatag vidék Mexikóban, Chihuahuaban.
város Frizland németalföldi tartományban, 26 km.-re Leeuwardenől, 6090 lak., vászon-, posztószövéssel és téglakészítéssel. Szép a XV. századból való Szt. Márton temploma.